Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televize se bijí o české filmy

  3:33aktualizováno  3:33
Před premiérou dokumentu Občan Havel pronesl ředitel Novy Petr Dvořák památnou větu: "Mohu mluvit o prestiži či přesahu, ale nač ty hry? Jsem rád, že jsme podpořili film v nejlepším slova smyslu komerční: dobrý i zábavný."

Bobule - snímek z filmu | foto: Bioscop

A na dotaz, zda Českou televizi mrzí, že některý film odmítla, odvětí ředitelka programu Kateřina Fričová: "Lituji filmu Občan Havel."

Přes sto tisíc diváků havlovského dokumentu stvrzuje taktiku "nové Novy", která už český film nepovažuje za sprosté slovo a na milost nebere jen projekty typu Kameňák.

Po éře Vladimíra Železného si nové vedení spočítalo, že český film má řadu výhod. Vytvoří divácky vděčnou zásobárnu, přivede do Novy respektované tvůrce, a ještě se na něm dá někdy i vydělat.

Loni přišel triumf. Dva nejnavštěvovanější filmy roku, Vratné lahve a Obsluhoval jsem anglického krále, vznikly právě díky Nově. Jak projekty volí?

"Rozhoduje kvalita scénáře, herecké obsazení, finanční náročnost a samozřejmě divácká atraktivita. Zajímají nás filmy s mimořádným společenským významem jako Občan Havel, díla osvědčených tvůrců, ale i nadějné debuty, což je případ Bobule," zmiňuje mluvčí Novy Veronika Šmítková současný hit kin, jenž předstihl Venkovského učitele ze "stáje" ČT.

Co je úspěch?
Na rozdíl od Novy, jež filmy pro kina vyrábět nemusí, ale vidí v nich "zdroj dobrého jména a kvalitního vysílacího obsahu", má ČT podporu české kinematografie danou zákonem.

Po roce 1992 udržela filmovou tvorbu jako takřka jediný producent; sklízela za to dík i výtky, že monopolu zneužívá. Přispěla ke zrodu téměř dvou set distribučních filmů – a tvrdí, že na nich nevydělává.

Nyní však musí ČT s Novou bojovat i na filmařské půdě. Ani jedna stanice nemá plán, do kolika titulů ročně vstoupí. Nova většinou předkupuje televizní práva.
"Koprodukci a vlastní produkci rozhodně nevylučujeme, ale jde spíš o jednotlivé případy," říká Šmítková. V ČT je tomu naopak. "Nejčastěji volíme koprodukce, výjimečně předkup vysílacích práv. Ve vlastní produkci vznikl Hlídač č. 47, jejž uvedeme do kin koncem letošního či počátkem příštího roku," říká Fričová.

Síly se vyrovnávají. Nova má titulů o něco méně, ale vesměs navštěvovanějších. Natočila Román pro ženy, divácky nejúspěšnější hit roku 2005; rok 2006 obsadila také hity Jak se krotí krokodýli, Rafťáci, Účastníci zájezdu.

Loni kromě Svěrákových Vratných lahví a Menzelova Anglického krále bodovala Ro(c)kem podvraťáků, Bestiářem či Medvídkem, jímž přešel pod Novu i Jan Hřebejk. Letos už měla sedm premiér, jiné včetně Hřebejkovy novinky U mě dobrý chystá, o dalších jedná. "Nova dostává na posouzení až 90 procent všech projektů," tvrdí mluvčí.

Za ČT loni získal nejvíc diváků Gympl a poct Tajnosti; vzešly odtud Pusinky, Roming, Maharal, skvělý Václav, ale i slabší tituly Chyťte doktora či Poslední vlak. "Letos uvedeme dvanáct koprodukčních děl," říká Fričová, některá však Unie filmových distributorů dosud nemá v plánu. Dvanáct děl má ČT i na příští dva roky.

Rychle a jasně
Jak chápou stanice úspěch? Podle Novy záleží na žánru: úspěšný artový film vystačí se 150 tisíci diváků, úspěšný masový film jich potřebuje šest set tisíc a víc. V ČT jmenují jako vzácný ideál Václava spojujícího vysokou návštěvnost s festivalovými trofejemi.

Proč tolik filmařů zkouší Novu? Rozhoduje se prý rychleji než ČT, a pokud film přijme, udělá pro něj vše. Podle Fričové sice jen na Václava odvysílali 153 pozvánek do kina a třikrát film o filmu, ale producent Bobulí Adam Dvořák upozorňuje: "V Nově vím, kdy a kolik upoutávek dají; v ČT vím počet, ale ne čas, a ve dvě ráno moc nepomůžou."
 
Podobně vypadá nábor talentů. Nova svou studentskou Noc filmových nadějí nazdobí; i ČT dělá studentské soutěže, ale neumí je prodat. Občan Havel změnil i pověru, že s nekomerčními náměty se stále dá jít jen do ČT. A hlavně volný boj pomáhá filmům, jež vzniknou nezávisle; až pak hledají televizní kupce.

Kdo koho podpořil v roce 2008|
Nova
Svatba na bitevním poli
Občan Havel
Bobule
Na vlastní nebezpečí
O život
Nejkrásnější hádanka
O rodičích a dětech
U mě dobrý
František je děvkař

Česká televize
Venkovský učitel
Karamazovi
Terezka
Bathory
Máj
Tobruk
Děti noci
Josefova cesta
Anglické jahody

(Pozn.: stanice plánují i další tituly, MF DNES však převzala pouze ty, jejichž premiéru uvádí i Unie filmových distributorů)
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz