Michal Viewegh

Michal Viewegh | foto: Michal Sváček

Téma Klaus je pro mě uzavřené, tvrdí Viewegh

  • 18
Nejprodávanější český spisovatel současnosti Michal Viewegh, který nedávno vydal novelu Andělé všedního dne, byl hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Odpovědi Michala Viewegha najdete ZDE

Pětačtyřicetiletý prozaik debutoval v roce 1990 detektivkou Názory na vraždu. Vieweghův druhý, do značné míry autobiografický román Báječná léta pod psa se stal jedním z jeho nejznámějších bestsellerů, a to i díky filmové adaptaci režiséra Petra Nikolaeva z roku 1997.

Na otázku, zda autor nepřemýší o tom, že by se k Báječným letům v budoucnu vrátil dalším pokračováním, odpověděl: "Přemýšlel, mám ten román rád, mezi postavami mám koneckonců polovinu příbuzenstva, ale pokud napíšu trojku, pak opět ne dřív než po deseti letech od dvojky."

Také následující dva romány Michala Viewegha byly úspěšně zfilmovány: Výchova dívek v Čechách (v roce 1996 natočil Petr Koliha) a Účastníci zájezdu (vloni zfilmoval režisér Jiří Vejdělek).

K dalším známým knihám autora patří Román pro ženy (předloni natočil Filip Renč), Báječná léta s Klausem či Vybíjená.

Z románové linie vybočují dva svazky jiskřivých literárních parodií Nápady laskavého čtenáře (1993) a Nové nápady laskavého čtenáře (2000) a deníkové zápisy Báječný rok (2006). Michal Viewegh také často publikuje novinové fejetony, které vyšly knižně ve dvou souborných sbírkách.

V rozhovoru se čtenáři Michal Viewegh prozradil některé své autorské plány: "Povídkovou knížku mám v plánu, možná dokonce hned po ohlášených Pohádkách pro unavené rodiče a následném Románu pro muže." Připustil také, že se někdy v budoucnu možná vrátí k psaní deníku.

Viewegh zájemcům leccos prozradil i ze svých tvůrčích metod: "Většinou teď píšu v Sázavě, kde mám lepší podmínky; v pražském bytě to (se dvěma malými dětmi...) moc nejde. K psaní nepotřebuju hudbu, ale naopak ticho. A kafe."

Michal Viewegh je původním povoláním učitel, pracoval také jako nakladatelský redaktor. Přestože v roce 1993 získal prestižní Cenu Jiřího Ortena, po většinu své literární dráhy vede boj s literární kritikou, jež mu vyčítá povrchnost a přílišnou komercionalizaci.

Dnes však jej recenzenti nechávají - alespoň veřejně - chladným. "O kritice a kriticích už opravdu déle než rok nemluvím, nezlobte se," odpověděl na otázku, co říká na recenze své poslední knihy.

Autor je nicméně velkým oblíbencem čtenářů, často pořádá autorská čtení a autogramiády - je jednou z mála literárních osobností, kterým se podařilo dostat na úroveň "celebrity showbyznysu". V minulých letech se také politicky angažoval v rámci volebních kampaní některých stran.

Proslulé jsou Vieweghovy polemické názory na Václava Klause. Ani v tomto smyslu už se ale momentálně neangažuje: "Téma Klaus pro sebe považuju za uzavřené. Kus práce jsem myslím odvedl, teď ať se zase snaží jiní."