Temnoty středověku

- Na výstavě středověkých mučících nástrojů v Colloredo-Mansfeldském paláci může návštěvník spatřit více než šedesát mučidel nasbíraných ve všech částech Evropy. Výstava putuje po různých evropských městech a navštívily ji už více než dva milióny lidí. V Čechách byla krátce k vidění na Karlštejně a v Plzni, Praha je poslední zastávkou na cestě do sousedních států.

Čím vším a proti komu se člověk musel ve středověku provinit, aby stanul před soudem, nebylo zase tak důležité. Mučení probíhalo často bez soudů, jen pro uspokojení nechutných panských vrtochů. Jedním z nejpoužívanějších mučících nástrojů byla lavice na natahování, kterou používaly všechny evropské národy. Mučený byl upevněn za horní a dolní končetiny, aby jeho znehybněné tělo mohlo být natahováno za velikých bolestí, někdy až do úplného roztrhání svalů.
Jedno z nejjednoduších, ale učinných mučení bylo drcení kloubů u prstů. Tento způsob mučení se používal už v antice. Kromě drtiče palců však existoval také drtič hlavy, který často způsobil mučenému smrt. Nejprve byla rozdrcena zubní lůžka, potom čelisti a nakonec došlo k vytékání mozkové hmoty skrz lebeční schránku. V Latinské Americe jsou dodnes země, které tento nástroj používají, aby donutili týraného co nejrychleji promluvit.
Naopak pro umlčení obviněného se používal železný bryndák neboli náhubek. Ten měl v ústech například Giordano Bruno, když se ocitl na hranici. Náhubek byl vybavený dvěma ostny, z nichž jeden mu propichoval jazyk a vycházel pod bradou a druhý mu prorážel patro.
Další z hojně používaných nástrojů měl tvar hrušky, byl však o něco větší. Pomocí šroubovacího mechanismu byl roztahován, dokud nebyly roztaženy i patřičné části těla. Zatímco řitní hruška byla určna zvláště pro homosexuály, ženy obviněné z obcování s ďáblem byly trestány hruškou poševní. Pro vyhladovění se zaváděla do úst tzv. hruška úzkosti, která zaplnila ústa trestaného tak, že nemohl mluvit, křičet ani jíst.
Železná panna byla vynalezena v Německu a její správný název je Norimberská panna. Mechanizované mučení se stalo velmi oblíbeným, a proto se všichni snažili získat tento nástroj do svých mučíren.
Kromě mučení fyzického se používalo i mučení morálního rázu. Lidé, kteří se provinili zločiny, které byly označeny za lehké, museli nosit kajícnické šaty nebo masku hanby. Některé masky měly však uvnitř ostré čepele, které se při mluvení zarývaly do obličeje.

Mučících nástrojů lidé vynalezli celou řadu a jejich používání vedlo většinou k těžkým újmám na zdraví a často i ke smrti. Výstava středověkých mučidel nabízí pohled na některé z nich. Olympské bohy na stropě hlavního sálu Colloredo-Mansfeldského paláce určitě těší alespoň fakt, že jde pouze o repliky mučidel.

Ostnaté křeslo

Další maska hanby

Maska hanby

Ušatá maska hanby

Nástroj na drcení hlav

Hlavní výstavní sál Colloredo - Mansfeldského paláce.

Železná panna

Lavice na natahování