Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tesco prodává posledního Pottera, i když by nemělo

  10:19aktualizováno  15:51
Albatros podal trestní oznámení kvůli poslednímu příběhu Harryho Pottera s podtitulem Relikvie smrti. Knihu ode dneška prodává Tesco. Od nás ji nemají, zřejmě je to plagiát, tvrdí nakladatel. Nejsou to padělky, hájí se síť hypermarketů.

Harry Potter a relikvie smrti - obal knihy | foto: Albatros

Tesco včera oznámilo, že bestseller bude prodávat od 5. února za 499 korun. Albatros se však obává, že se síť hypermarketů stala zřejmě obětí prozatím neznámého výrobce plagiátu knihy.

Podobně tomu bylo v případě knihy Harry Potter a ohnivý pohár. Za šíření plagiátu byl loni odsouzen šéf Ottova nakladatelství Vlastimil Svoboda.

"Albatros neuzavřel s provozovatelem hypermarketů Tesco žádnou smlouvu o dodávce knihy Harry Potter a relikvie smrti, tedy mu ani žádné výtisky nedodal, a podobnou dodávku neumožňuje ani žádná existující smlouva s našimi dalšími partnery," uvedl generální ředitel nakladatelství Michal Krejčí.

"Máme dokumentaci, že se jedná o originální výtisky. Můžeme velmi snadno dokázat, že se o padělek nejedná," řekla ČTK tisková mluvčí společnosti Tesco Stores Jana Matoušková. Odkud knihy pocházejí, ale sdělit odmítla. "Mohu jen říci, že zdroj, od kterého výtisky máme, má oprávnění prodávat originální výtisky Harryho Pottera," uvedla mluvčí.

Tesco oznámilo prodej knihy Harry Potter a relikvie smrti ode dneška v šesti svých pobočkách; čtyřech v Praze a pak v Brně a Ostravě. Ve smíchovské prodejně byla kniha po 11. hodině k nalezení v přepravní bedně mezi nábytkem a sunary. "Zrovna to dovezli, právě to vyskladňujeme do sekce knih. Ale klidně si ji už vemte k pokladně," uvedla jedna z pracovnic.

Zároveň s trestním oznámením Albatros vyzval Tesco, aby okamžitě pozastavilo avizovaný prodej knihy tak, aby došlo k co nejnižším škodám, a to až do okamžiku úplného prošetření příslušnými orgány.

"Pokud nebude Tesco neprodleně reagovat na tuto naši výzvu, jsme připraveni oprávněné zájmy autorky knihy i nakladatelství Albatros hájit soudní cestou, a to i žádostí o vydání předběžného soudního opatření směřujícího k zamezení předpokládaného nelegálního prodeje knihy," podotkl Krejčí.

Do sítě běžných knihkupectví se poslední příběh o čarodějnickém učni dostal minutu po půlnoci 31. ledna tohoto roku. Zahájení prodeje knihy v hypermarketech a dalších podobných prodejnách Albatros plánoval na 1. března.

"Doporučujeme čtenářům velkou obezřetnost při nákupu této knihy, pokud jim bude někde nyní nabízena za cenu výrazně nižší, než je doporučená maloobchodní cena 549 Kč," varuje ředitel Albatrosu.

"S velkou pravděpodobností se pak může jednat o falzifikát knihy, jehož kvalitu jak výrobní, tak literární nemůžeme jakkoliv garantovat. V případě pochybností doporučujeme ještě před vlastním nákupem kontaktovat obchodní oddělení nakladatelství Albatros s dotazem a vyvarovat se případného rozčarování," uvedl Michal Krejčí.

"Důrazně se ohrazujeme proti nepravdivým nařčením. využijeme veškerých zákonných prostředků k adekvátní obraně," reagovala Eva Williamsová, členka představenstva Tesco Stores ČR, a. s, která v přístupu Albatrosu k obchodním partnerům vidí znaky zakázaných dohod narušujících pravidla hospodářské soutěže.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Najdete na iDNES.cz