Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELEVIZNÍ GLOSÁŘ: V pětici novinek není vítěz, jen poražená psina

  9:48aktualizováno  9:48
Dvě pocházejí z britské BBC, dvě zastupují dokumentární žánr, jedna se vydává za thriller. Ale žádná z novinek Kavčích hor zatím nezáří, ač vedle Dallasu, který Nova pro nízký zájem přesouvá z hlavních časů na nedělní podvečer, mají pořád navrch.

Zuzana Stivínová a Ondřej Sokol ve filmu Occamova břitva | foto: Česká televize

Nákupy z dílny BBC mají pro Českou televizi cenu zlata. Protože britská stanice, jak dokládá nejen StarDance, se už dávno naučila tančit mezi vejci kultivované veřejné služby a divácké aktraktivity, čímž poskytuje ochranný štít i Kavčím horám. Není však zlato všechno, co se třpytí po anglicku.

Tajemství rodu: 60 %

Ester Janečková a Olga Sommerová při natáčení pořadu Tajemství rodu

Ester Janečková a Olga Sommerová při natáčení pořadu Tajemství rodu

Řadí se k vděčným formátům, neboť ve své podstatě bulvární nakukování do soukromí celebrit převléká za vzdělávací dějepis s prvky napínavé skorodetektivky. Pátrání po dávných předcích zabírá i v Česku, jen té dobrodružné linie ve stopě rodokmenů by pořad potřeboval víc než řečí, byť je jasné, že na cesty za objevenými strýci do Ohňové země asi nemá ČT rozpočet.

Copak bych vám lhal?: 40 %

Igor Bareš coby moderátor pořadu Copak bych vám lhal?

Igor Bareš coby moderátor pořadu Copak bych vám lhal?

Zato nákup licence k zábavné soutěži se krutě nevyplatil. Hra na pravdu, v níž členové dvou týmů tipují věrohodnost tvrzení svých protivníků, je laciná, usedlá, bezbřehá, bezobsažná a uhýkaná. Ani fantazií, ani projevem nestačí estrádní hosté na legendární spisovatelské Sedmilháře, navíc se překřikují a hihňají více než divák marně přemítající, co je jim tolik k smíchu. Moderátor Igor Bareš zůstává bezmocný a bohužel se v rámci pořadu pěstuje i "malá domů" čili veselé historky z natáčení, třeba z Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, což na slibovanou velkou psinu opravdu nevydá.

Těžká léta československého filmu 1969–89: 65 %

Tomáš Hanák se s hosty pořadu Těžká léta československého filmu 1969-89 vrací k...

Tomáš Hanák se s hosty pořadu Těžká léta československého filmu 1969-89 vrací k normalizační kinematografii.

Pracný dokumentární projekt je hodný respektu, třebaže sám sebe odsuzuje k úzkému okruhu zájemců. Že za normalizace zažila (nejen) kinematografie nelehkou éru, sotva někoho překvapí; navíc divácká nostalgie si beztak nenechá sáhnout na legendy, které vznikly právě v tomto období, od Tři oříšků pro Popelku po Marečku, podejte mi pero! Nicméně fanoušci tu objeví zajímavé detaily jako přítomnost herečky Shirley Templeové za srpnové invaze roku 1968 v Praze nebo podobu trezoru, v němž skončily režimem zakázané snímky. A metodu "mluvících hlav" vykupuje fakt, že dodatečné lynče ani procesy se nekonají. Jak říká Ladislav Helge o Karlu Kachyňovi, jenž se distancoval od spolupráce s Janem Procházkou, aby mohl točit dál: Kdo ho za to může soudit? Já to nebudu.

Novinky na ČT

Čtyři v tom: 55 %

Dokumentární seriál o těhotenství a mateřství má jasné generační vymezení, takže odezvu zjevně najde právě mezi vrstevnicemi svých odlišných hrdinek v téže situaci. Ovšem zároveň tak riskuje jistou monotónnost; jednak obrazu spoléhajícího často na neumělé domácí video, jednak obsahu. Neboť jde vesměs o zástupkyně pokolení, které z ženské přirozenosti dělá zvláštní záležitost a spadá do současné módy veřejného sdílení nejintimnějších věcí včetně porodů.

Occamova břitva: 50 %

Ondřej Sokol ve filmu Occamova břitva

Ondřej Sokol ve filmu Occamova břitva

Nakonec však nedělní úvod do základů rodičovství na ČT2 přinesl napínavější okamžiky než jeho přímý konkurent na ČT1. Přitom Dan Svátek dal thrilleru syrově civilní výraz stejně jako Zuzana Stivínová s Ondřejem Sokolem svým hrdinům v hysterii manželských hádek. Jenže potíž tkvěla od počátku ve scénáři, dalším z kočkopsů, které se stydí za pravověrnou detektivku a halí ji do psychologických moralit. Nic proti náhodě, jíž si pomáhal, ale vrahové, kteří svědky svého činu nechají jít, a svědkové, kteří místo cesty na policii řeší svůj partnerský vztah, patří k noční můře všech milovníků krimi, o klišé zabijáků v limuzíně nemluvě.
Pojem Occamova břitva film zjednodušeně vysvětlí jako volbu "nedělat nic". A právě tak měla ostravská dramaturgie s textem naložit.
Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

RECENZE: Herecká krize středního věku nosí krycí jméno Rock’n Roll

Marion Cotillardová a Guillaume Canet ve filmu Rock’n Roll

Není to hudební film, ač má název Rock’n Roll. Ve francouzské komedii však znamená krycí jméno touhy „být rocker“ –...

RECENZE: Jak dopadli poté, co s lehkým srdcem dali Sbohem děcáku

Z dokumentu Sbohem děcáku

Tolik bezstarostnosti a současně tolik beznaděje se v jednom filmu vidí málokdy. Lukáš chce zazářit na hiphopové scéně,...

Než oživí seriálového Rapla, natočí Jan Pachl Poledňákové krimi z lázní

Scenárista a režisér Rapla Jan Pachl a představitel hlavní role Hynek Čermák

Režisér Jan Pachl, který očistil nevalnou pověst českého thrilleru v seriálech Cirkus Bukowsky a Rapl, natáčí...Najdete na iDNES.cz