Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní novinky? Spíše dovoz a převleky

  7:56aktualizováno  7:56
Zázraky už snad od televizí nečeká nikdo, nicméně zkusily s novým letopočtem přinést alespoň závan změn. I když po prvním týdnu to spíše vypadá na sázky, která z novinek vůbec přežije jaro.

seriál Hrdinové | foto: archiv

Záplava talk show
Taxík, jejž vyrábí podle zahraniční licence ČT, by mohl mít šanci. Jde o pojízdnou variantu populární soutěže Chcete být milionářem?, jejíž jinou verzi chystá i Prima.

Za volantem klade otázky příjemný Aleš Háma, soutěžící pasažéři baví hlavně ve dvojicích, když se spolu dohadují; odrazuje však věčné blikání ve voze, z nějž má člověk mžitky před očima. Uspává také, že hráč nic neriskuje: o miliony nejde, a i když prohraje, pořád se sveze zdarma.

Podle práva - to je sice opravdu nový, ale zmarněný pokus ČT o dokumentární drama se vzdělávacími prvky. Justiční případy, samy o sobě divácky zajímavé, oddaluje dlouhý teatrální úvod, nastavují je školometské vysvětlivky a průvodce pořadem hraje napůl Dostojevského, napůl vznešeného uspávače hadů.

Po stopách hvězd naopak znamená další variaci ČT na portrétní cykly, jakých už bylo nespočet. Převlek tkví pouze v typu dokumentu "o ní bez ní", v němž dobové záběry dotyčné hvězdy z bezedných archivů doplní svými postřehy pár přátel. Ovšem výsledkem, soudě podle prvního dílu o Marku Ebenovi, zůstávají stále tytéž bezzubé medailonky pro každou příležitost, od státního vyznamenání po životní jubileum.

Café X nese podtitul "Zpovědní talk show v přímém přenosu s Lubošem Xaverem Veselým". Zní to náramně, ale start s Michaelem Kocábem přinesl obyčejný televizní rozhovor s přímými reakcemi oponentů. Jen s tím rozdílem, že moderátor neustále zdůrazňuje "zdravíme z Brna" a že otázky posílají pomocí esemesek i diváci. Výpomoc nápadů se může hodit, vždyť ještě v lednu zahájí ČT další tři talk show.

Tajemství odjinud
Top Star Magazín z vlastní produkce Primy slibuje týden co týden padesát minut ze společnosti - proboha, co chce objevovat na malém českém písečku? Úvodní díl obnášel jeden rozvod, jednu smrt, jedno narození, jednu lásku, jednu nemoc, jednu módní přehlídku, jednu návštěvu a jednu dražbu. To vše v normální sérii reportáží, bez jednotné stylizace a nadhledu jako v někdejších pořadech Haliny Pawlowské - až na dětinský humor v podobě reportérky baculky na večírku.

Hrdinové naopak znamenají pro Primu jasný bod, byť jen za nákup. Po delší době přišel ze Států opět aktuální seriál s tajemstvím. Tak zlomový jako Ztraceni sice není, ale téměř lynchovská mysteria s prvky sci-fi a solidní filmařinou účinkují od prologu, přičemž v dalších dílech se ještě rozvětví. Fanoušci už s Američany hltají druhou řadu, diváci nováčci se jen bojí, aby Hrdinové nechytili komiksovou nákazu.

Žralok, další seriálový nákup Primy, zjevně opisuje ve svém právnickém hrdinovi Doktora House. Opět tu vévodí jedovatě sarkastický génius, opět špičkuje se svou nadřízenou, opět drtí svůj mladý tým a opět má Achillovu patu v exmanželce, zde pak i v dceři. Rodinné trable zdržují, profesní případy vycházejí líp, ač jako všechny historky ze soudní síně potřebují stohy slov. A James Woods, hrdina filmového Casina či Salvadoru, potěší skoro jako Hugh Laurie čili dr. House, když prohlašuje: "Jsem hvězda a jsem skromný."

Tudorovci na HBO pak galerii premiér završují coby důkaz, že ne každý historický seriál šíří školní nudu. Až na to, že v české verzi Thomas More oslovuje Jindřicha VIII. domácky Jindro; ještě že mu král neoplácí hezkým českým Tomášku.

Nova s novinkami vždy čeká, až hubený povánoční trh reklamy znovu naskočí; zatím veřejně zve tvůrce, ať jí nosí nápady. A první bitva letošní války seriálů začne brzy, jen co reprízy Místa v životě na Nově a Dobré čtvrti na ČT přejdou v nové řady.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz