Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Temnoty středověku

  11:37aktualizováno  11:37
- Na výstavě středověkých mučících nástrojů v Colloredo-Mansfeldském paláci může návštěvník spatřit více než šedesát mučidel nasbíraných ve všech částech Evropy. Výstava putuje po různých evropských městech a navštívily ji už více než dva milióny lidí. V Čechách byla krátce k vidění na Karlštejně a v Plzni, Praha je poslední zastávkou na cestě do sousedních států.

Čím vším a proti komu se člověk musel ve středověku provinit, aby stanul před soudem, nebylo zase tak důležité. Mučení probíhalo často bez soudů, jen pro uspokojení nechutných panských vrtochů. Jedním z nejpoužívanějších mučících nástrojů byla lavice na natahování, kterou používaly všechny evropské národy. Mučený byl upevněn za horní a dolní končetiny, aby jeho znehybněné tělo mohlo být natahováno za velikých bolestí, někdy až do úplného roztrhání svalů.
Jedno z nejjednoduších, ale učinných mučení bylo drcení kloubů u prstů. Tento způsob mučení se používal už v antice. Kromě drtiče palců však existoval také drtič hlavy, který často způsobil mučenému smrt. Nejprve byla rozdrcena zubní lůžka, potom čelisti a nakonec došlo k vytékání mozkové hmoty skrz lebeční schránku. V Latinské Americe jsou dodnes země, které tento nástroj používají, aby donutili týraného co nejrychleji promluvit.
Naopak pro umlčení obviněného se používal železný bryndák neboli náhubek. Ten měl v ústech například Giordano Bruno, když se ocitl na hranici. Náhubek byl vybavený dvěma ostny, z nichž jeden mu propichoval jazyk a vycházel pod bradou a druhý mu prorážel patro.
Další z hojně používaných nástrojů měl tvar hrušky, byl však o něco větší. Pomocí šroubovacího mechanismu byl roztahován, dokud nebyly roztaženy i patřičné části těla. Zatímco řitní hruška byla určna zvláště pro homosexuály, ženy obviněné z obcování s ďáblem byly trestány hruškou poševní. Pro vyhladovění se zaváděla do úst tzv. hruška úzkosti, která zaplnila ústa trestaného tak, že nemohl mluvit, křičet ani jíst.
Železná panna byla vynalezena v Německu a její správný název je Norimberská panna. Mechanizované mučení se stalo velmi oblíbeným, a proto se všichni snažili získat tento nástroj do svých mučíren.
Kromě mučení fyzického se používalo i mučení morálního rázu. Lidé, kteří se provinili zločiny, které byly označeny za lehké, museli nosit kajícnické šaty nebo masku hanby. Některé masky měly však uvnitř ostré čepele, které se při mluvení zarývaly do obličeje.

Mučících nástrojů lidé vynalezli celou řadu a jejich používání vedlo většinou k těžkým újmám na zdraví a často i ke smrti. Výstava středověkých mučidel nabízí pohled na některé z nich. Olympské bohy na stropě hlavního sálu Colloredo-Mansfeldského paláce určitě těší alespoň fakt, že jde pouze o repliky mučidel.

Ostnaté křeslo

Další maska hanby

Maska hanby

Ušatá maska hanby

Nástroj na drcení hlav

Hlavní výstavní sál Colloredo - Mansfeldského paláce.

Železná panna

Lavice na natahování

Autor:Nejčtenější

Farmaceutické koncerny se mě bojí. Ví, že píšu pravdu, líčí Robin Cook

Americký spisovatel Robin Cook

Lékař Robin Cook věřil, že medicína je nejsvětější obor. Pak zjistil, že tomu tak úplně není, a napsal knihy Kóma, Šok...

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...Svatba v Teorii velkého třesku je lepší než královská, říká Sheldonův bratr

Jerry O’Connell v roli Sheldonova bratra George (vlevo) a Jim Parsons v seriálu...

Zahrál si s Tomem Cruisem i s hvězdami seriálu Teorie velkého třesku. Herec Jerry O’Connell nyní slaví třicet let na...

Houstonovou v dětství zneužívala sestřenice, odhalil dokument Whitney

Whitney Houston na party před udílením cen Grammy (10. února 2007)

Nový dokument věnovaný životu Whitney Houstonové odhaluje skutečnost, že zpěvačka byla v dětství zneužívána svou...

VIDEO: Královna burlesky přiveze slavnou koupel ve sklence na martini

Dita von Teese, paní dokonalá. Je moderní ikonou burlesky.

Královna burlesky Dita Von Teese míří do Prahy. Vystoupí v rámci evropského turné The Art of the Teese 22. listopadu v...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz