Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televize těžce hledá povídky

  9:57aktualizováno  9:57
Pod názvem Večer filmových povídek uvádí ve středu 27. června ČT 1 magickou komedii Skříň a komorní studii vztahů Rendez-vous strýce Davida. Dvě hrané půlhodinky - ale sehnat je dalo starost málem jako s "velkým" filmem. Chybějí totiž dobré scénáře. "Rád bych vytvořil cyklus filmových povídek, ale nemám z čeho," lituje šéf tvůrčí skupiny Pavel Borovan, producent, který se pokouší vrátit kdysi oblíbený a dnes citelně chybějící žánr na obrazovku. "Zkusil jsem to z nostalgie, díky vzpomínce, že to šlo," dodává. Vzkříšení povídek začalo oklikou, přes návrat bakalářských příběhů ze života - jenže ty mají své limity a za dva roky se jejich nápady vyčerpaly.
Pak si Borovan s dramaturgem Petrem Jarchovským vyžádal volný projekt filmových povídek a začali hledat autory, od studentů po známá jména. "Po dvou letech práce na projektu mohu říci, že kromě spolupráce s FAMU jich mnoho nevzniklo - a takových povídek, na které bych mohl být pyšný, těch je opravdu málo," říká producent. Vůči šanci vyhlásit autorskou soutěž je skeptický: lidé z oboru prý o projektu vědí, přesto je výsledek téměř nulový. Ctižádostí tvůrců je spíše rozsáhlejší dílo: filmu pro kina dávají přednost před snímkem televizním, seriálu před povídkou. Není náhodou pes zakopán i v tom, že za delší příběh je vyšší honorář, takže mnohý autor nápad natahuje? "Bez komentáře," směje se Borovan.

Jednou z výjimek je renomovaný scenárista Miloš Macourek, autor povídky Skříň, již režíroval Roman Vávra. "Děláme spolu na pohádce Čert ví proč, jenže ta se už roky odkládá, takže jsme si v mezidobí zkusili něco menšího," vykládá Macourek. Pro třicetiminutový formát prý neměl nic "v ruce ani v šuplíku", až si vzpomněl na historku, kterou mu kdysi po válce vyprávěl jeho přítel. "Bylo to o nakladateli a jeho skvělé ženě, která ovšem nebyla žádná velká intelektuálka. Zato jeho sekretářka psala básničky... Byla z toho láska, rozvod, ale pak přišly ke slovu boží mlýny a ukázalo se, že dotyčná ty básničky opsala. Tak mě napadla Skříň, legrácka, do níž pak Roman Vávra vnesl další smysl," chválí Macourek režiséra z mnohem mladší generace.

Režisér pochvalu vrací: "Je mi ctí pracovat s Milošem Macourkem. Sotva jsem mu o projektu povídek řekl, vychrlil na mě snad deset námětů! Vybrali jsme ten humorný a produkčně nenáročný, při natáčení Skříně jsme si aspoň ozkoušeli štáb i většinu herců, s nimiž se chystáme na pohádku," líčí Vávra. "A vždy znovu mě překvapilo, když ten starý bard můj nápad respektoval."

Proč se o filmové povídky autoři nederou? "Ono se to nezdá, ale zabere to skoro tolik času jako celovečerní film," potvrzuje Macourek. Na "nastavování" nápadu kvůli vyšším honorářům nevěří: "Přece člověk sám nejlépe cítí, o jaký čas si ta která látka říká, natahovat ji uměle znamená špatný výsledek - a nikdo snad nechce být špatný?!" diví se zkušený scenárista.

Ať už autoři nechtějí být špatní nebo chudí, výsledkem projektu filmových povídek je jen pár svěžích "kousků" z FAMU, nedávný thriller Jistota a teď dvě nové půlhodinky. Co dál? "Na stole mám ještě šest až osm scénářů, ale čekám na lepší," shrnuje Borovan.
Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Najdete na iDNES.cz