Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tenhle Bergman dokáže diváky chytit za vlasy

  10:28aktualizováno  10:28
Ve své autobiografické knize Laterna magica vzpomínal Ingmar Bergman na setkání se synem, kterého řadu let neviděl. Syn se dlouho vyhýbal přímému pohledu, ale když k němu došlo, byly jeho oči plné nenávisti. Patrně i tento zážitek stál v pozadí Bergmanova posledního díla Sarabanda.

Ingmar Bergman - Sarabanda - Z inscenace | foto: Divadlo Na zábradlí

Televizní film Sarabanda navazuje, i hereckým obsazením, na Scény z manželského života.

V Divadle Na zábradlí inscenoval Sarabandu režisér Jiří Pokorný se  Zdenou Hadrbolcovou, Miloslavem Mejzlíkem, Gabrielou Pyšnou a Davidem Prachařem.

Drama je upletené ze tří hlavních motivů: setkání někdejších manželů Johana a Marianne, nenávistného vztahu Johana se synem Henrikem a jejich společné lásky k Henrikově dceři Karin, v níž vidí její zemřelou matku Annu.

Dějištěm je lesní samota u jezera. Každý milovník Bergmanova díla si dokáže představit Sarabandu jako televizní film: zdrženlivé, ale neodbytné detaily tváří, pod jejichž povrchem se hromadí žhavá láva emocí.

Útěk z klece do domečku pro panenky
Režisér Pokorný přišel na způsob, jak tuto filmařskou tektoniku nejprve tlumeně skrývaných citů divadelně vyjádřit: výbušnou, expresivně fyzickou stylizací.

Pravda, v první části inscenace ještě zestárlý Johan v podání Miloslava Mejzlíka, zaskočený návštěvou bývalé ženy Zdeny Hadrbolcové, polehává, dokonce spolu hovoří takřka zády k divákům, avšak s nástupem jeho vnučky a syna na scénu se expresivita výrazu stupňuje.

Ingmar Bergman - SarabandaJestliže jméno Sarabanda odkazuje k nejpomalejšímu baroknímu tanci, pak tempo inscenace záhy otáčky zvyšuje. Významuplně poslouží scénografické řešení – kovová konstrukce klece ve tvaru domu a jeho zmenšenina do podoby "domečku pro panenky".

Klec se pak skutečně stává metaforou uvěznění zvířeckých běsů v nás, domeček objektem touhy po návratu do ztraceného světa dětství. To je však stejně nedosažitelné jako vzpomínka na zemřelou Henrikovu ženu Annu, již manžel, dcera i starý Johan milovali jako světici. Bez její čistoty jsou odsouzeni se navzájem zraňovat, intrikovat anebo třást se před blížící se smrtí.

Ingmar Bergman - SarabandaPrachařova fyzická groteska
Bergmanovo pozdní dílo je trestí jeho poznání vztahů i lidské duše, zároveň nelze přeslechnout, kolikrát postavy vyřknou slovo nevím. Teatrální zveličení utrpení až do podoby fyzické grotesky, zejména u Prachařova Henrika, spolu s jedovatou přesností replik, které do sebe herci nelítostně vrážejí, zbavuje inscenaci nebezpečí pochmurné podívané.

Jen si divák nemůže dělat naději, že jej takovéto krutě zábavné představení, opírající se o jedinečnou hereckou souhru, bude hladit po srsti, to jej spíše chytí za vlasy. Z tohoto pohledu představuje dramatické vyvrcholení příběhu Henrikův pokus o sebevraždu. Závěrečným obrazem smíření Johana a Marianne už napětí rychle slábne, můžeme jej brát spíše jako Bergmanovo poslední rozloučení s věčnou touhou po nalezení klidu a smíru.

INGMAR BERGMAN - Sarabanda
Divadlo Na zábradlí, Praha. Režie Jiří Pokorný, délka představení 180 minut, světová divadelní premiéra 24. ledna 2008.
HODNOCENÍ MF DNES: 90%

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz