Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tentokrát Fredericka Forsytha určitě ruka nebolela

aktualizováno 
Londýn (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Na první pohled se Frederick Forsyth zdá být v perfektní kondici. Opálený obličej, dokonale sladěná barva oblečení - od modrého šátku okolo krku až po hnědé kožené boty. Autor Šakala však nedokáže skrýt rozladění. Už deset minut sedí za stolkem, na němž jsou do sloupců vyrovnány výtisky jeho nejnovějšího románu Ikona, a je připraven podepisovat knihu svým fanouškům. Jenže ti se zatím kromě dvou tří nějak nedostavili. Možná Forsyth vzpomíná na návštěvu Prahy, kde na něj před čtyřmi roky jeho čtenáři čekali dlouhé fronty.
Půlhodina, kterou měl Forsyth jako první účastník autogramiády na londýnském knižním veletrhu k dispozici, už uplynula a nic se nezměnilo. Dnes Forsytha od podepisování určitě ruka bolet nebude.
Román Ikona, v němž Forsyth vylíčil krach Ruska a o kterém v Praze řekl, že je jeho poslední knihou, se v Británii přitom prodával docela dobře. "Ne ne, já jsem určitě netvrdil, že to je moje poslední kniha. Možná jsem řekl politický thriller - to ano," opravuje Forsyth. S úsměvem, který možná naznačuje ironii, pak dodává: "Teď pracuji na love story." Situace v Evropě, v Jugoslávii, jej tedy k ničemu neinspiruje? Forsyth zaváhá. "Možná, ale nejdřív to musí skončit. Tak dva tři roky potom, s určitým odstupem bych to mohl zkusit." Forsytha za stolkem střídá Fay Weldonová. Pro její podpis, stejně energický jako autorčino psaní, přicházejí převážně čtenářky.
Weldonová je v Británii vnímána nejen coby spisovatelka, ale i jako dosti kontroverzní osobnost. Však také působí navenek mnohem výrazněji než menší černovlasá žena, která přichází po ní. Margaret Atwoodová, první dáma kanadské literatury a jedna z nejvýraznějších postav světové tvorby. Její zvláštní vnitřní půvab ovšem probleskne hned, jakmile se dá do řeči se svými čtenáři.
"V příštím roce bych měla přijet do Prahy na literární festival," informuje Atwoodová. A na otázku, zda souhlasí s obecně tradovaným názorem, že kanadská literatura má v sobě cosi specifického, odpovídá: "Samozřejmě, vždyť jsem o tom také napsala celou knihu.
Prostor u nás je širší, jsme velká země. Čas je zase mnohem kondenzovanější: co v Evropě trvalo tisíc let, to my jsme stlačili do jednoho století. Na rozdíl od Francie či Británie jsme neměli žádné impérium. A nemusíme teď mít pocit, že ztrácíme půdu pod nohama." Jako snad jediná z těch, kdo se účastní autogramiády, neodchází po posledním podpisu okamžitě pryč. Ještě chvíli listuje knihami kolegů, jež jsou rozloženy po okolních stolech.
Američan Wilbur Smith je hvězdou první ligy světových výrobců bestsellerů. Jeho čerstvý titul Moonsun zlomil v Británii historické žebříčky beletrie v prvním týdnu od vydání.
Fronta žadatelů o autogram tomu odpovídá.
Na ježka ostříhaný, lehce prošedivělý Smith všem nabídne ruku; řekne, že jej rád poznává, a zeptá se na jméno. Každý musí mít pocit, že mu slavný autor věnoval trochu svého zájmu.
Pozorovatel po chvíli pochopí, že zcela automatického, "profesionálního" zájmu.
"A na co se chcete pana Smithe zeptat? Zeptejte se mne, já beztak vím, co by vám řekl," staví se energická blondýnka mezi autora a novináře. Nakonec dotaz povolí, ale jako Smithova zástupkyně pro styk s médii pozorně naslouchá. "Jestli mě každý jednotlivý čtenář opravdu tak zajímá, jak to vypadá?" zamýšlí se Wilbur Smith nad otázkou.
"Ale ano, samozřejmě, jsou to mí přátelé," říká a v chytrých očích za brýlemi se mu pobaveně zablýskne. Už učiní půlobrat k odchodu, když reflexivně napřáhne ruku ke stisku: "Rád jsem vás poznal, hodně štěstí."
Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Najdete na iDNES.cz