Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televize v souboji o divácké ceny přitvrdily

aktualizováno 
Praha - Už posedmé uváděl vyhlášení cen TýTý - ankety čtenářů Týdeníku Televize o nejoblíbenější tváře obrazovky - Marek Eben a po skončení sobotního ceremoniálu přiznal, že těžko hledal k večeru opět jiný klíč.

"Mezi třemi desítkami nominovaných osobností a pořadů se objevila pouze dvě nová jména," spočítal. První patřilo Ondřeji Vetchému, jenž zůstal v herecké kategorii třetí, druhé Petru Novotnému. Ten naopak mezi baviči poprvé zvítězil a jeho zábavný cyklus Novoty označili diváci rovněž poprvé za pořad loňského roku. Novou kategorii - nejlepší pořad podle kritiky - vyhrál cyklus z programu ČT 2 Bigbít, jehož producent Čestmír Kopecký podotkl: "Žasnu, kam až se Bigbít dostal - vedle Novotného a podobných." Takových narážek a šťuchanců zaznělo z pódia Hudebního divadla v Karlíně víc - konfrontační bitva jednotlivých televizí o diváckou přízeň viditelně přitvrdila. Ještě na večírku po skončení přímého přenosu České televize dávali někteří lidé z Novy znát, jak je zaskočilo vítězství Jolany Voldánové z ČT a ovace, které tuto moderátorku provázely. "Dokonce se mi doneslo, že prý jsme výsledky zmanipulovali," dodává šéfredaktorka Týdeníku Televize Daniela Kupsová.
Hned při udílení cen to jiskřilo mezi Přemkem Podlahou a Radkem Johnem. Následný Johnův výrok, že nynější ředitelka Primy Kateřina Fričová za svého působení v Nově vařila dobré kafe, pak hosté pohoršeně přetřásali jako netaktnost. Fričová aférku vyřešila s noblesou: "Zaplatila jsem za vedení Novy poplatek u šatny." Hlasovalo přes sedmaosmdesát tisíc čtenářů, více než loni, přibyla i kategorie dabérů. Změn však bylo jako šafránu. Jen hlasatelka Marie Retková přerušila pětileté kralování Saskie Burešové, Jolana Voldánová čtyřleté panování Martina Severy a Viktor Preiss, pětkrát po sobě stříbrný, tentokrát vyhrál mezi herci.
Druhé místo v této kategorii stejně jako mezi baviči - připadlo Miroslavu Donutilovi, který v branži představuje vzácnou výjimku: zásadně nepracuje pro Novu. Spolu s programovým ředitelem ČT Martinem Bezouškou také prozradil, že právě chystají společně "něco velkého".
Bezouška se zapojil do diskuse na téma, jak se promění postavení tuzemských televizí za rok či dva, až vedle diváckých cen za popularitu začne udílet Česká filmová a televizní akademie pro změnu odborná ocenění za televizní tvorbu. "Rozhodně jsem pro," prohlásil Bezouška.
"A pokud jde o to, zda bychom pořad z udílení televizních cen vysílali stejně jako filmové České lvy, odpověď zní: Bude-li dobrý scénář a dobrý moderátor, pak ano." Programový šéf Primy Petr Koliha by nejprve rád viděl návrh nových cen: "Bojím se, aby se některé trofeje nepřekrývaly. Ale pokud přijmeme model západní kategorizace, jakou mají třeba americké Emmy, bude to užitečná soutěž a Prima by ji klidně vysílala!" Scenárista Jiří Hubač a režisér Zdeněk Zelenka, tvůrci televizního filmu Velký případ, jenž se natáčel v Národním muzeu ještě pár hodin před tím, než tu vypukl večírek TýTý, se na nové ceny těší: bude prý zajímavé sledovat, v čem se mínění profesionálů a laiků rozejde. Také herečka Jiřina Bohdalová, pro niž cena TýTý za rok 1998 završila nepřetržitou šestiletou sérii, dává akademickým cenám za pravdu.

"Film tvoří jen výseč naší práce a z obrazovky nás spíš než jako herce lidé berou coby hosty zábavných pořadů," konstatovala.
 

Vítězové ankety TýTý za rok 1998

Vítězové cen TýTý, ankety čtenářů Týdeníku Televize o nejoblíbenější tváře obrazovky. Jejich jména v sobotu zazněla v Hudebním divadle v Karlíně.

Hlasatelé Marie Retková
Moderátoři zpráv Jolana Voldánová
Publicisté Radek John
Moderátoři sportu Pavel Poulíček
Hlasy v dabingu Miroslav Moravec
Valérie Zawadská
Herci Viktor Preiss
Herečky Jiřina Bohdalová
Zpěváci Karel Gott
Zpěvačky Lucie Bílá
Baviči Petr Novotný
Pořad podle kritiky Bigbít
Pořad podle diváků Novoty
Absolutní vítěz Lucie Bílá
Dvorana slávy Štěpánka Haničincová

Kdo nehlasuje, ať se nedívá
V anketě časopisu Ano hlasovalo přes šedesát tisíc lidí výhradně o tvářích televize Nova. Do ankety Týdeníku Televize přišlo přes 87 tisíc hlasů, které braly v potaz veškeré osobnosti obrazovky napříč stanicemi. V obou soutěžích vyhrál nový bavičský fenomén Petr Novotný: v případě TýTý jej na první místo vyneslo přes třicet tisíc hlasů. Z toho neplyne nic víc a nic míň než zpráva, že na třicet tisíc lidí si kvůli průvodci Novot dalo tu práci, aby koupilo časopis, vyplnilo kupon a běželo k poštovní schránce. Kdo by dál čaroval s čísly, spočetl by, kolik diváků naopak volilo jiného vtipálka. Ještě roztodivnější čísla lze vyrobit z porovnání, že Novoty hltají miliony lidí - pak tedy jen zlomek věrných je ochoten podstoupit hlasovací štrapác. A není to jedno? Jistěže je, vždyť jde jen o hru. Tím víc se však člověk ošíval, když při udílení TýTý narážela statečná noblesa Marka Ebena na štiplavé konkurenční přestřelky. A pak ještě přišly zákulisní hlasy z Novy, že TýTý je málo objektivní. Je prý třeba zapojit další časopisy i deníky, pak jim teprve ukážeme! Snad to, že je volba povinná. A kdo nehlasuje, ať se nedívá.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Najdete na iDNES.cz