Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Textař Michal Horáček chystá film o koních a sázení

  3:46aktualizováno  12:48
Textař Michal Horáček natočil album Ohrožený druh, chystá i divadelní představení Kudykam. Spolu s producentem Jaroslavem Boučkem uvažuje o filmu z dostihového prostředí. "Základem by měla být moje disertační práce z prostředí hazardní hry," prozradil v on-line chatu se čtenáři iDNES.cz.

Textař Michal Horáček při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz | foto: iDNES.cz

. Odpovědi najdete zde

Se čtenáři diskutoval textař Michal Horáček

Michal Horáček

Čtenáře portálu iDNES.cz zajímala nová deska Ohrožený druh, kterou Michal Horáček natočil se sedmi méně známými zpěvačkami.

Na albu, které vyjde koncem října, zpívá například Natálie Kocábová, Szidi Tobias, Lenka Nová, Tereza Nekudová, Věra Nerušilová či Lenka Dusilová; výjimečné mužské hlasy zastupují Matěj Ruppert a Richard Krajčo. Pod písněmi jsou podepsáni jako skladatelé mimo jiné Petr Hapka, Jarda Svoboda, František Černý a Karel Holas. Nechybějí ani dvě coververze - Tanity Tikaram a Paola Conteho.

"Poznat 'pravého koně' předpokládá to, že člověk takové koně hledá. Hledám je celý život. Někdy se v jejich 'pravosti' zmýlím, někdy ne - a často to pak stojí za to. Z těchto 'koní' povstávají všichni mí spolupracovníci, kteří přispívají k albům a dalším projektům. Bez nich by nikdy nevznikly," uvedl v chatu na iDNES.cz.

. Ohrožený druh je můj debut

Čtěte rozhovor s Michalem Horáčkem

Horáček se kriticky postavil k aktuálnímu dění spojenému se spisovatelem Milanem Kunderou a jeho údajným udavačstvím. - Čtěte Kundera udal letce-špiona, tvrdí záznam vyšetřovatelů SNB

Textař Michal Horáček"Pana Kunderu, stejně jako kohokoli jiného, se zdráhám soudit. K tomu nemám dostatečné kompetence, takže to přenechávám Bohu. Soudit mohu pouze díla a činy. Dílo pana Kundery se mi nelíbí a nikdy nelíbilo, ustavil totiž po mém soudu cynickou a malověrnou vizi člověka, který veškeré snažení o pátrání po pravdě, veškerou lidskou touhu a úzkost, víru a lásku odsoudil jako kýč - to je klíčové slovo a koncept jeho knih. Jeho nepochybně značná přesvědčivost pak přivodila to, že umělecká snaha stát na straně lásky, pravdy a všeho pěkného vyznívala jako kýčařina, a nejen mne, který se právě o to snaží, pak část umělecké kritiky šlehala slovem 'kýč' při každé příležitosti. Tento tvůrčí cynismus však nikam nevede - dál se budu snažit nořit se do lidské úzkosti a touhy," poznamenal.

Žádaný recept na spokojený život a fungující manželství shrnul do rady: "Nechtějte druhého člověka nikdy vlastnit. Nechte ho dýchat a žít tak, jak sám touží. Já jsem takový přístup dostal, je to vzácný dar."

Szidi Tobias: Na hotelu v Olomouci

Petr Hapka a Michal HoráčekI když psal Horáček texty pro populární zpěváky už dříve, jeho prvním zásadním krokem na hudební scénu bylo album Potměšilý host, které spolu s Petrem Hapkou napsal pro Hanu Hegerovou v roce 1987.

O rok později spolu s Hapkou vydali další slavnou desku V penziónu Svět, která byla první koncipována jako autorský projekt s více interprety. V této linii pokračují všechna další alba dvojice.

Od zásadní spolupráce s Petrem Hapkou si Michal Horáček několikrát "odskočil" k jiným projektům, například ke společnému albu s Richardem Müllerem nebo skladatelem a zpěvákem Jardou Svobodou ze skupiny Traband.

Michael Kocáb: S cizí ženou v cizím pokoji

Kromě textařství se Michal Horáček věnuje i publicistice, píše fejetony a eseje, které souborně vyšly v knihách O české krvi otců vlasti a O tajemství královny krav, vydal také několik odborných prací na téma dostihového sportu a hazardních her.

Michal HoráčekV letech 1990 až 2004 se Michal Horáček věnoval podnikání, byl majitelem sázkové společnosti Fortuna. V roce 1989 se krátce věnoval politice, když společně s Michaelem Kocábem založil iniciativu Most, jež měla za cíl zprostředkovat komunikaci mezi komunistickou vládou a představiteli disentu. Z této aktivity vytěžil Horáček materiál pro reportážní knihu Jak pukaly ledy.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Najdete na iDNES.cz