Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní bitva Primy a Novy začíná naostro

  0:38aktualizováno  0:38
Prima útočí na Novu: zprávy uvádí proti zprávám, Milionáře proti Ulici. Nova má X Factor a show Suchánka s Genzerem.

X Factor - první casting zpěvácké soutěže - Zlín (29. října 2007) | foto: Jan KarásekMF DNES

Leden byl jen rozcvičkou proti televizní bitvě, která vypukne za pár dní hlavně mezi komerčními stanicemi. Den Novy se koná v neděli, kdy začíná obdoba SuperStar, zpěvácká soutěž všech generací i vokálních skupin X Factor; navíc tu vyvrcholí třetí řada seriálu Ztraceni. Prima vrátí úder v pondělí: Milionářem a zprávami v novém čase.

Škoda Stopu a Kukaček, svěžích minipříběhů s Marthou Issovou, které ČT nasadila proti nedělnímu startu X Factoru; zvědavost na nový formát kralující nejen Británii je zřejmě zastíní.

"Viděl jsem anglickou verzi a moc mě baví," potvrzuje průvodce českého X Factoru Leoš Mareš. "Pořád platí, že ze všech castingových show zůstávají ty první, pěvecké, i nejčistší. Úplně neznámý člověk si vás získá za pět vteřin a za minutu jste jeho fanouškem na půl roku," shrnuje Mareš sílu zpěvu.

Stejně jako ostatní tvůrci X Factoru je překvapen věkovým rozpětím soutěžících, od patnáctileté dívky po sedmaosmdesátiletou paní, a počtem českých vokálních skupin – přihlásilo se jich přes osm set. Nyní se budou vysílat předtočené díly z konkurzů, pak semifinále, od půle března začne vyřazování v přímém přenosu a finále bude 1. června.

Dva z Tele Tele
Od příští neděle na Nově zaujme prázdné "okénko" po seriálu Ztraceni záhadný Mr. GS. Skrývá se za ním premiérová show Michala Suchánka a Richarda Genzera, dvojice z cyklu Tele Tele.

Nova slibuje "zábavný, lehký, humorný, provokativní pořad", v němž se objeví také "hudební improvizátor a příležitostný bavič Václav Kopta", hrdina filmu Sněženky a machři. Smyslem pořadu není informovat ani řešit, nýbrž výhradně bavit a formu klasické talk show prý občas ruší jen fakt, že hostitelé by si zjevně vystačili i bez hostů, které si pokaždé zvou.

Od pondělka útočí Prima – zbraněmi Novy a tvářemi, jež od ní převzala. Zprávy přesune na půl osmou proti nováckým, navíc je zahájí právě někdejší hvězdy Televizních novin Pavel Zuna a Mirka Čejková. "Bude to přesně devět let, co jsme takhle spolu poprvé uváděli zprávy," přiznává Zuna. "Známe se velmi dobře, máme podobné povahy a víme, co od sebe čekat," dodává Čejková.

Nova tvrdí, že se nebojí. "Jako lídr trhu jsme v pozici, kdy ostatní logicky reagují na naši nabídku s nadějí, že se jim podaří oslovit část našich diváků," říká mluvčí Novy Veronika Šmítková. "Navíc naše zprávy prošly výraznou proměnou už na podzim. Pro nás je prioritou držet jejich stávající vysokou sledovanost."

O dva miliony
Nejde však jen o souboj zpráv. Už před nimi, proti Ulici na Nově, Prima od pondělí uvádí každý všední podvečer půlhodinového Milionáře. Obdobu soutěže Novy Chcete být milionářem? navíc moderuje Roman Šmucler, jenž začínal rovněž na Nově.

V čem se Milionář liší? Nejvyšší možná výhra se snížila na dva miliony korun, naopak ke třem typům nápovědy – přítel na telefonu, rada publika, padesát na padesát – přibyla možnost vyměnit otázku, tipovat mohou i diváci ve studiu.

ČT se zatím drží seriálů. Příští pátek začnou reprízy Nemocnice na kraji města – třicet let od premiéry; v září na ně naváže nových třináct dílů.

Ale první velká seriálová bitva roku vypukne už v březnu, od ženských příběhů Novy až po Ošklivku Katku Primy. Tak se totiž jmenuje varianta telenovely Ošklivka Betty, zasazená do prostředí pražské módní firmy.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Najdete na iDNES.cz