Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Textař Michal Horáček chystá film o koních a sázení

  3:46aktualizováno  12:48
Textař Michal Horáček natočil album Ohrožený druh, chystá i divadelní představení Kudykam. Spolu s producentem Jaroslavem Boučkem uvažuje o filmu z dostihového prostředí. "Základem by měla být moje disertační práce z prostředí hazardní hry," prozradil v on-line chatu se čtenáři iDNES.cz.

Textař Michal Horáček při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz | foto: iDNES.cz

. Odpovědi najdete zde

Se čtenáři diskutoval textař Michal Horáček

Michal Horáček

Čtenáře portálu iDNES.cz zajímala nová deska Ohrožený druh, kterou Michal Horáček natočil se sedmi méně známými zpěvačkami.

Na albu, které vyjde koncem října, zpívá například Natálie Kocábová, Szidi Tobias, Lenka Nová, Tereza Nekudová, Věra Nerušilová či Lenka Dusilová; výjimečné mužské hlasy zastupují Matěj Ruppert a Richard Krajčo. Pod písněmi jsou podepsáni jako skladatelé mimo jiné Petr Hapka, Jarda Svoboda, František Černý a Karel Holas. Nechybějí ani dvě coververze - Tanity Tikaram a Paola Conteho.

"Poznat 'pravého koně' předpokládá to, že člověk takové koně hledá. Hledám je celý život. Někdy se v jejich 'pravosti' zmýlím, někdy ne - a často to pak stojí za to. Z těchto 'koní' povstávají všichni mí spolupracovníci, kteří přispívají k albům a dalším projektům. Bez nich by nikdy nevznikly," uvedl v chatu na iDNES.cz.

. Ohrožený druh je můj debut

Čtěte rozhovor s Michalem Horáčkem

Horáček se kriticky postavil k aktuálnímu dění spojenému se spisovatelem Milanem Kunderou a jeho údajným udavačstvím. - Čtěte Kundera udal letce-špiona, tvrdí záznam vyšetřovatelů SNB

Textař Michal Horáček"Pana Kunderu, stejně jako kohokoli jiného, se zdráhám soudit. K tomu nemám dostatečné kompetence, takže to přenechávám Bohu. Soudit mohu pouze díla a činy. Dílo pana Kundery se mi nelíbí a nikdy nelíbilo, ustavil totiž po mém soudu cynickou a malověrnou vizi člověka, který veškeré snažení o pátrání po pravdě, veškerou lidskou touhu a úzkost, víru a lásku odsoudil jako kýč - to je klíčové slovo a koncept jeho knih. Jeho nepochybně značná přesvědčivost pak přivodila to, že umělecká snaha stát na straně lásky, pravdy a všeho pěkného vyznívala jako kýčařina, a nejen mne, který se právě o to snaží, pak část umělecké kritiky šlehala slovem 'kýč' při každé příležitosti. Tento tvůrčí cynismus však nikam nevede - dál se budu snažit nořit se do lidské úzkosti a touhy," poznamenal.

Žádaný recept na spokojený život a fungující manželství shrnul do rady: "Nechtějte druhého člověka nikdy vlastnit. Nechte ho dýchat a žít tak, jak sám touží. Já jsem takový přístup dostal, je to vzácný dar."

Szidi Tobias: Na hotelu v Olomouci

Petr Hapka a Michal HoráčekI když psal Horáček texty pro populární zpěváky už dříve, jeho prvním zásadním krokem na hudební scénu bylo album Potměšilý host, které spolu s Petrem Hapkou napsal pro Hanu Hegerovou v roce 1987.

O rok později spolu s Hapkou vydali další slavnou desku V penziónu Svět, která byla první koncipována jako autorský projekt s více interprety. V této linii pokračují všechna další alba dvojice.

Od zásadní spolupráce s Petrem Hapkou si Michal Horáček několikrát "odskočil" k jiným projektům, například ke společnému albu s Richardem Müllerem nebo skladatelem a zpěvákem Jardou Svobodou ze skupiny Traband.

Michael Kocáb: S cizí ženou v cizím pokoji

Kromě textařství se Michal Horáček věnuje i publicistice, píše fejetony a eseje, které souborně vyšly v knihách O české krvi otců vlasti a O tajemství královny krav, vydal také několik odborných prací na téma dostihového sportu a hazardních her.

Michal HoráčekV letech 1990 až 2004 se Michal Horáček věnoval podnikání, byl majitelem sázkové společnosti Fortuna. V roce 1989 se krátce věnoval politice, když společně s Michaelem Kocábem založil iniciativu Most, jež měla za cíl zprostředkovat komunikaci mezi komunistickou vládou a představiteli disentu. Z této aktivity vytěžil Horáček materiál pro reportážní knihu Jak pukaly ledy.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Najdete na iDNES.cz