Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tenhle Bergman dokáže diváky chytit za vlasy

  10:28aktualizováno  10:28
Ve své autobiografické knize Laterna magica vzpomínal Ingmar Bergman na setkání se synem, kterého řadu let neviděl. Syn se dlouho vyhýbal přímému pohledu, ale když k němu došlo, byly jeho oči plné nenávisti. Patrně i tento zážitek stál v pozadí Bergmanova posledního díla Sarabanda.

Ingmar Bergman - Sarabanda - Z inscenace | foto: Divadlo Na zábradlí

Televizní film Sarabanda navazuje, i hereckým obsazením, na Scény z manželského života.

V Divadle Na zábradlí inscenoval Sarabandu režisér Jiří Pokorný se  Zdenou Hadrbolcovou, Miloslavem Mejzlíkem, Gabrielou Pyšnou a Davidem Prachařem.

Drama je upletené ze tří hlavních motivů: setkání někdejších manželů Johana a Marianne, nenávistného vztahu Johana se synem Henrikem a jejich společné lásky k Henrikově dceři Karin, v níž vidí její zemřelou matku Annu.

Dějištěm je lesní samota u jezera. Každý milovník Bergmanova díla si dokáže představit Sarabandu jako televizní film: zdrženlivé, ale neodbytné detaily tváří, pod jejichž povrchem se hromadí žhavá láva emocí.

Útěk z klece do domečku pro panenky
Režisér Pokorný přišel na způsob, jak tuto filmařskou tektoniku nejprve tlumeně skrývaných citů divadelně vyjádřit: výbušnou, expresivně fyzickou stylizací.

Pravda, v první části inscenace ještě zestárlý Johan v podání Miloslava Mejzlíka, zaskočený návštěvou bývalé ženy Zdeny Hadrbolcové, polehává, dokonce spolu hovoří takřka zády k divákům, avšak s nástupem jeho vnučky a syna na scénu se expresivita výrazu stupňuje.

Ingmar Bergman - SarabandaJestliže jméno Sarabanda odkazuje k nejpomalejšímu baroknímu tanci, pak tempo inscenace záhy otáčky zvyšuje. Významuplně poslouží scénografické řešení – kovová konstrukce klece ve tvaru domu a jeho zmenšenina do podoby "domečku pro panenky".

Klec se pak skutečně stává metaforou uvěznění zvířeckých běsů v nás, domeček objektem touhy po návratu do ztraceného světa dětství. To je však stejně nedosažitelné jako vzpomínka na zemřelou Henrikovu ženu Annu, již manžel, dcera i starý Johan milovali jako světici. Bez její čistoty jsou odsouzeni se navzájem zraňovat, intrikovat anebo třást se před blížící se smrtí.

Ingmar Bergman - SarabandaPrachařova fyzická groteska
Bergmanovo pozdní dílo je trestí jeho poznání vztahů i lidské duše, zároveň nelze přeslechnout, kolikrát postavy vyřknou slovo nevím. Teatrální zveličení utrpení až do podoby fyzické grotesky, zejména u Prachařova Henrika, spolu s jedovatou přesností replik, které do sebe herci nelítostně vrážejí, zbavuje inscenaci nebezpečí pochmurné podívané.

Jen si divák nemůže dělat naději, že jej takovéto krutě zábavné představení, opírající se o jedinečnou hereckou souhru, bude hladit po srsti, to jej spíše chytí za vlasy. Z tohoto pohledu představuje dramatické vyvrcholení příběhu Henrikův pokus o sebevraždu. Závěrečným obrazem smíření Johana a Marianne už napětí rychle slábne, můžeme jej brát spíše jako Bergmanovo poslední rozloučení s věčnou touhou po nalezení klidu a smíru.

INGMAR BERGMAN - Sarabanda
Divadlo Na zábradlí, Praha. Režie Jiří Pokorný, délka představení 180 minut, světová divadelní premiéra 24. ledna 2008.
HODNOCENÍ MF DNES: 90%

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

RECENZE: Měsíčňanky chodí nahé. Národní divadlo zahodilo i takovou šanci

Jaroslav Březina (v popředí) v titulní úloze Janáčkovy opery Výlety páně...

Pražské Národní divadlo uvedlo Janáčkovu satirickou operu Výlety páně Broučkovy. O čem se hraje, těžko říct. Nevyužita...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz