Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tereza Podařilová září, když je plné hlediště

  18:38aktualizováno  18:38
Bylo to fajn, napsala sólistka baletu Národního divadla a držitelka prestižní Thálie Tereza Podařilová do pamětní knihy iDNES. V redakci trpělivě a s úsměvem na tváři odpovídala přes hodinu na dotazy čtenářů. "Myslím, že pohybem a tancem se dá vyjádřit hrozně moc a já doufám, že se na krásné balety chodit bude", vzkázala drobná baletka čtenářům a dodala, že energii čerpá z přírody a blízkých lidí. A na otázku, zda pije pivo, odpověděla: "Někdy si ho dám, dobře se po něm uvolní svaly a pěkně se spí".

Jméno Terezy Podařilové již nějakou dobu patří v baletním světě mezi naprostou špičku. Od roku 1990 působí v souboru pražského Národního divadla, devět let jako sólistka. Naposledy její umění mohlo publikum obdivovat na úspěšné premiéře Raymondy, známého Glazunova romantického baletu, ve kterém ztvárnila hlavní roli. Tereza Podařilová znovu předvedla vynikající interpretaci a několikrát sklidila potlesk na otevřené scéně.

Tereza Podařilová vystudovala v osmdesátých letech Taneční konzervatoř v Praze, absolvovala stáže na Tanzakademie Köln v Německu. V roce 1990 přišla do baletu Národního divadla a o dva roky později zde získala sólistickou smlouvu. Již letmé nahlédnutí do jejího repertoáru dává tušit, že se se stejnou jistotou a technickou bravurou pohybuje v klasických titulech i v moderním repertoáru, navíc ovšem každý z těchto interpretačně obtížných úkolů dokáže naplnit vnitřním napětím a dramatickým obsahem.

Pozornost na sebe upoutala v hlavní roli baletu Sylvie i jako Kitri v Donu Quijotovi a Princezna Aurora ve Spící krasavici. Diváci ji mohli vidět v ústřední roli Popelky ve

Záznam on-line rozhovoru naleznete ZDE

stejnojmenném Prokofjevově baletu, jako Margaritu v Dámě s kaméliemi, Svanildu v Coppélii, Antoninu v baletu Čajkovkij, Salome v Kruté hře. K nejvýznamnějším úkolům jejího repertoáru patří dvojrole Odetty a Odilie v Labutím jezeru, Šípková Růženka, Marie v Louskáčkovi, Julie v Romeovi a Julii, Isadora – dívka v inscenaci Jozefa Bednárika a Libora Vaculíka Isadora – příběh tanečnice nebo Taťána v Oněginovi. O citu pro komediální nadsázku přesvědčila v představení Někdo to rád…, kde ztvárnila roli Sólistky taneční skupiny.

Dlouhodobá spolupráce s akademickým malířem Janem Kunovským ji inspirovala ke vzniku tanečně-výtvarného projektu Sirael uváděného na scéně Kolowrat. Za rok 1993 obdržela Cenu Philip Morris Ballet Flower Award, která je u nás udělována nejlepšímu baletnímu umělci v oboru klasického tance. Titulní role v baletním představení Carmen jí vynesla Cenu Thálie za rok 1998 a o rok později získala Cenu nejoblíbenější tanečnice. Tereza Podařilová se mnohokrát představila i na zahraničních scénách – například v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Holandsku, Japonsku nebo v USA. V roce 1990 získala I. cenu na Celostátní baletní soutěž a v roce 1993 se jako interpretka zúčastnila Choreografické soutěže v Tokiu.

Tereza Podařilová v představení Raymonda, které uvádí pražské Národní divadlo.

Tereza Podařilová bude hrát ve Zkrocení zlé ženy hlavní roli. Na fotografii v představení Sirael, které rovněž uvádí pražské Národní divadlo.

Tereza Podařilová během on-line rozhovoru z redakce iDNES.

Tereza Podařilová během on-line rozhovoru z redakce iDNES.

Tereza Podařilová během on-line rozhovoru z redakce iDNES.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz