Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Harapes, Munzar a Tuček: do síně slávy vstoupili tři mušketýři umění

  10:17aktualizováno  10:17
Ceny Thálie za mimořádný přínos v oborech činohra, balet a opera letos získali Luděk Munzar, Vlastimil Harapes a René Tuček. Připomeňte si tři významné umělce v krátkých medailoncích.

Luděk Munzar v představení Violy Obleču tě do hvězd | foto: Viola

Munzar: umělec, který "nepřekážel" legendám

Luděk Munzar, který tento týden oslavil devětasedmdesátiny, cenu převzal před zaplněným hledištěm Národního divadla v Praze. Než v létě 1990 českou první scénu opustil, odehrál tu třiatřicet sezon. Přes dvě desítky let pak nevstoupil na žádné jeviště. Až loni na podzim se nechal přemluvit k pořadu věnovanému Františku Hrubínovi v pražské Viole.

V polovině 90. let a v roce 2000 byl odměněn cenou Františka Filipovského za mistrovství v dabingu.

Herec Luděk Munzar s Thálií za celoživotní přínos v oboru činohra (Praha, 24.

Herec Luděk Munzar s Thálií za celoživotní přínos v oboru činohra (Praha, 24. března 2012)

Jeho herectví bylo vždy střídmé, noblesní a vždy přesvědčivé. Do "zlaté kapličky" přišel v roce 1957 jako mladík po ročním angažmá v Mladé Boleslavi. Sám pokládá za obrovský dar, že mohl stát na jevišti s velikány typu Zdeňka Štěpánka, Jana Pivce či Karla Högera a "nepřekážet" jim. S bravurou zvládal rovné a sympatické chlapíky, stejně jako komplikované hrdiny i úlisné až krajně negativní typy.

Značné příležitosti dala Munzarovi televize a po Kachyňově dramatu Hanele z roku 1999 po mnoha letech i film - konkrétně loni Jan Hřebejk ve své Nevinnosti a podruhé v novince Svatá čtveřice podle původního scénáře Michala Viewegha. Je už natočena, v kinech se objeví koncem srpna.

Barytonista Tuček: vybroušená technika i jevištní elegance

Oceněné celoživotní mistrovství Reného Tučka začalo ve sboru plzeňské operety, pokračovalo v Českých Budějovicích a přes deset let v Janáčkově opeře v Brně, než v roce 1970 na dvacet let zakotvil v Praze.

Operní pěvec René Tuček s Thálií za celoživotní přínos opeře. Předává mu ji

Operní pěvec René Tuček s Thálií za celoživotní přínos opeře. Předává mu ji ministryně kultury Alena Hanáková (Praha, 24. března 2012)

Znalci oceňovali jeho jadrný a ve všech polohách vyrovnaný baryton s nádhernou kantilénou, vybroušenou pěveckou techniku, ale i herecký talent, působivý zjev a jevištní eleganci.

René Tuček se uplatnil i v zahraničí, například za Rigoletta ho Verdiovská společnost v Parmě odměnila zlatou medailí. Dlouhá léta vyučoval zpěv na Hudební fakultě pražské Akademie múzických umění, kde vychoval mnoho pěvců.

Ze svých rolí si Tuček nejvíce cení knížete Andreje Bolkonského ve Vojně a míru a Figara v Lazebníku sevillském. Na jevišti si rozuměl s každým, kdo byl pěvecká i herecká osobnost; s úctou vzpomíná zejména na Eduarda Hakena.

Harapes: princ ze zlaté kapličky

Tanečník, choreograf, režisér, pedagog, sólista a později šéf baletního souboru české první scény a baletní mistr Vlastimil Harapes letos oslaví 66. narozeniny.

Vlastimil Harapes s Thálií za celoživotní přínos v oboru balet (Praha, 24....

Vlastimil Harapes s Thálií za celoživotní přínos v oboru balet (Praha, 24. března 2012)

Na jevišti Národního divadla působil dvacet let, za tu dobu tu vytvořil pět desítek rolí klasického i moderního repertoáru. Nejvíce si cení Merkucia v Kůrově nastudování Prokofjevova baletu Romeo a Julie ze začátku 70. let.

Mnohokrát vytvářel role princů, v letech 1977 až 1983 byl stálým hostem Německé opery v Düsseldorfu. Je jednou z nejvýraznějších osobností českého baletu poslední třetiny 20. století. Uplatnil se také jako zpěvák, filmový a televizní herec.

Sólistou baletu Národního divadla byl Harapes do roku 1988, po listopadu 1989 pracoval dvanáct let jako umělecký šéf baletního souboru Laterny magiky. Na závěr svého angažmá se stal jako jeden z mála čestným členem Národního divadla.

Autoři: ,Nejčtenější

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

Falešný zpěv namáhá hlasivky. Sedláčková hraje nejhorší zpěvačku všech dob

Jitka Sedláčková ve hře Je úchvatná!

Florence Foster Jenkinsovou, na jedné straně mecenášku, ale na druhé zpěvačku s nedostatkem sebereflexe, si v pražském...

V Německu hrají Mein Kampf. Kdo přijde se svastikou, má vstup zdarma

Zdraví se Sieg Heil, mají násilnickou minulost, odsuzují místní ženy, které...

Pokud přijdete na představení Mein Kampf s hákovým křížem, máte vstup zdarma. Nečekanou nabídku učinilo divákům divadlo...

RECENZE: Elsnerová jako vědkyně razí emancipaci lépe než hashtagová hesla

Záběr z inscenace hry Snímek 51 v Divadle v Celetné

Bílé pláště, stůl plný dokumentů, shrbená postava nad mikroskopem. Nedávná premiéra divadelního spolku Kašpar přivedla...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz