Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tenhle objížďkový trikot Sheryl Crow sluší

  12:01aktualizováno  12:01
Písničkářku Sheryl Crow zná průměrný Čech spíš coby přítelkyni cyklistického génia Lance Armstronga. Ale její kariéra je srovnatelná s Armstrongovými úspěchy.

Sheryl Crow - New York (7. února 2008) | foto: Profimedia.cz

Neskutečně cílevědomá nyní sedmačtyřicetiletá zpěvačka, která právě vydala album Detours, se koncem 80. let probojovala do doprovodného souboru Michaela Jacksona a podle tehdejšího (ještě Jacksonovým dalším životem nepoučeného) bulváru prý i do jeho postele.

Trvalo jí přes pět let a dvě dlouhá období těžkých depresí, než se z postu sboristky, pro ni potupného, probila v roce 1993 k prvnímu sólovému albu Tuesday Night Music Club se čtyřmi světovými hity.

Tisk tehdy naznačoval, že za úspěchem desky nestojí ani tak ona jako parta jejích přátel, špičkových losangeleských skladatelů a producentů, kteří víceméně všechno napsali a realizovali za ni.

Možná právě proto v následujících letech proslula urputnou snahou dokázat všem své schopnosti. Jejím minusem bylo i to, že se k sólové kariéře dostala až v jednatřiceti, v době, kdy mnozí muzikanti pomalu v showbyznysu končí.

Úspěchy a otřesy
Na vlastních nohou se jí většinou dařilo a některé desky, například album nazvané prostě Sheryl Crow (1996), patří ke zlatému fondu moderního písničkářství. Sheryl je na nich víc rockerka než písničkářka a je znát, že vyznává především tradiční rock, často inspirovaný Rolling Stones, Erikem Claptonem nebo Eagles.

V roce 2002 se pokusila svůj konzervativní sound vylepšit doprovodem elektronické rytmiky, aby se přizpůsobila módním tanečním trendům, ale její groovy zkazily několik docela vydařených písniček.

Začalo se mluvit o autorské krizi, která vyvrcholila v roce 2005 průměrným albem Wildflower. To, že se jí nedařilo, potvrzuje i fakt, že se původně hovořilo o dvojalbu, které nakonec zpěvačka redukovala jen na jednu desku.

To však byl teprve začátek zákrut, jimiž v průběhu následujících tří let stihla projít. V únoru 2006 u ní objevili první stadium rakoviny prsu a skoro současně přišel rozchod s Armstrongem.

Místo koncertního turné na propagaci Wildflower přišla úmorná, ale úspěšná léčba a u nervově labilní Sheryl i adaptace na nové životní podmínky. Zpěvačka adoptovala dítě a upnula se k němu.

Zní to až kýčovitě, ale životní otřesy přinesly Sheryl nové pořadí priorit. Muzika v něm naštěstí zůstala, ale jak se podle nového alba zdá, už bez předchozí snaživosti a ambicióznosti.

Její nejlepší deska
Stává se, že čím více je autor drcen životními osudy, tím více se mu umělecky daří. Nové album Detours (Objížďky) je potvrzením této teze. Nejlepší deska, kterou kdy natočila, má v sobě samozřejmě silnou inspiraci osobními událostmi posledních tří let.

Diamond Ring je sebekritickým rozborem rozpadu jejího vztahu s Armstrongem, zatímco husí kůži nahánějící Make It Go Away reflektuje pocity, s nimiž uléhala na operační stůl.

Zbytek desky má kupodivu pozitivní, radostnou náladu z toho, že přes všechno osamění je tu spousta těch, které máme rádi a kteří mají rádi nás. Z alba intuitivně sálá štěstí, že je o čem zpívat. Dokonce se poprvé v tak velké míře objevují aktuální témata a prolínají se s osobními prožitky.

Přirozeně mezi nimi nechybí válka v Iráku, tragédie v New Orleansu nebo rostoucí role a s ní i cena benzinu v moderní společnosti. Není to nic plakátově jednoduchého, spíš soucit, pochopení a skrytá radost, že se po všem, čím prošla, může takovými věcmi vůbec zabývat.

Deska se vydařila především po hudební stránce. Sheryl se znovu dala dohromady s producentem Billem Bottrellem, který s ní už dělal superúspěšný debut a kus druhé desky. Bottrell jí pomohl napsat několik výjimečně chytlavých melodií, které těží z její lásky k tradičním rockovým kořenům. Gasolinu dodal stonesovský riff, připomínající konec 60. let, jiným písním zase nádech gospelu nebo svérázného neworleanského rocku. Často nechal i elektronické smyčky rytmiky, ale nedovolil, aby trčely z doprovodu.

Muzika se přestala tlačit tam, kam nepatřila. Ve své podstatě je znovu dvacet let stará, ale aranžmá a sound ji dělá velmi moderní. Vznikl slušivý dres pro zpěvačku střední generace a s ním i první velký comeback

SHERYL CROW - Detours
CD 45:25 min., cena 299 korun.
Hodnocení MF DNES: 80%

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Najdete na iDNES.cz