Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Temný rytíř Batman, superhrdina na prahu sedmdesátky

  10:35aktualizováno  10:35
U kolébky komiksového superhrdiny Batmana, který za rok oslaví sedmdesátku a nyní slaví úspěchem v kinech díky filmu Temný rytíř, stáli výtvarník Bob Kane a spisovatel Bill Finger.

Batman - Rok jedna (z komiksu) | foto: Crew

Poprvé ho představili roku 1939 v květnovém vydání Detective Comics. Jen stručně pro ty, kdo o něm snad slyší poprvé: Batman je ve skutečnosti multimilionář Bruce Wayne, jenž v dětství bezmocně přihlížel vraždě vlastních rodičů a v dospělosti se rozhodl bránit slabé proti zločincům. V noci obléká černý úbor s maskou a pod netopýřím znakem se vydává na záchranářské výpravy v temných uličkách rodného Gotham City.

Filmaři si vděčného hrdiny dvou tváří nemohli nevšimnout. Dosud existuje na osmdesát verzí Batmana: hrané, animované, televizní. Už v roce 1943 se vysílal první, patnáctidílný Batman; filmový příběh Batman a Robin následoval roku 1949.

. Batman plný úžasné špinavé reality

recenze nového filmu Temný rytíř

V roli temného rytíře se vystřídaly desítky herců - k nim patřil třeba Lewis Wilson, Robert Lowery, Adam West. Kromě těch klasických v čele s Jokerem či Kočičí ženou měli rozličné protivníky, například Jing Abalos coby Batman v komediální verzi bojoval s Draculou.

Novodobá filmová batmanmanie se traduje od roku 1989, kdy do kin vstoupil Batman s Michaelem Keatonem v titulní úloze. Vzniklo pět dobrodružství, přičemž šesté - Temný rytíř - navazuje na předchozí snímek Batman začíná.

Netopýří muž spolu s místním policistou alias hercem Garym Oldmanem tentokrát pasou po vtipkujícím zloduchovi v podání Heatha Ledgera, který na místě činu nechává coby vesele provokativní podpis hrací karty se žolíkem (anglicky Joker).

V jednom ohledu však bude návaznost zadrhávat. Krásku jménem Rachel minule hrála Katie Holmesová, tentokrát se v téže roli objeví Maggie Gyllenhaalová, shodou okolností sestra Jakea Gyllenhaala, jenž byl Ledgerovým partnerem ve Zkrocené hoře.

A ještě jedna změna: Batman dostal nový oblek, prý pohodlnější a tvárnější pro hereckou akci. Kdežto oděv Jokera prý kostýmní návrhářka Lindy Hemmingová přizpůsobila "typu lidí, kteří o sebe zrovna moc nedbají", a stylu popkulturních umělců a la Iggy Pop.

. Netopýří sága na stříbrném plátně

Které filmové hvězdy se zapletly s Batmanem

1989 - Batman
Podle mnoha fanoušků nepřekonatelný snímek, který natočil režisér Tim Burton. Titulní roli v něm vytvořil Michael Keaton, zlosyna se znetvořenou tváří zvaného Joker, jenž město terorizuje jedovatou kosmetikou, hrál skvělý Jack Nicholson a krásnou reportérku v nesnázích ztvárnila Kim Basingerová.

1992 - Batman se vrací
Vrátili se režisér Tim Burton, hlavní hrdina Michael Keaton a temná nálada pravověrného komiksu. Mezi nováčky se objevili herci Danny DeVito coby zlotřilý Tučňák, jehož banda se spojí s prohnaným místním obchodníkem, či mrštná, svůdná a zákeřná Kočičí žena, kterou představovala Michelle Pfeifferová.

1995 - Batman navždy
Nastalo střídání stráží. Režisér Joel Schumacher si přivedl do hlavní role Vala Kilmera, další role ztvárnili Tommy Lee Jones, Nicole Kidmanová či Chris O’Donnell; v paměti však utkvěl hlavně výstřední Jim Carrey. Zápletka se točí mimo jiné kolem vynálezu televize, jež proniká do lidských myšlenek.

1997 - Batman a Robin
Režii měl znovu Joel Schumacher, nicméně v hereckém obsazení nezůstal téměř kámen na kameni. George Clooney coby Batman stojí proti ledovému zloduchovi v podání Arnolda Schwarzeneggera a jedovaté slečně, již hraje Uma Thurmanová. Podle hlasování fanoušků jde o jeden z nejslabších dílů celé série.

2005 - Batman začíná
Netypický díl, který se vydal proti času a vysvětluje, jak se osiřelý milionářský dědic po bludné pouti světem a po návratu do rodného města vlastně stal Batmanem. Režii převzal Christopher Nolan a titulní roli Christian Bale, další postavy ztělesnili Michael Caine, Liam Neeson či Katie Holmesová.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Grafton Recruitment Praha
ASISTENT/KA s AJ!

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz