Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tereza Černochová uštkne dobrou hudbou i zpěvem

  9:26aktualizováno  9:26
S otcem Karlem Černochem i Danem Bártou si na svém prvním sólovém albu zazpívala Tereza Černochová, členka někdejšího tria Black Milk.

Tereza Černochová | foto: Roman Černý

Desku Small Monstrosities produkoval Roman Holý ze skupiny Monkey Business, jehož funkově pružný zvuk i způsob humoru album výrazně ovlivnil.

Všechny dívky z rozpadlého tria se uplatnily. Helena Zeťová je hvězda, jejíž cesta k velkému táboru ctitelů vede na pomezí rocku a rhythm and blues. Tereza Kerndlová, bezpochyby nadaná zpěvačka, se zatím spolehla více na dekorace, tančící tělo a půvabnou tvář, její hudba má hezký zvuk, ale postrádá duši.

To nelze říci o Tereze Černochové (1983). Její novinka je ve srovnání s alby kolegyň nejodvážnější, zasahuje až do sfér psychedelické hudby, zároveň nabízí tanečně napružené písně s chytlavými refrény i baladicky vláčné songy. Černochová ještě stihla zazpívat v angličtině duet s otcem, jedním z technicky nejlépe vybavených českých zpěváků, který na sklonku roku opustil tento svět.

I když deska je stylově rozmanitá, skladbu Crying Song z katalogu Pink Floyd by od nich asi nikdo nečekal. Je to píseň lehká jako pápěří, které pomalu pluje prostorem, a vedle sametového vokálního dialogu s otcem ji hlas Terezy Černochové nadnáší v táhlých, znělých tónech.

Vlastně většina desky je sestavena z převzatých skladeb včetně úvodní, soulrockové pecky Crazy Horses z repertoáru americké sestavy The Osmonds. Syrovost jí přidaly kytary Oldy Krejčovse, zatímco Automatic, jinak píseň od Pointer Sisters, dává vyniknout dynamickému hlasovému aranžmá. Tereza Černochová je zvládne skvěle, až jí z hlasivek létají jiskry.

Stejně jako si osvojila němčinu a roli unavené ženy, které se chce jen spát. Undergroundová skladba Müde, převzatá od německé kapely Ideal, je dalším hudebním překvapením alba. Jedna ze dvou domácích skladeb, Vhodný/á, je opět duet, tentokrát s Danem Bártou. Slovně hravý, zvukově znělý text a Bártova pěvecká vytříbenost si výtečně rozumějí se zpěvem Černochové.

Podobně jako její vokální vzory Prince nebo Michael Jackson nevyniká Černochová hlasem, který by boural sály. Tuhle schopnost má Zeťová, ovšem Černochová (příjmení zdá se v tomto případě velmi přiléhavé) vystřeluje energii z jemných tónů. Umí posluchače vtáhnout do písně, aniž jej převálcuje, třeba v pomalé skladbě Always In My Dream.

Ale i v dynamičtějších snímcích Lovestruck nebo Sure Shot, které mají ve funkově dráždivém pulzu blízko k Holého partě Monkey Business, se zpěvačka prosadila. Křehké barvy hlasu jako by písně prosvětlovaly, zároveň je něžně „nakopávají“.

Tereza Černochová se potkala s lidmi kolem Romana Holého, a to se projevilo i na humoru, který je místy otrlý, na druhou stranu shazuje dekorativní styl soulových hvězd. Málokterá by si dala do bookletu fotku zlomeného podpatku nebo něčeho zeleného, co se jí zadřelo za zuby. Nehledě na snímek usínající zpěvačky „kousnuté“ upírem.

Naštěstí na albu Small Monstrosities je člověk uštknutý zpěvem a hudbou. A s Terezou Černochovou je nutné na domácí scéně vážně počítat.

TEREZA ČERNOCHOVÁ - Small Monstrosities
Championship Records, délka CD 40:16
Hodnocení MF DNES: 80%
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Najdete na iDNES.cz