Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těším se hlavně na absint

  11:01aktualizováno  11:01
Americký hororový rocker Marilyn Manson zaplnil na scéně částečně uvolněné místo po Kiss, Alice Cooperovi, případně i Sex Pistols. A to s plnou parádou. Ve výstřednosti a extravagantních kouscích své učitele mnohonásobně předčí a vzbuzuje adekvátně protichůdné reakce: bezmezný obdiv mladých příznivců a nekompromisní odmítnutí až opovržení zejména ze strany puritánů.

Opačná stanoviska jsou často zaujímána i k jeho hudbě. Jedni tvrdí, že jde ochablou exhibicionistickou napodobeninu elektronických Nine Inch Nails, okořeněnou zastydlým hard rockem, jiní vyzdvihují Mansonovu jedinečnost a výpovědní hodnotu jeho textů.

Jaká je pravda, to bude moci konečně na vlastní oči a uši posoudit i publikum v České republice: Marilyn Manson vystoupí tuto neděli v pražské Paegas Areně.
U málokterého jiného koncertu se dá tak obtížně předvídat, co jeho návštěvníky čeká. "Moje show, to je něco jako cirkus," napovídá Manson.

Novinka Holy Wood ... představuje svým způsobem jakýsi návrat k řízné kombinaci electronic body music s novodobým hard rockem, metalem a hardcorem, výsledkem čehož je postmoderní electro rock´n´roll jako vždy s Mansonovými syrovými a pro prudérní americkou společnost šokantně otevřenými texty, plovoucími v oparu provokativnosti, do krajnosti dotažené svobodomyslnosti a nejpozději ve druhém plánu též neskrývaného antikřesťanství a blasfemie vůbec. Jenže k tomu, aby člověk vydržel poslouchat téměř sedmdesát minut podobného hudebního materiálu, nota bene si přitom dokonce vrněl blahem, je zapotřebí mimořádné invence tvůrců. A v tom je hlavní háček, na němž kvalita téhle desky visí. ... Parodie na Ježíšovu křížovou cestu v bukletu je docela nářez. Ten šílenec si prostě nedá pokoj. Mansone, skončíš v pekle. Ale vlastně, to on asi chce...

z recenze Petra Korála v magazínu Rock&Pop 2/2001 

"Je tam zábava, napětí, vzrušení i strach. Věnuji jevištní produkci mimořádnou péči, protože chci v lidech vzbudit emoce. Jakékoli. Chci lidem dát zážitek, který by v nich nějaké pocity vyvolal, když musí chudáci celý rok chodit na všechny ty trapně nudné koncerty ostatních kapel."

Zahraniční recenzenti dalekosáhle vypisují, co všechno Manson na jevišti provádí, a dušují se, že Ozzy Osbourne, ukusující hlavy živým netopýrům, či Alice Cooper, nacházející se pod gilotinou, jsou ve srovnání s Mansonem ořezávátka. "Prostě vidím krásu tam, kde ji ostatní nevidí," vysvětluje s úsměvem Manson. "Chci lidem ukázat, že smrt a zkáza mohou být nádherné." Boj s americkou cenzurou Mansona nevyčerpal.

"Nemají vkus," odpovídá rocker bezstarostně na otázku, proč má ve své domovině tolik odpůrců. "Nejsem předvídatelný, a to jim vadí, protože média mají ráda všechno podle svého schématu. Já přistupuju k umění zeširoka, zajímá mě i vizuální stránka a sdělení, které předávám, Chci, aby lidé reagovali. A oni reagují - a to mě těší. Jaká ta reakce je, to už není tak podstatné."

Co Manson ovládá úplně nejlépe, je umění provokace a kontroverznosti: Puritánská Ameriko, miluj mě, nebo mě nenáviď, a já přitom vydělám hodně peněz. Manson se tedy "netají" kily zkonzumovaných drog, hektolitry vypitého alkoholu a řetězci sexuálních zvrhlostí a soudný čtenář mu tyhle nereálné pohádky těžko uvěří. Mediálně, a tudíž i komerčně ovšem těžko hledat vděčnější objekt.

Při tom všem humbuku Manson neopomíná zdůraznit, že hudba je stále to, oč tu běží. "Bez muziky bych tady nebyl a kvůli světlům, výbuchům a mým praštěným kostýmům by lidé na koncert nepřišli. Nejdůležitější zůstává za všech okolností samotné hraní a jiskření mezi jevištěm a publikem," tvrdí.

Na otázku, co bude dělat, zbude-li mu v Praze volný čas, Manson bez váhání odpovídá: "Půjdu hledat absint. Zkusil jsem ho před dvěma roky, když jsem tu byl jako turista, a od té doby je to moje nejoblíbenější pití. Musím říci, že pokud jde o inspiraci, má zásadní podíl na mé poslední desce."

Marilyn Manson

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Najdete na iDNES.cz