The Cranberries vystoupili v Praze

- Irská skupina The Cranberries neboli Brusinky v úterý vystoupila v pražské Paegas Areně. Kapela, jež se drží melodických poprockových písniček, patří k hvězdám devadesátých let. Na první koncertní návštěvu České republiky přijela až v květnu 2000. Nyní se The Cranberries vrátili - bohatší o druhého potomka zpěvačky Dolores O'Riordanové a nové album Wake Up And Smell The Coffee.

Skupina, kterou v irském Limericku založili kytaristé Noel a Mike Hoganovi, se původně jmenovala The Cranberry Saw Us. Když se k nim po čase přidala drobná Dolores O'Riordanová, získali nejen zpěvačku, ale také autorku-písničkářku a stále sebevědomější frontmanku.

Ve stylu skupiny, která zkrátila své jméno na The Cranberries, se protínal nepompézní klubový rock s melancholickými náladami a irskou folkovou melodičností. Už tenkrát The Cranberries měli v repertoáru hitovou skladbu Linger. Lovci talentů a hudební manažeři vycítili komerční potenciál Brusinek, a tak skupina podepsala nahrávací smlouvu s velkou společností Island Records.

První album Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We? vyšlo v roce 1993 a na britských ostrovech se nesetkalo s mimořádným ohlasem. Avšak v létě 1993 kapela vyjela na turné do Spojených států a hudební televize MTV začala vysílat videoklip Linger - Američané se nadchli pro podmanivou melodii i pro The Cranberries. Odlesk tohoto úspěchu pak dopadl i na Británii. A The Cranberries se té příležitosti chopili.

The Cranberries

Dolores Mary O'Riordan Burton
zpěv, kytara, klávesy

Noel Anthony Hogan
elektrická a akustická kytara

Michael Gerard Hogan
basová kytara

Fergal Patrick Lawler
bicí a perkuse

Druhé album No Need To Argue z roku 1994 přineslo další hity Zombie a Ode To My Family. Skupina stanula na vrcholu kariéry a život Dolores O'Riordanové se totálně změnil. V rozhovoru před pražským koncertem vzpomínala, jak byla součástí obrovské mašinerie, ze které nedokázala vyskočit. Ostatní členové kapely se drželi stranou, a tak dávala rozhovory a věnovala se naplno propagaci The Cranberries křehká Dolores O'Riordanová.

Na druhou stranu jí s miliony prodaných desek rostlo sebevědomí: začala z pódia kázat a "řešit" tíživé problémy světa, což ovšem publikum příliš nezajímalo. Po vydání chmurnějšího titulu To The Faithful Departed (1996) začala křivka popularity klesat. S krizí přišlo určité vystřízlivění, zvolnění tempa. Zpěvačka Dolores a její spoluhráči se mohli více věnovat rodinnému životu.

V roce 1999 The Cranberries vydali uvolněnější album Bury The Hatchet. O rok později Dolores přijela nejprve jako sólový host výročních hudebních cen, pak přivezla do Prahy celou kapelu. Desky The Cranberries se u nás prodávaly možná lépe než alba jejich irských krajanů U2. Čas však rozhodl ve prospěch vytrvalejších dublinských klasiků Bona a spol., kteří se na rozdíl od The Cranberries nestali "jen" kapelou jedné dekády.

Dolores

Fergal

Michael

Noel

Fotografie z desky To The Faithfull Departed

Irská skupina The Cranberries.