Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Textař Roreček: Chtěl bych svého Hapku

  10:42aktualizováno  10:42
Yo Yo Band, Kamil Střihavka, Aneta Langerová, Chinaski. A hlavně Kryštof a nejnověji také pardubičtí Ready Kirken. To je seznam interpretů, pro které psal nebo píše Tomáš Roreček.

Tomáš Roreček | foto: David PortMF DNES

Textař na volné noze, jehož tvorbu můžete znát nejen z písniček, ale i z představení Vyhazovači Divadla Radka Brzobohatého, televizních spotů a reklam. Je třeba autorem textu skladby Sníh v ulicích, která zněla v seriálu Ulice na Nově.

Vystudoval přitom DAMU, obor režie-dramaturgie. Ve svém životopise uvádí, že vysokou školu absolvoval vlastní muzikálovou adaptací Saroyanova Tracyho tygra. Jeho diplomová práce nesla název „Proč jsem se chtěl stát divadelním režisérem a proč jsem se jím nakonec nestal“... Proč?

„Souviselo to s dobovou proměnou. Když jsem nastoupil na DAMU, psalo se 1. září 1989. Všechno se pak změnilo. Navíc mě divadlo začalo bavit v době, kdy jsem chodil na gympl. Pocházím z malého města, a moje představy tak byly dost zkreslené - jediné, co jsem znal, byla povinná, pravidelná představení takového toho rodinného typu. V Olomouci, kde jsem studoval češtinu, jsem pak začal dělat statistu v opeře, abych si vydělal nějaké peníze. A zjistil jsem, že ten obor je o něčem jiném, než jsem si myslel. Nebavil mě systém, kterým to tam celé fungovalo,“ vysvětluje Roreček. Pochází z Hranic na Moravě, dnes žije v Praze.

„Navíc jsem se tehdy rozhádal s celým svým hereckým ročníkem, oni všichni odešli do Ústí a já jsem osiřel. Potřeboval jsem pak sehnat nějakou režii v profesionálním divadle, abych školu dodělal. A protože jsem byl tak nějak pitomě hrdej, tak jsem se naštval a ze dne na den se potom rozhodl, že ze mě bude právník, a nastoupil do třetice na právnickou fakultu,“ pokračuje ve vyprávění. Jeho životní kotrmelce tím neskončily.

Přičichl totiž navíc i k reklamě a došlo mu, že práva už nepotřebuje. Bavilo ho vymýšlet obchodní heslovité spoty a prodejní texty na letáky. Nutno říci, že jeho reklamní práce nepostrádá vtip. „Být věrný bude snadné! Pokud si správně vyberete komu...“ stojí například na jednom letáku. Nebo: „Auto je pouze obal pro dokonalé rádio.“ Reklama na nejmenované rádio zase hlásá: „Umíme líbat ušima.“ Z textaře se postupem času stal kreativní ředitel a po další době si Tomáš Roreček založil vlastní reklamní agenturu.

A začal také psát texty k hudbě, nejvíc asi pro Chinaski, větší proslulost mu pak přinesla spolupráce s Richardem Krajčem a kapelou Kryštof. Loni se dal dohromady s kapelou Ready Kirken, která „vyhodila“ svého frontmana Michala Hrůzu. „Oslovil jsem je sám, líbilo se mi, co ti kluci udělali. Hrozně riskovali a já si říkal, že jim asi jde o něco důležitého,“ říká Roreček.

Paradoxně jeho práce pro „Kirkeny“ patří ke slabším místům jeho tvorby. U některých skladeb texty vytvářejí dojem, že jde o pouhá popisná slova bez hlubšího smyslu a významu. Naopak k jeho mistrovským kouskům patří třeba poslední hity Kryštofů Atentát a Iluze. Pod nimi je Roreček podepsaný jako spoluautor.

„S Richardem byla ta spolupráce postavená úplně jinak. Cítil jsem se v pozici někoho, kdo je jakoby zvenku. Kdežto s Ready Kirken mám doopravdy pocit, že jsem součást kapely. Ty věci nevznikají tak, že plním nějakou zakázku. Je to společná tvorba,“ říká Roreček. A dodává, že jeho největším přáním je teď potkat svého vlastního Petra Hapku.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz