Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Textař Roreček: Chtěl bych svého Hapku

  10:42aktualizováno  10:42
Yo Yo Band, Kamil Střihavka, Aneta Langerová, Chinaski. A hlavně Kryštof a nejnověji také pardubičtí Ready Kirken. To je seznam interpretů, pro které psal nebo píše Tomáš Roreček.

Tomáš Roreček | foto: David PortMF DNES

Textař na volné noze, jehož tvorbu můžete znát nejen z písniček, ale i z představení Vyhazovači Divadla Radka Brzobohatého, televizních spotů a reklam. Je třeba autorem textu skladby Sníh v ulicích, která zněla v seriálu Ulice na Nově.

Vystudoval přitom DAMU, obor režie-dramaturgie. Ve svém životopise uvádí, že vysokou školu absolvoval vlastní muzikálovou adaptací Saroyanova Tracyho tygra. Jeho diplomová práce nesla název „Proč jsem se chtěl stát divadelním režisérem a proč jsem se jím nakonec nestal“... Proč?

„Souviselo to s dobovou proměnou. Když jsem nastoupil na DAMU, psalo se 1. září 1989. Všechno se pak změnilo. Navíc mě divadlo začalo bavit v době, kdy jsem chodil na gympl. Pocházím z malého města, a moje představy tak byly dost zkreslené - jediné, co jsem znal, byla povinná, pravidelná představení takového toho rodinného typu. V Olomouci, kde jsem studoval češtinu, jsem pak začal dělat statistu v opeře, abych si vydělal nějaké peníze. A zjistil jsem, že ten obor je o něčem jiném, než jsem si myslel. Nebavil mě systém, kterým to tam celé fungovalo,“ vysvětluje Roreček. Pochází z Hranic na Moravě, dnes žije v Praze.

„Navíc jsem se tehdy rozhádal s celým svým hereckým ročníkem, oni všichni odešli do Ústí a já jsem osiřel. Potřeboval jsem pak sehnat nějakou režii v profesionálním divadle, abych školu dodělal. A protože jsem byl tak nějak pitomě hrdej, tak jsem se naštval a ze dne na den se potom rozhodl, že ze mě bude právník, a nastoupil do třetice na právnickou fakultu,“ pokračuje ve vyprávění. Jeho životní kotrmelce tím neskončily.

Přičichl totiž navíc i k reklamě a došlo mu, že práva už nepotřebuje. Bavilo ho vymýšlet obchodní heslovité spoty a prodejní texty na letáky. Nutno říci, že jeho reklamní práce nepostrádá vtip. „Být věrný bude snadné! Pokud si správně vyberete komu...“ stojí například na jednom letáku. Nebo: „Auto je pouze obal pro dokonalé rádio.“ Reklama na nejmenované rádio zase hlásá: „Umíme líbat ušima.“ Z textaře se postupem času stal kreativní ředitel a po další době si Tomáš Roreček založil vlastní reklamní agenturu.

A začal také psát texty k hudbě, nejvíc asi pro Chinaski, větší proslulost mu pak přinesla spolupráce s Richardem Krajčem a kapelou Kryštof. Loni se dal dohromady s kapelou Ready Kirken, která „vyhodila“ svého frontmana Michala Hrůzu. „Oslovil jsem je sám, líbilo se mi, co ti kluci udělali. Hrozně riskovali a já si říkal, že jim asi jde o něco důležitého,“ říká Roreček.

Paradoxně jeho práce pro „Kirkeny“ patří ke slabším místům jeho tvorby. U některých skladeb texty vytvářejí dojem, že jde o pouhá popisná slova bez hlubšího smyslu a významu. Naopak k jeho mistrovským kouskům patří třeba poslední hity Kryštofů Atentát a Iluze. Pod nimi je Roreček podepsaný jako spoluautor.

„S Richardem byla ta spolupráce postavená úplně jinak. Cítil jsem se v pozici někoho, kdo je jakoby zvenku. Kdežto s Ready Kirken mám doopravdy pocit, že jsem součást kapely. Ty věci nevznikají tak, že plním nějakou zakázku. Je to společná tvorba,“ říká Roreček. A dodává, že jeho největším přáním je teď potkat svého vlastního Petra Hapku.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Najdete na iDNES.cz