Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní piráti potkali šamany

  10:19aktualizováno  10:19
Už třikrát jsme se stali národem televizních korzárů. Po Nově při jejím odchodu ze služeb ČNTS a po stávkující České televizi se teď rozdvojila i maličká TV 3 - jedni tvrdí, že vysílá pirátsky, podle druhých je vše v pořádku. Co když za čas přijdou a řeknou: Sledovala jste pirátské vysílání, nesete spoluvinu na trestném činu! Že jste to nepoznala a beztak dávali houby? To vás před zákonem neomlouvá.

Pak si tu nudu odsedíme dvakrát, jednou u obrazovky a podruhé za mřížemi. Pokud jsme zrovna nepluli pod pirátskou vlajkou, vznášeli jsme se na perutích mystiky. Záhady slíbené cyklem Černí andělé zatím nepřišly, úvodní Azyl byl v tomto směru jen krotkou, ač slušnou povídkou téměř bez tajemství, pouze s autorskou šarádou "jako ze života" a se spolehlivými herci.

Ale jinak se mezi nebem, zemí a Kavčími horami děly věci! Začal to večer nazvaný Tradice a mýty, jenž shrnul pořady Tuláci, šamani a dobrodruzi a Masky, šašci, démoni - v podstatě cestoval za magickými obřady. Pak se ohlásili Šamani a zjevení; opět začali od rituálů a seancí, až se vrátili ke křesťanství. Tady už měla oponentní hlasy i věda, ale znovu se pořad topil v přílišné šíři. Autoři asi toužili pojmenovat rovnou podstatu všehomíra, tudíž nepostihli nic, nebudeme-li za klíčový objev bytí považovat sdělení že Čechy jsou dnes dokonale vyprahlou duchovní pouští; čím nakrmíme svého vyhládlého ducha?

Oč zajímavější by bylo vybrat si jeden případ, třeba kratičce zmíněnou zkušenost dnešního "vymítače ďábla", a odtud hledat obecnější doteky rozumu s iracionálnem. Přesně tohle dělá seriál BBC a Discovery Nadpřirozené jevy ve světle vědy. Vybere si pro každý díl konkrétní jednotlivost, vúdú či Atlantidu, a tu zkoumá ze všech stran takříkajíc do mrtě. Tak dlouho proti sobě staví mágy a vědce, až třeba zjistí, že kouzla těch prvých mívají věcný základ, a ti druzí si naopak nedovolí tajemno popřít.

Avšak krmení vyhládlého ducha obřími porcemi abstraktní mystiky, která - "umělecky" zhmotněna - na obrazovce připomíná spíše poruchu či pirátské zrnění, sotva zasytí diváka, jenž na Nově kvůli fotbalu přišel o sobotní hostinu tučné zábavy. Nicméně ve zdravější úpravě ji mohl najít v Zeměkouli, pořadu, který se už dopracoval téměř ke kultovní podstatě Simpsonových. I tady si hvězdy, ministři a sportovci pokládají za čest být přizváni jako hosté, ač riskují, že si z nich Kaiser s Lábusem udělají přinejmenším trpné poskoky, ne-li šašky.

Jako dezert nabídl televizní týden výrok šéfa Novy ve Volejte řediteli: "Budeme bránit Rozehnala a stejně vehementně i zajíce Zazu!" Železného právník Rozehnal ve vazbě a triková postavička zajíce zneužitá prý v tisku se sešli ve svaté válce Novy - kam se na takový postmoderní zázrak hrabou všichni šamani světa!

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Najdete na iDNES.cz