Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televize Nova chystá pokračování Dietlovy Nemocnice na kraji města

aktualizováno 
Zatímco veřejnoprávní Česká televize vytvořila na Dietlův seriál Nemocnice na kraji města parodii, kterou její diváci odmítli prý jako příliš nováckou, komerční Nova naopak chystá "vážné" pokračování původního Dietlova příběhu a autora nových dílů k tomu našla na Kavčích horách. Jako by si obě stanice tentokrát vyměnily úlohy.
"Dohodli jsme se s tvůrci, že v parodickém cyklu Nemocnice na pokraji zkázy už nebudeme pokračovat," potvrdil ředitel programu České televize Martin Bezouška. Tři natočené a pokusně odvysílané části totiž vyvolaly odmítavé reakce kritiky i diváků. "Já bych tak přísný asi nebyl, nicméně uznávám, že tenhle pokus utrpěl špatnou dramaturgickou přípravou," přiznal.

Projekt se původně chystal jako zábavný měsíčník pro sobotní večery na ČT 1 ve skupině Jana Šterna, po jeho odchodu se však změnil v hraný žánr parodie. "Jsem pro to, aby se bořily mýty, ale to kupodivu našim divákům nevadilo," odpovídá Bezouška na otázku, zda veřejnost necítila dietlovskou parodii jako svatokrádež. Nejvíc podle něho publiku v případě Nemocnice na pokraji zkázy vadilo, že je tento pořad nedodělaný. "Takříkajíc novácký - ukázalo se, že lidé od České televize čekají víc než od Novy," tvrdí Bezouška. "Navíc podmínkou dobré parodie je stejně kvalitní autor, jako byl autor příslušné předlohy," dodává. Nicméně slibuje, že spolupráce Kavčích hor s hlavními aktéry tohoto typu zábavy, Markem Vašutem a Gabrielou Osvaldovou, bude pokračovat.

Na slavný Dietlův seriál hodlá "opravdově" navázat konkurenční Nova.
Scénář pro ni píše zaměstnanec České televize Jan Otčenášek a režisérem má být Karel Smyczek, který právě nyní na Kavčích horách točí šestidílný cyklus detektivek z první republiky 3x vražda, inspirovaný romány Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany. "V tom problém nevidím," míní Bezouška a dodává: "Jan Otčenášek u nás pracuje jako dramaturg a na práci pro Novu si vzal dovolenou, což pokládám za zcela etické, Karel Smyczek je režisér na volné noze.
Osobně mne nápad pokračovat v Dietlově seriálu nepřekvapuje, spíš se divím, že to nikdo nenabídl České televizi," říká. Z hlediska své původní profese dramaturga však takový projekt považuje za velmi riskantní.

Radek Bajgar, který má druhou Nemocnici v Nově na starost, mluví o zcela ojedinělém experimentu. "Tohle není recese, nýbrž vážná záležitost, i když musím říci, že parodický pokus České televize nám pomohl v tom, že dávný fenomén připomněl. Neexistuje mnoho autorů schopných na Dietla navázat, ovšem Jan Otčenášek byl jeden z prvních, které jsme oslovili, a spolupracuje s ním režisér původního seriálu Jaroslav Dudek," říká Bajgar. Nemocnice na kraji města po pětadvaceti letech podle něho zaznamená generační posun: třeba doktor Blažej, tehdy na počátku kariéry, bude nyní zasloužilým chirurgem před odchodem na odpočinek, někdejší děti už dospěly. "A samozřejmě se zásadně proměnila i doba," vysvětluje Bajgar.

Ještě než přípravu projektu zahájili, dotázali se herců z Dietlova cyklu, zda by byli ochotni hrát v novém pokračování. Podle Bajgara všichni souhlasili, jen s výjimkou Oldřicha Kaisra, jehož zdravotní problémy prý vylučují dlouhodobější plán. Nemocnice 2 představuje běh na dlouhou trať: existuje sice náčrt třinácti dílů, ale naostro jsou napsány teprve scénáře dvou částí a na třetí prý Otčenášek pracuje. Kompletní text má být hotov v lednu roku 2000, mezitím Bajgar spolu se zástupcem Magdalény Dietlové, dědičky autorských práv, hledá zahraniční koproducenty. Jako první připadá v úvahu německé teritorium, kde měl Dietlův seriál velký úspěch.
To, kdy "propukne" natáčení, záleží podle Bajgara na plánech příštího vedení. Seriál se totiž vyvíjí v ČNTS - servisní organizaci ovládané Američany, jež nyní vede spor s nositelem licence, společností CET 21. Bajgar věří, že se věci usadí dřív, než vzniknou první záběry.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz