Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní Vánoce: zoufale sladké a stejné

  11:35aktualizováno  11:35
Už druhé století vysedávají lidé u televize. Přijímač za tu dobu objevil barvu, digitalizaci, kódování. Ale na vynález nového, opravdu převratného vánočního programu lidstvo stále ještě čeká. Té sváteční nasládlosti, ušlechtilosti, rozjímání a rozpomínání se opět řinuly veletoky, až se i duši útlocitné zastesklo po řízném thrilleru, tak jako člověk nadmutý cukrovím zatouží po ostré česnečce.
Jen Nova porušila posvátná pravidla, nadílejíc noční erotický blok v čele s Peříčkem; leč to byl druhý extrém, jenž by uhranul směsí nevkusu, trapnosti a líné nudy i ve všední den. Kouzlo nechtěného, spojnice všech Peříček, zářilo ve volbě miss pořadu, provázené ospalým výkladem jako při výběru královen krásy; jen tam, kde se o kandidátkách sděluje, že chtějí pomáhat dětem a míru, znělo, že je vzrušuje mužské pozadí. Hezké Vánoce! Dnes kapra, zítra kapra; děda dostal troje papuče, vnouček dva mobily - podobně se o svátcích sdružují i jména a pořady.

Hojně se už přetřásal "festival" Zdeňka Trošky s jeho dvěma filmy i seriálem Princezna ze mlejna, zdvojení Chobotnic z druhého patra připomínalo sci-fi o cestování časem, když se na Nově ve filmu i na ČT v seriálu Zedníček s Veškrnovou téměř souběžně ráchali v ropné skvrně. Ale počítal někdo, kolikrát jen v ČT zazní Suchého Purpura? Sám Jiří Suchý tu byl hostitelem štědrovečerního pořadu Vánoce, Vánoce a dvakrát hostem.

Purpuru pěl už v předvánočních Bolkovinách, v nichž se Polívka ve prospěch pozvaných stáhne do role glosátora, a znovu na Boží hod v Donutilově novince Na kus řeči, kde moderátor drží prvé housle. Donutil zase hostoval v Krampolově Nikdo není dokonalý. A přitom žánrově jsou všechny ty pořady, s nimi i Bílé Vánoce Lucie Bílé na Nově či Benefice na Primě, stále téhož ražení: sezení, zpívání, veselé historky.

Protože podobná krmě s podobnými tvářemi se kuchtí i na Silvestra, snad by se televizím vyplatilo, kdyby jednou do roka nahnaly veškeré umělce do sálu, vyždímaly je do mrtě, natočený materiál rozstřihaly, vylosovovaly si z klobouku každá svůj díl, a ten pak rozdělily napůl: tklivé vyprávění na Ježíška, řachavé na poslední den roku. Přišlo by to levněji a vyhlíželo stejně. Shodná taktika beztak křičí na dálku. Štědrý večer, toť ještě jemné šolíchání: pohádku a zpívání nasadily ČT 1, Nova i Prima. Na Štěpána se zase všechny nenápadně vracejí k "normálu" běžných schémat, mírně nazdobených, aby si vydechly před silvestrovským nášupem; tak ČT včera uvedla Samotáře.

Hlavní bitvu nese Boží hod, kdy každá televize vytáhne svou nejvyšší, ověřenou kartu. Nova vsadila soutěž Chcete být milionářem? S politiky: výtěžek jde na charitu, zábava na jistotu. Politici neriskují vlastní peníze a publikum mlaská blahem, nachytá-li je při chybě. Těžký kalibr nasadila i Prima v Minishow s dovětkem Vánoční: ve své podstatě zhůvěřilá přehlídka cvičených opiček, okostýmovaných nalíčených dětí napodobujících pophvězdy, se nemíjí účinkem. Jak roztomilé, dojímá se divák.

A ČT 1 tasila zbraň lety zocelenou, Tři oříšky pro Popelku; letos nám je nadělily sponzorské džusy. Premiérové pohádky z Kavčích hor se spíš než do zlatého fondu zapsaly do počtu. Vohnice a Kilián přinesla jediný svěží detail, výměnu prasátka za prince, což otřáslo baštou feudální pýchy. Ale ale střídala nespisovný jazyk s rádobypoezií, kompars ochotnicky vzdychal Oóó! a duo komiček Holubová - Molavcová nemělo humor ve scénáři.

Zlatá princezna rozhojnila sklad pohádek temně osudových, kde se trikové čarování řeší levnými slovy: vířivý běh pozemského času není vidět v obraze, jen prý v očích princezny, a její spasitel donucený projít ohněm pouze třímá v ruce "palčivý" blikající věnec. Nejlépe se vyvedli Elixír a Halíbela: nebáli se nadsázky, moderního jazyka, písniček ani návratu dvojice Šafránková - Abrhám v netradičních rolích.

Zbytek programu zahltila povšechná přírodní lyrika, ať obrazově vynalézavější v hudebním Slunovratu, či s popisným komentářem v dokumentu Otec českého kapra. Tolik vánku v korunách, jezerních hladin a měsíční záře najednou žene člověka zpět do civilizace, jež má aspoň dvě různé podoby. Svět 2001 na Primě viděl zubožené děti v Kábulu a Somálsku, Svět Novy 2001 byl jednou velkou jásavou podnikovou reklamou.

Dokonce i svěrákovské Hodiny zpěvu s hravým "klempířem, který klempíruje" utrpěly slzavou nákazu rýmovaček typu "človíčku, tvářičku, ručičku". Pak splynou celé televizní Vánoce v jednu velkou reklamní upoutávku na Vánoce loňské, letošní a příští až do skonání všech kaprů světa.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz