Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Thálii získaly Bohdalová s Fialovou. Odmítnutá cena je k vyzvednutí

  21:24aktualizováno  21:53
Osmnáctý ročník divadelních Thálii zná jména vítězů. Mezi herci uspěli Květa Fialová a Jiří Štěpnička. Cenu za celoživotní mistrovství v činohře převzala Jiřina Bohdalová. "Kdo si počká, ten se dočká," zavtipkovala herečka v děkovné řeči. Ocenění mají i zpěvačka Dasha či tanečník Richard Kročil.

Květa Fialová s cenou Thálie za roli Maude ve hře Colina Higginse Harold a Maude ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti | foto: Stanislav Zbyněk

Kategorie herecká, nejprestižnější a tradičně udělovaná v závěru večera, přinesla cenu Květě Fialové. "Tys mi to, Vašíku Postránecky (prezident Herecké asociace, pozn. red.), udělal proto, že bych se jiné už nemusela dožít. Ale hlavně děkuji Slováckému divadlu, to je mé Národní. Miluju ho. A miluju Harolda. Tam totiž jezdím do ráje. Děkuji," řekla Fialová k roli v inscenaci Harold a Maude, v níž hostuje.

O několik málo minut později už děkoval i její kolega z mužské kategorie - Jiří Štěpnička. "Kroky ještě zvládám, ale hlas ne. Ceny si velice vážím, děkuji všem, kteří odevzdali mé osobě hlas. A zároveň to beru tak trochu, tedy ne trochu, vlastně hodně jako cenu pro Národní divadlo," zkrátil svou řeč překvapený Štěpnička.

Bohdalová: Ještě nedám pokoj

Oceněnou dvojici pak na pódiu doplnila Jiřina Bohdalová, jejíž jméno sice zaznělo jako poslední v průběhu galavečera, ale nikoliv bezdůvodně. Herečka získala Thálii za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Thálie za rok 2010 - Jiřina Bohdalová získala cenu za celoživotní mistrovství v oboru činohra

Jiřina Bohdalová získala cenu za celoživotní mistrovství v oboru činohra

"Je to vlastně v mém hereckém životě první Thálie a rovnou za celoživotní dílo. Je to taková uzávěrka, symbolická tečka. Takové 'tady máš cenu a už dej pokoj'. Slibuju vám tedy, že pokoj ještě nedám. A to by v tom byl čert, abyste si mě ještě jednou nevybrali," poděkovala Bohdalová herecké asociaci za "krásný pocit".

Naopak pro první křehkou Thálii sobotního večera si došel Ladislav Špiner. Cenu činoherci do 33 let mu předala loňská laureátka Lucie Štěpánková, kterou na scénu doprovodil Ondřej Černý, ředitel Národního divadla. Právě první národní scéna pravidelně hostí vyhlašování výsledků. "Děkuji kolegům z Pardubic, z Opavy a Olomouce. A také děkuji mým maminkám, tatínkům, manželkám i dětem," řekl člen soboru Východočeského divadla v Pardubicích.

V oboru muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr zazářila Dasha, vlastním jménem Dagmar Sobková. Cenu za ztvárnění Máří Magdaleny v obnoveném muzikálu Jesus Christ Superstar (Hudební divadlo Karlín) si ovšem osobně nepřevzala, jelikož tou dobou vystupovala v Plzni muzikálu, kde nemá alternaci.

Thálie za rok 2010

Výsledky

Činohra
Květa Fialová – Harold a Maude
Jiří Štěpnička – Blackbird
Balet, pantomima
Zuzana Pokorná – Zvoník od Matky Boží
Richard Kročil – Othello
Opera
Christina Vasileva – Káťa Kabanová
Richard Haan – Nížina
Opereta, muzikál
Dasha – Jesus Christ Superstar
Marian Vojtko – Baron Prášil

Druhou Thálii rockovému muzikálu mohl přinést sám Ježíš, respektive nominovaný Kamil Střihavka. Sošku ovšem musel přenechat kolegovi Mariánu Vojtkovi, jenž uspěl s rolí v Baronu Prášilovi. "S takovou konkurencí v kategorii jsem ve vítězství vůbec nedoufal. Děkuju mým rodičům, bez kterých bych tu nebyl. A samozřejmě producentům. A poděkovat musím i té kouli, že jsem z ní nespadl," připomněl oceněný Vojtko divácky atraktivní scénu.

V pohybové kategorii se o přízeň hereckého kolegia ucházely Lenka Vágnerová, Adéla Pollertová a Zuzana Pokorná. Ze "zlaté kapličky" si cenu nakonec odnesla poslední zmíněná. "Musela jsem si poklepat na prkna Národního divadla, protože jsem před sedmi lety, kdy jsem tu seděla, nedoufala, že se sem kdy vrátím. Zázraky se ale dějí. Díky," uvedla baletka.

Ceny se po předcházejících nominacích dočkal Richard Kročil. "Děkuji rodičům, protože mi vždy pomáhali plnit mé sny," uvedl.

Thálie za celoživotní dílo v oboru balet doputovala do rukou Věry Ždichyncové. "Vždy jsem měla ráda své povolání, bylo mým koníčkem," řekla tanečnice třesoucím se hlasem do sálu, aplaudujícímu vestoje.

Thálie za rok 2010 - Zuzana Pokorná s cenou za roli Esmeraldy v představení Zvoník od Matky Boží

Zuzana Pokorná s cenou za roli Esmeraldy v představení Zvoník od Matky Boží (Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

Thálie za rok 2010 - Richard Kročil s cenou za roli Othella ve stejnojmenném představení pražského Národního divadla

Richard Kročil zaujla kolegium rolí Othella ve stejnojmenném představení pražského Národního divadla

Se svou první janáčkovskou rolí triumfovala pěvkyně Christina Vasileva, která se galavečera osobně nezúčastnila. Nicméně v "zástupné" děkovné řeči nezapomněla na kolegyni Soňu Červenou, která ji prý přesvědčila k jejímu nastudování.

Naproti tomu osobně si pro prestižní divadelní trofej došel Richard Haan. "Opeře ze srdce přeji důstojnou existenci," řekl Haan, vyznamenaný za roli Sebastiana v d´Albertově Nížině, nastudované v Národním divadle Brno.

Kniplová odmítla cenu, i tak si ji může vyzvednout

Cenu za celoživotní mistrovství v opeře odmítla převzít uznávaná česká sopranistka Naděžda Kniplová. "Přesto si myslíme, že si ji zaslouží. Uložena bude, tedy ta cena, na Herecké asociaci. A paní Kniplová si ji tam bude moci kdykoliv vyzvednout, až si to rozmyslí," řekl Antonín Procházka, který večerem provázel.

Zvláštní cena kolegia připadla dirigentu Jiřímu Koutovi. "Slyšet, že se orchestr Národního divadla bojí o svou existenci, je pro mě nedobré," povzdechl si po řadě díků věnovaných svým kolegům.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz