Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Textař Björk: Na Islandu považujeme kněží za hrubiány, nebo idioty

  9:44aktualizováno  9:44
Islanďan Sjón (1962) patřil mezi hvězdy Mezinárodního literárního festivalu v Berlíně, který o víkendu skončil. Jeho román Syn stínu z roku 2003, nedávno vydaný v češtině, obdržel Cenu Severské rady. Sjón je i dvorním textařem zpěvačky Björk, za texty písní ve filmu Tanec v temnotách získal nominaci na Oscara.

Spisovatel a textař zpěvačky Björk Sjón, celým jménem Sigurjón Birgir Sigurdsson. | foto: Profimedia.cz

Říkáte si Sjón. Sigurjón Birgir Sigurdsson by byla pro spisovatele asi trochu zapeklitá vizitka…
Na Islandu je dlouhá tradice uměleckých jmen. Když jsem vyrůstal, všichni islandští velikáni je měli, a já se k nim pokoušel zařadit. V šestnácti letech jsem vydal první sbírku poezie a pseudonym mi dodával jistotu. Sjón je literární manifest, a nijak skromné jméno: znamená přelud, iluzi, jako bych chtěl být zrakem světa.

Jsou vaše knihy stejné přeludy jako vaše jméno?
Myslím, že jsou vizuální. Dlouho jsem se nemohl rozhodnout, zda chci být spisovatelem, nebo výtvarníkem. Snažím se spojovat slova s obrazy, pracuji s viditelným světem, ale také s tím skrytým a iluzorním.

Přízraky se vyskytují i ve vašem nejslavnějším románu Syn stínu, v originále Skugga-Baldur. To je prý zvláštní postava z islandských pověstí.
Skugga-Baldur je v legendách kříženec kočky a lišky, nijak velký, ale lidé se ho přesto velmi báli. Proč? Byl napůl z lidského světa a napůl z divočiny. To mě inspirovalo k postavě pastora Baldura, který patří k lidem, ale když vstoupí do přírody, stane se z něj zvíře. Je to příběh o vyměněných úlohách: kněz je špatný, vědec, který bývá v románech za zloducha, zase dobrý. A silného vědce zachrání slabá dívka.

. Jaký je Syn stínu

Necelých sto stránek silných zážitků

Četl jste rád islandské pohádky?
V babiččině domě byla obrovská sbírka islandského folkloru a já byl zapálený čtenář. V osmi letech jsem objevil příběhy plné duchů, horských obrů, mořských monster, neviditelných přízraků zakletých v kopcích a v kamenech. Všechny se odehrávaly na Islandu, v době ne tak vzdálené, postavy měly běžná islandská jména. Působily naprosto reálně. Stále ve mně žily, a když mi bylo jednačtyřicet, s úžasem jsem zjistil, že jsem tu velkou inspiraci svého dětství ve svých knihách dosud nijak nevyužil.

Jak vznikl váš legrační dialog, kdy kněz a mluvící liška, oba takřka na pokraji smrti, diskutují o elektřině?
Když zvíře začne v románu mluvit, mělo by mluvit překvapivě. Kdo by čekal, že liška nadhodí téma elektřiny? Ale vychází to ze skutečnosti. Islanďan žijící v Americe přijel na ostrov zvěstovat informace o elektřině – rok poté, co bylo elektřinou osvětleno první město. Jenže lidé na Islandu to považovali za naprostou pitomost. Farář z mé knihy je jedním z těch, kteří si na takovou přednášku připravují posměšné argumenty.

Jak to, že je duchovní takový ignorant?
Na Islandu moc nedůvěřujeme kněžím. Považujeme je buď za hrubiány, nebo idioty.

Kdo je vlastně největším hrdinou vaší knihy?
Liška a dívka. Vědec není špatný, ale kouří opium, v určitém smyslu se mstí. Není tak jednoznačný. Na opačném konci je malé království neurvalého pastora Baldura. To je nebezpečí všech malých společností – snadno je ovládnou omezení krutovládci. Snažil jsem se připomenout, že devatenácté století nebylo jen dobou romantismu a krásy, ale že islandská společnost tehdy byla i drsná a nelítostná.

Tvrdíte, že 19. století není mezi současnými islandskými spisovateli zrovna oblíbené téma. Proč?
Žádný autor z mé generace nezkusil psát o 19. století. Ne že by to bylo zakázané, ale prostě nám to přišlo jako nezáživné období. Je to čas velkých nacionalistických romantických básníků, počátků boje za nezávislost. Příběhy těch lidí mě nudily, což se změnilo, když jsem objevil studentské zápisky jednoho z těch romantiků, když žil v Kodani. A najednou jsem četl o skutečném životě – mladíkovi v zahraničí, který dělal všechno, co studenti v zahraničí dělávají. Pomalu jsem zjišťoval, že příběh z té doby dokážu vyprávět.

Proslul jste také písňovými texty. Jak vlastně začala vaše spolupráce se zpěvačkou Björk?
V 80. letech se toho v Reykjavíku hodně dělo. Probouzela se nová hudební vlna. Mezi hudebníky bylo hodně básníků a malířů, kteří četli na koncertech. Spoluzakládal jsem surrealistickou skupinu Medúsa a roku 1981 mě jeden z jejích básníků, který se později stal kytaristou Sugarcubes, představil své nové přítelkyni, která zpívala pro jinou skupinu. Byla to Björk. Stala se jakýmsi šestým, neoficiálním členem Medúsy. Když roku 1994 pracovala na novém albu, požádala mě, jestli bych se nechtěl podílet na jedné skladbě, z které se později stala Isobel.

Vycházel jste ze surrealismu, ale zároveň ho ve svých knížkách trochu proměnil.
Na první pohled jsem jako básník větším surrealistou. Ale i mé romány mají kořeny v surrealismu a v představě, že imaginace a láska bojují s běsy tohoto světa. Je to napětí mezi lidskými touhami a těžkým, složitým světem. Komunikace mezi vnitřním a vnějším: to, co se děje v lidské hlavě, je pro mě stejně skutečné jako kámen valící se z hory. Proč by nemohl běhat pes se sýrovýma nohama?
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz