Natočili lež o Terezínu. První skončil v plynu, druhý po válce v žaláři

  • 42
Tvářím se tady jako šťastné dítě, ale byla jsem dětský vězeň. To jsou slova jedné z „hereček“ propagandistického snímku Vůdce daroval Židům město, jenž měl světu představit Terezín jako ráj. Na svůj zážitek z roku 1944 nyní vzpomíná ve snímku Film lež z cyklu Arzenál, který v pátek večer začne vysílat ČT art.

Fakta historici znají, osobní vzpomínky však účinkují dvojnásob. Třeba houpací kůň, kterého si děvčátko po natáčení tajně odneslo a maminka se rizika zděsila. Nebo fakt, že scéna, kde dostaly chleba s máslem, se musela točit třikrát, protože vyhladovělé děti snědly krajíc dřív, než se kamera rozjela. Či důvod, proč lidi nad padesát let film nezachytil: protože starší či nemocní končili rovnou v transportu.

„Všechno je to show, nevidíte frontu na záchod, necítíte hlad,“ komentují pamětnice dochované úryvky snímku, který měl zachycovat práci vězňů ve vzdušných dílnách, návštěvu fotbalového utkání, posezení v kavárnách, kulturní aktivity či využívání lázní. Film plánovali uvést při návštěvě komise Mezinárodního červeného kříže, ale pro svou viditelnou nepravdivost nebyl nakonec veřejně promítán.

Natočili jej německý herec a režisér Kurt Gerron a zakladatel české filmové produkční firmy Aktualita Karel Pečený. Byli pod tlakem? „Nevím, co Gerronovi namluvili, čím mu hrozili. V létě 1944 už se jevila šance, že když budeme točit dost dlouho, dočkáme se třeba osvobození. Ale sotva film dokončili, šli do plynu, Gerron i celý štáb, svědky nemohli potřebovat,“ soudí žena, která přiznává, že děti natáčení zprvu braly jako zážitek, který je vytrhl ze zmaru a šedi života v ghettu.

Zatímco Gerronův konec v Osvětimi film zmíní, další osudy Pečeného nelíčí. Co se stalo s ním?

„Majitel společnosti Aktualita Karel Pečený byl po válce obviněn, že za okupace podporoval a propagoval nacistické hnutí filmem, rozhlasem a tiskem. Zejména tím, že jako ředitel Aktuality pronesl dne 16. 6. 1942 oslavnou řeč na Heydricha a natáčel filmy ve prospěch nacistického režimu, především o Slovenském národním povstání. Také měl vyhrožovat svým zaměstnancům koncentračním táborem, aby je donutil k většímu pracovnímu výkonu,“ shrnuje Jana Ulipová z Národního filmového archivu, který se na cyklu Arzenal podílel.

Pečený byl odsouzen mimořádným lidovým soudem k trestu těžkého žaláře v trvání pěti let, pozbyl na deset let občanskou čest a celý jeho majetek propadl státu. Jeho společnost Aktualita převzal státní film, Pečený zemřel roku 1965.

Vedle příkladu, jak film umí lhát, nabídne Arzenál pohled do zákulisí digitalizace Ostře sledovaných vlaků, projev Josefa Smrkovského ze srpna 1968 či záběry z ošetřování jednoho z Palachových následovníků. A restaurování němého hororu Příchozí z temnot odhalí, že se půlstoletí promítal v chybném pořadí scén, tudíž s dost jiným příběhem.