Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní trh zaplavily aktuality

  15:01aktualizováno  15:01
Televizní trh v Cannes byl minulý týden stejný jako každý rok, a přece jiný. Bezpečnost se tu střežila víc, hollywoodských šéfů přijelo méně a běžné typy pořadů doplnila záplava dokumentů o tématech, jež zajímají svět od 11. září. "Nabídka aktuálních dokumentů byla opravdu rychlá," sděluje své zážitky z Cannes šéfproducent převzatých pořadů České televize Jan Rubeš.
"Nejdřív je prodejci přinášeli trochu s rozpaky, pak se ale rozmáchli naplno. Teď bude třeba oddělit zrno od plev a nezahltit danou tematikou celé vysílání." Kromě velkých dokumentů se rýsuje spolupráce ČT se zahraničím, i co se týče koupě drobnějších pořadů vhodných do publicistických magazínů.

Ale jinak dle Rubeše trh žádné větší skoky nezaznamenal. "Dál trvá boom soutěžních her ve stylu Milionáře. Obecně už všichni licence poctivě nakupují, kdežto dříve se stávalo, že některé televize podobu úspěšných pořadů volně opisovaly." Ale pokud jde o americké filmy či seriály, které byly v Cannes na prodej, zatím na nich ještě nebyly případné změny koncepce patrné: "Televize stojí až na samém konci hollywoodského řetězce," vysvětluje Rubeš, proč trh nereagoval třeba na očekávaný odklon od akčních látek. "A my strategii měnit nemusíme: krváky nevozíme - ČT koupila další díly Sexu ve městě a Ally McBealové."

Ondřej Zach z firmy AQS nakupoval v Cannes pro Novu a Primu. Ani od jedné nedostal pokyn, že by měl odmítat akční a katastrofické příběhy. A jinak potvrzuje Rubešovy zkušenosti: "Zesílila tam nabídka dokumentů o islámu, daleko víc nás při vstupu do paláce prohledávali, někteří z hollywoodských bossů chyběli. A zdá se, že svým zaměstnancům dali na vybranou, jestli do Cannes chtějí letět - což je v Americe, kde pracovní povinnost berou striktně, dost nevídané," líčí. Většina obchodníků let za oceán riskovala.

"Jinak byl letošní trh konzervativní. Předpokládané změny v americké produkci se projeví nejdříve ve filmech, které se zřejmě přikloní více k oddechovým tématům, a také v seriálech, jenže to se ukáže až příští rok. Do Cannes se vozí věci už vyrobené a z nich se nově přestřihávají pouze pilotní díly některých hotových seriálů - třeba Agency, kde hned první část vyprávěla o bin Ládinovi," říká Zach. Agency, seriál americké CBS, už tento týden stáhl ze zámořského vysílání jinou plánovanou epizodu, neboť se stala příliš aktuální: CIA v ní bojuje s hrozbou antraxu ve Spojených státech. "Samozřejmě nechceme ještě přiživovat nynější strach," citovala AP mluvčího stanice Chrise Endera. Seriál Agency chystá do vysílání roku 2002 ČT. Podle Rubeše "v podobě, jakou dodají".

Na otázku, co v Cannes koupil pro diváky Novy a Primy, nechce Zach odpovídat konkrétně. "Novou soutěžní hru - a báječné telenovely," směje se. Avšak Nově už se zřejmě nákup roku podařil: 11. září, vzápětí po útoku na Ameriku, uzavřela smlouvu se CNN na dva roky. Podobnou dlouhodobou smlouvu na přebírání zpráv má ČT s Euronews. Není zpravodajství CNN lepší? "Taky je výrazně dražší!" říká Rubeš. Podle Zacha "CNN zas až tak drahá nebyla".
Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz