Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Temnoty středověku

  11:37aktualizováno  11:37
- Na výstavě středověkých mučících nástrojů v Colloredo-Mansfeldském paláci může návštěvník spatřit více než šedesát mučidel nasbíraných ve všech částech Evropy. Výstava putuje po různých evropských městech a navštívily ji už více než dva milióny lidí. V Čechách byla krátce k vidění na Karlštejně a v Plzni, Praha je poslední zastávkou na cestě do sousedních států.

Čím vším a proti komu se člověk musel ve středověku provinit, aby stanul před soudem, nebylo zase tak důležité. Mučení probíhalo často bez soudů, jen pro uspokojení nechutných panských vrtochů. Jedním z nejpoužívanějších mučících nástrojů byla lavice na natahování, kterou používaly všechny evropské národy. Mučený byl upevněn za horní a dolní končetiny, aby jeho znehybněné tělo mohlo být natahováno za velikých bolestí, někdy až do úplného roztrhání svalů.
Jedno z nejjednoduších, ale učinných mučení bylo drcení kloubů u prstů. Tento způsob mučení se používal už v antice. Kromě drtiče palců však existoval také drtič hlavy, který často způsobil mučenému smrt. Nejprve byla rozdrcena zubní lůžka, potom čelisti a nakonec došlo k vytékání mozkové hmoty skrz lebeční schránku. V Latinské Americe jsou dodnes země, které tento nástroj používají, aby donutili týraného co nejrychleji promluvit.
Naopak pro umlčení obviněného se používal železný bryndák neboli náhubek. Ten měl v ústech například Giordano Bruno, když se ocitl na hranici. Náhubek byl vybavený dvěma ostny, z nichž jeden mu propichoval jazyk a vycházel pod bradou a druhý mu prorážel patro.
Další z hojně používaných nástrojů měl tvar hrušky, byl však o něco větší. Pomocí šroubovacího mechanismu byl roztahován, dokud nebyly roztaženy i patřičné části těla. Zatímco řitní hruška byla určna zvláště pro homosexuály, ženy obviněné z obcování s ďáblem byly trestány hruškou poševní. Pro vyhladovění se zaváděla do úst tzv. hruška úzkosti, která zaplnila ústa trestaného tak, že nemohl mluvit, křičet ani jíst.
Železná panna byla vynalezena v Německu a její správný název je Norimberská panna. Mechanizované mučení se stalo velmi oblíbeným, a proto se všichni snažili získat tento nástroj do svých mučíren.
Kromě mučení fyzického se používalo i mučení morálního rázu. Lidé, kteří se provinili zločiny, které byly označeny za lehké, museli nosit kajícnické šaty nebo masku hanby. Některé masky měly však uvnitř ostré čepele, které se při mluvení zarývaly do obličeje.

Mučících nástrojů lidé vynalezli celou řadu a jejich používání vedlo většinou k těžkým újmám na zdraví a často i ke smrti. Výstava středověkých mučidel nabízí pohled na některé z nich. Olympské bohy na stropě hlavního sálu Colloredo-Mansfeldského paláce určitě těší alespoň fakt, že jde pouze o repliky mučidel.

Ostnaté křeslo

Další maska hanby

Maska hanby

Ušatá maska hanby

Nástroj na drcení hlav

Hlavní výstavní sál Colloredo - Mansfeldského paláce.

Železná panna

Lavice na natahování

Autor:Nejčtenější

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

PRVNÍ DOJMY: Česká zábava? Otázku Kde domov můj? klade firma Endemol

Z pořadu Kde domov můj? - speciál

Pro tři zářijové soboty vytáhla ČT vědomostní soutěž všedních podvečerů do hlavního času ve velkém studiu s diváky a za...Diváci nás poučili. Třetí Labyrint je přehlednější, řekl Strach Za scénou

Režisér Jiří Strach v kulturním magazínu Za scénou

„Český divák je hloubavý a pátravý. Co je schopen vymyslet za spekulace, je neuvěřitelné,” řekl Jiří Strach v pořadu Za...

Ceny Emmy po pauze vyhrála Hra o trůny, bodoval i příběh komičky

Peter Dinklage s cenou za vedlejší roli v seriálu Hra o trůny

Sedmdesátý ročník cen Emmy, televizních obdob Oscarů, vyhrály kultovní fantasy Hra o trůny a příběh sólové komičky The...

KOMENTÁŘ: Navoněná cenzura. Už i na videotéky uhodí evropské kvóty

Ze seriálu Kriminálka Staré město II.

Evropská komise je starostlivá maminka, která své děti chrání před cizáckou nákazou. Před časem nařídila, že alespoň...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz