Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tetování je svébytný druh výtvarného umění

  11:22aktualizováno  11:22
- Body Art, neboli umělecké zdobení těla, je odvěkou záležitostí. Dnes po celém světě prožívá renesanci a nejinak se má situace i v českých zemích. Především tetování se rozšířilo do všech vrstev zdejších obyvatel a lidé se na něj začínají dívat, jako na něco normálního. Technika tetování i celkový umělecký dojem se staly po celém světě předmětem soutěžení. Teprve podruhé se ale uskuteční česká obdoba podobných mezinárodních klání s názvem "2 nd Tattoo Convention Prague".Podívejte si na fotogalerii.

Tetování není zdaleka pouze výstřelkem módy, která, nutno ale podotknout,  hraje v této podobě zdobení lidského těla velkou roli. Tetovat se dnes nechává kdekdo a tattoo  již nevzbuzuje odpor nebo společenské odsouzení. Tetováním se dnes nezdobí pouze mladí lidé na znamení odporu proti konzumu či trestanci v nápravných zařízeních. Na ulicích po celém světě můžete potkat manažera s trvalou ozdobou stejně jako staříka. 

Z tetování, kterým se po staletí zdobily mnohé domorodé kmeny všech kontinetů a v němž například vynikli Maorové, se v současné době vyvinulo ve svébytný druh výtvarného umění, jenž vyžaduje stejný talent jako kterékoli jiné umění.

Akce Tatto Convention běží již několik let po celé Evropě a zúčastňují se jí prakticky všechny metropole.

"Tetování v České republice už dosáhlo takové úrovně, že jsme byli i my zařazeni do tohoto řetězce," říká Radek Petelík z Red & White Promotion, která soutěž na pražském Výstavišti pořádá.

Přehlídky se podle Petelíka zúčastní jedenadvacet prestižních tetovacích salónů ze zahraničí (Holandsko, Itálie, Německo, Rakousko, Slovensko a USA) a šestnáct tuzemských tetovacích studií. Ze zahraničních hostů se ukáží například mezinárodně uznávané salóny jako je Fantasy Tattoo Berlin či Klaus Fuhrmannn. Mimo ně budou na soutěži přítomna i tři piercingová studia. Některé salóny předvedou i malování hennou.

Návštěvníci tak budou mít možnost nejen sledovat techniku špičkových taterů, z nichž jsou mnozí především vynikajícími malíři, ale mohou také na vlastní tělo vyzkoušet, co tetování obnáší.

Hlavním bodem programu, který doprovodí Body Painting - kreslení barvami na nahé tělo, show erotického magazínu Hustler či vystoupení kulturistů a několika hudebních skupin, ale zůstává samotná soutěž vyhlášená v dvanácti kategoriích. Studia se budou ucházet například o titul nejlepší černobílé tatto, nejlepší barevné tatto, nejlepší ornament a nejlepší portrét nebo nejbláznivější tetování. Jednotlivé práce posoudí speciálně sestavená porota, v níž zasednou nezaujatí tateři a majitelé tetovacích tetovacích salónů.

Petelík zdůrazňuje, že do soutěže agentura pozvala pouze studia s vynikající úrovní, a proto není možné, aby se zde prezentovali začátečníci a  amatéři.

 " Aby člověk mohl dobře tetovat musí mít umělecké nadaní a talent," dodává Petelík.

"2 nd Tatto Convention Prague" - Výstaviště Praha; Křižíkův pavilón E, 24. - 26. 9. 1999 vždy od 12: 00 , vstupné 120 kč 

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz