Hitchcock házel na herečku ptáky a osahával ji, ukazuje film HBO

  11:30aktualizováno  11:30
Komplikovaný vztah britského režiséra Alfreda Hitchcocka a hvězdy jeho slavného filmu Ptáci, Tippi Hedrenové, líčí film Dívka, který v premiéře v sobotu uvede americká televize HBO. Hedrenovou hraje britská herečka Sienna Millerová a Hitchcocka Toby Jones.

Z televizního filmu HBO The Girl, na snímku Toby Jones jako Hitchcock | foto: HBO

Hlavními hrdinkami Hitchcockových filmů bývaly obvykle blondýnky a slavný režisér také tvrdil, že blondýnky bývají nejlepšími obětmi. The Girl se zaměřuje na jeho obsesivní vztah k jedné z nich, Tippi Hedrenové, ze které udělal hvězdu, ale když odmítla jeho návrhy, tak její kariéru zlikvidoval.

Hedrenová byla úspěšnou modelkou až do roku 1962, kdy si ji Hitchcock vyhlédl v jedné reklamě a nabídl jí hlavní roli v Ptácích, které se staly jedním z jeho nejúspěšnějších filmů.

Snímek, který v originále nese název The Girl, se vrací k náročnému natáčení hororu. Například slavnou scénu na půdě domu, kde na ni útočí zdivočelí ptáci, musela Hedrenová natáčet 45krát během pěti dnů. Hitchcock na ni přitom nechal házet živé ptáky, přestože nejdříve mluvil o tom, že použije jen atrapy. Hedrenová pak prý byla tak vyčerpaná a otřesená, že se z natáčení vzpamatovávala několik dní.

"Pořád na mě házeli ty ptáky. Nevím, jak jsem to zvládla. Bylo to hrozné. Lékaři se pak o mě starali týden kvůli naprostému vyčerpání," řekla nyní dvaaosmdesátiletá Hedrenová listu New York Post. Film, který natočil režisér Julian Jarrold, si všímá i další známé scény, kdy se hlavní hrdinka skrývá před ptáky v telefonní budce. I při tomto záběru použil Hitchcock živé ptáky, kteří klovali Hedrenovou do obličeje.

Z televizního filmu HBO The Girl, na snímku Sienna Millerová

Z televizního filmu HBO The Girl, na snímku Sienna Millerová

The Girl se ale především zaměřuje na Hitchcockovy snahy Hedrenovou získat. Ukazuje ho, jak se ji snaží osahávat a slibuje, že se kvůli ní všeho vzdá. V rozhovoru s listem Financial Times Hedrenová řekla, že to v podstatě odpovídá skutečnosti.

"Bylo to děsivé. Hrozná situace. Některé ženy by vyhověly, ale já jsem k nim nepatřila," řekla Hedrenová, které bylo v době natáčení Ptáků 32 let a už měla dceru, pozdější herečku Melanii Griffithovou. "Už jsem nebyla malá holka," dodala. "Jeho požadavky byly brutální," vzpomíná Hedrenová. Tehdy si prý nestěžovala, protože nikdo neslyšel o sexuálním obtěžování. "Kdyby se to stalo dnes, byla bych velice bohatá," řekla.

A proč tedy natočila s Hitchcockem o rok později ještě jeden film, Marnie, ve kterém hrála po boku Seana Conneryho? "Protože jsem měla kontrakt," řekla listu. Ale po Marnie prý měla dost a chtěla z kontraktu odejít, ale Hitchcock jí to nedovolil. "Řekl mi: zničím ti kariéru ... a to udělal. Držel mě v kontraktu a skoro dva roky mě platil za nic," řekla.

Fotogalerie

Zajímali se prý o ni další režiséři včetně Françoise Truffauta, ale Hitchcock jim říkal, že není k dispozici. Když byla po dvou letech volná, už se na ni pozapomnělo. Hitchcock po Marnie již nenatočil kasovně úspěšný film, poznamenaly Financial Times a citovaly Hitchcockovu věrnou sekretářku Peggy Robertsonovou, podle níž "se z Tippi nikdy nevzpamatoval".

Třicetiletá Sienna Millerová, kterou kritici chválí za její roli, připomíná, že Hedrenová viní Hitchcocka, že jí zruinoval kariéru, ale současně o něm mluví pochvalně jako o režisérovi. "Film The Girl se snaží pochopit obě postavy," řekla Millerová. "Myslím, že bude vždy považován za jednoho z největších režisérů všech dob. Ale jak to často u géniů bývá, je tam i odvrácená strana, to není nic nového," řekla Millerová.

HBO v České republice film uvede na začátku příštího roku.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

VIDEO: Ošklivá, tlustá královna a dvě krásky. Která bude Favoritka?

Trailer k filmu Favoritka

Zábavně drsný kostýmní příběh Favoritka, který jde do kin 24. ledna 2019, proti sobě staví dvě hvězdy. Rachel Weiszová...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

VIDEO: Stoletá vražda. Do kin jde Doktor Martin: Záhada v Beskydech

Trailer k filmu Doktor Martin

Hodně staré kosti, vypadá to na stoletou vraždu, zazní v úvodu snímku Doktor Martin: Záhada v Beskydech. Samostatný...

Najdete na iDNES.cz