Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tesco prodává posledního Pottera, i když by nemělo

  10:19aktualizováno  15:51
Albatros podal trestní oznámení kvůli poslednímu příběhu Harryho Pottera s podtitulem Relikvie smrti. Knihu ode dneška prodává Tesco. Od nás ji nemají, zřejmě je to plagiát, tvrdí nakladatel. Nejsou to padělky, hájí se síť hypermarketů.

Harry Potter a relikvie smrti - obal knihy | foto: Albatros

Tesco včera oznámilo, že bestseller bude prodávat od 5. února za 499 korun. Albatros se však obává, že se síť hypermarketů stala zřejmě obětí prozatím neznámého výrobce plagiátu knihy.

Podobně tomu bylo v případě knihy Harry Potter a ohnivý pohár. Za šíření plagiátu byl loni odsouzen šéf Ottova nakladatelství Vlastimil Svoboda.

"Albatros neuzavřel s provozovatelem hypermarketů Tesco žádnou smlouvu o dodávce knihy Harry Potter a relikvie smrti, tedy mu ani žádné výtisky nedodal, a podobnou dodávku neumožňuje ani žádná existující smlouva s našimi dalšími partnery," uvedl generální ředitel nakladatelství Michal Krejčí.

"Máme dokumentaci, že se jedná o originální výtisky. Můžeme velmi snadno dokázat, že se o padělek nejedná," řekla ČTK tisková mluvčí společnosti Tesco Stores Jana Matoušková. Odkud knihy pocházejí, ale sdělit odmítla. "Mohu jen říci, že zdroj, od kterého výtisky máme, má oprávnění prodávat originální výtisky Harryho Pottera," uvedla mluvčí.

Tesco oznámilo prodej knihy Harry Potter a relikvie smrti ode dneška v šesti svých pobočkách; čtyřech v Praze a pak v Brně a Ostravě. Ve smíchovské prodejně byla kniha po 11. hodině k nalezení v přepravní bedně mezi nábytkem a sunary. "Zrovna to dovezli, právě to vyskladňujeme do sekce knih. Ale klidně si ji už vemte k pokladně," uvedla jedna z pracovnic.

Zároveň s trestním oznámením Albatros vyzval Tesco, aby okamžitě pozastavilo avizovaný prodej knihy tak, aby došlo k co nejnižším škodám, a to až do okamžiku úplného prošetření příslušnými orgány.

"Pokud nebude Tesco neprodleně reagovat na tuto naši výzvu, jsme připraveni oprávněné zájmy autorky knihy i nakladatelství Albatros hájit soudní cestou, a to i žádostí o vydání předběžného soudního opatření směřujícího k zamezení předpokládaného nelegálního prodeje knihy," podotkl Krejčí.

Do sítě běžných knihkupectví se poslední příběh o čarodějnickém učni dostal minutu po půlnoci 31. ledna tohoto roku. Zahájení prodeje knihy v hypermarketech a dalších podobných prodejnách Albatros plánoval na 1. března.

"Doporučujeme čtenářům velkou obezřetnost při nákupu této knihy, pokud jim bude někde nyní nabízena za cenu výrazně nižší, než je doporučená maloobchodní cena 549 Kč," varuje ředitel Albatrosu.

"S velkou pravděpodobností se pak může jednat o falzifikát knihy, jehož kvalitu jak výrobní, tak literární nemůžeme jakkoliv garantovat. V případě pochybností doporučujeme ještě před vlastním nákupem kontaktovat obchodní oddělení nakladatelství Albatros s dotazem a vyvarovat se případného rozčarování," uvedl Michal Krejčí.

"Důrazně se ohrazujeme proti nepravdivým nařčením. využijeme veškerých zákonných prostředků k adekvátní obraně," reagovala Eva Williamsová, členka představenstva Tesco Stores ČR, a. s, která v přístupu Albatrosu k obchodním partnerům vidí znaky zakázaných dohod narušujících pravidla hospodářské soutěže.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz