Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televize vyhrotí souboj o diváky

  1:00aktualizováno  1:00
Od prosince začnou spoty České televize nabádat diváky, aby v roce 2007 usedali k večerní obrazovce dříve. Konkurence se změn ve vysílání ČT nebojí.
Pár u televize

Pár u televize | foto: Profimedia.cz

Existuje sice více variant, jak se vysílací schéma může změnit, ale podle mluvčího ČT Martina Krafla je "pravděpodobná" ta, která posune o čtvrt hodiny dopředu pohádku a zprávy.

Pak by večerníček přišel na řadu už ve tři čtvrtě na sedm a Události v sedm hodin večer – stejně jako blok zpráv na Primě. Trvat by měly celou hodinu.

Prima nic nemění
Znovu se tak vyhrotí souboj televizí o takzvaný prime time čili hlavní vysílací čas, který je z hlediska sledovanosti i reklamy klíčový.

"Chceme prime time rozšiřovat," potvrdil Krafl taktiku, s níž jako první přišla loni Nova. Již druhý rok vysílá každý všední podvečer od 18.45 do 19.30 hodin nekonečný seriál Ulice, jímž naučila zhruba půldruhého milionu pravidelných diváků, že večer s obrazovkou začíná již před devatenáctou hodinou.

Letos od podzimu souboj přitvrdila Prima, která svůj Zpravodajský deník zpestřila dvěma moderátory, "protáhla" jeho délku včetně sportu a počasí na pětadvacet minut, a dokonce jej přejmenovala na 1. zprávy. Kvůli ČT na tom nehodlá nic měnit.

"Neuvažujeme o posunu zpráv ani celého programového bloku. Věříme, že lidé jsou už na 1. zprávy zvyklí a zůstanou jim věrní," uvedla mluvčí Primy Jana Malíková. "Na příští rok chystáme hlavně novou zábavu, třeba světově úspěšnou soutěžní hru Deal or No Deal," dodala.

Zpravodajství Primy, ač je nyní na řadě první, však zůstává sledovaností často "třetí vzadu". Ve středu peoplemetry naměřily zprávám na Primě 1,1 milionu, na ČT 1,3 milionu a na Nově 2,7 milionu diváků.

Nova: Nás se to netýká
Ani Nova, u níž své večery v poslední době tráví více než polovina lidí sledujících některou z televizí, se kvůli plánům ČT nechystá k vlastním změnám. "Nás to netrápí, Televizní noviny posouvat nebudeme," potvrdil šéf zpravodajství a publicistiky Novy Martin Ondráček.

Jaké případné další varianty změn má ČT ve hře, Krafl tají. "Nechceme o tom dělat veřejnou diskusi. Plánem změn se zabýváme dlouhodobě, nezahrnují jen časový přesun, ale také proměnu obsahu Událostí, už kvůli jejich větší provázanosti s ČT24," tvrdí mluvčí.

Prohlašuje také, že spíše než na situaci na trhu tak ČT reaguje na přání diváků. "Máme i jiná měřítka než sledovanost, zejména výzkum spokojenosti," zmiňuje metodu, v níž lidé hodnotí pořady ČT známkami do desítky.

Události mají hodnocení kolem sedmi, večerníčky i nad osm. Loni byly na ČT1 nejoblíbenější pořady zpravodajské a zábavné, mezi nimi show Večerníček má narozeniny.

Kromě večerníčků, jež v průměru sleduje 600 tisíc lidí, z toho čtvrtina dětí do 15 let, čeká přesun na někdejší jednadvacátou hodinu pořad ČT2 Události, komentáře. Podle Krafla jde o běžné každoroční úpravy schématu: "Princip zůstane zachován."

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz