Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemusím stát krok před ostatními, tvrdí Tereza Černochová

  0:58aktualizováno  0:58
Podle ukázek bude druhá sólová deska Terezy Černochové, kterou proslavila kapela Black Milk, znít v poměru k tuzemskému střednímu proudu netradičně. Jmenuje se Škrábnutí, produkoval ji Roman Holý a vyjde 13. března. Album je to rozjímavé a Černochová na něm zúročuje, co se za posledních sedm let od sólového debutu Small Monstrosities v hudbě naučila.

Tereza Černochová | foto: FTV Prima

Dala jste si mezi deskami velkou pauzu. Jaký je příběh Škrábnutí?
Jednou mne přizval klávesista z mojí někdejší kapely Jirka Hutárek, který vždycky skládal zajímavé písničky, jestli bych si nějaké nepřišla poslechnout a třeba se mi z nich něco nelíbilo. Já si jich vybrala asi pět a během pár dní do nich ve svahilštině něco nazpívala. Přemýšleli jsme, co s tím. A napadlo nás je poslat Romanovi Holému, aby nám coby člověk znalý řekl, jestli to má nějakou naději a jestli by třeba neměl chuť nám písničky produkovat. Jemu se to strašně líbilo. Což nám dalo impulz k další práci.

Poslechněte si singl z desky Škrábnutí

Mimo jiné i k tomu shánět texty, které jsou tentokrát v češtině.
Přemýšleli jsme samozřejmě i nad angličtinou, protože by to byla snazší cesta. Ale pak jsem se kousla a řekla, že ne. Pořád mám pocit, že pokud u nás člověk nepromlouvá k posluchači mateřským jazykem, vzniká určité odcizení.

Nakonec máte s češtinou zkušenosti ještě z formace Black Milk, ve které jste začínala.
No a že tam to byly nějaké texty! Ale prakticky to byl dobrý trénink, protože od té doby jsem schopná zazpívat ledacos. Tehdy byly samozřejmě všechno texty o lásce, které psala Jana Rolincová pro náctileté holky. Od té doby už však uplynula nějaká doba a stala se spousta věcí. Já se rozhodla pro jiný model než moje kolegyně z Black Milk, které nemají vlastní kapelu a jezdí dál kratší vystoupení na halfplayback. Já jsem prošla spoustou kapel a nabírala zkušenosti, které teď chci zúročit.

Zpívala jste s Vladimirem 518, s Monkey Business v G Point Hunters a často jste hrála – bez urážky – druhé housle. Jaké to pro vás bylo?
Myslím, že každá zpěvačka by občas měla umět udělat krok zpět a naučit se dělat takzvané křoví. Zpívat dobré doprovodné vokály je velká škola a zkušenost. Kupříkladu v Monkey Business to fungovalo skvěle a jenom díky naší souhře s Matějem Ruppertem a Tonyou Graves vznikal klasický p-funk. Nepatřím mezi muzikanty, kteří musí být ve světle reflektorů, o krok vpředu před ostatními. Tu touhu v sobě nemám.

Jak se to promítlo na vaší desce?
Když jsem o ní začala před pěti lety přemýšlet, měla být taneční, hlučná. Postupem času jsem však začala přicházet na to, že to nejsem já. Že to sice dokážu udělat, ráda si zazpívám hodně nahlas a hodně vysoko. Ale není to moje podstata, tu si musím teprve najít. Nechtěla jsem někoho napodobovat nebo se k někomu připodobňovat. Desku Škrábnutí beru jako první krok.

Jak jste hledali desce zvuk?
Dlouhou dobu jsme si s ním nevěděli rady. K písničkám, které jsme měli, se přidalo pár úžasných věcí, které našel Roman Holý v šuplíku. Asi před rokem a půl jsem si dala odmlku od hraní, abych si všechno srovnala. Přišla jsem za ním a řekla: Přála bych si, aby ta deska byla v produkci minimální. Aby byla hodně postavená na zpěvu a vyzněla na ní basová kytara, kterou jako nástroj miluju, a aby se písničky držely středních a pomalých temp. Když jsme ji dotočili, Roman přiznal, že takhle minimalistickou nahrávku ještě nedělal.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Najdete na iDNES.cz