Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televize není národní divadlo, míní Sládeček

  11:39aktualizováno  11:39
Petr Sládeček, od pondělka programový ředitel společnosti ČNTS, je ve zvláštním postavení. Na program televize Nova totiž nemá vliv, neboť ten řídí nositel licence, CET 21 s většinovým podílem Vladimíra Železného. Co tedy Sládeček vlastně dělá? "Pokouším se najít jakýsi modus operandi, nový způsob komunikace mezi oběma společnostmi, které pět let fungovaly jako siamská dvojčata. Obrazně řečeno, dosavadní chod Novy probíhal mezi levou a pravou hemisférou mozku pana Železného, kdy jedna půlka zadávala práci druhé. Nyní čekáme na návrh CET 21, jak si praktickou denní spolupráci představují."
Dobře, ale co vy osobně vykonáváte?

CET 21 dělá programování, ČNTS podle dohody poskytuje program. Kde je ale dělicí čára mezi oběma činnostmi? Forma zakázky může mít spoustu podob, od celoroční objednávky až po podpis každé jednotlivé kazety, což se nyní děje asi nejčastěji.

Kdo zaměstnává lidi, se kterými pracujete?

Veškerá kreativní složka, tváře spojené s Novou, všichni jsou zaměstnanci ČNTS. Nikdo není zaměstnancem CET 21; někteří sice mají v materiálech napsáno, že je do funkcí jmenovala CET 21, ale to z pracovně právního hlediska vůbec nic neznamená. Má-li o konkrétní lidi CET 21 zájem, ať je řádně zaměstná - ale také zaplatí.

Jak tedy vypadá vaše práce se zaměstnanci?

Vezmu od nich faktury a odnesu je k podpisu. Ale nesmím říci ani slovo k tomu, co a jak vysílat. Nyní je hlavní zajistit standard, aby divák, který za nic nemůže, nepocítil újmu. Mohu potvrdit, že drtivá většina zaměstnanců ve zkoušce profesionality obstála; pracují.

To je nynější stav, ale co bude s programem dál? Kam se mají obracet lidé, kteří s Novou chystali koprodukční filmy? Třeba nasmlouvali první díl s ČNTS, ale o druhém jednali s "vedením Novy", což je dnes prázdný pojem.

Odpověď je prostá. Co bylo nasmlouváno s ČNTS, i nadále ČNTS plně garantuje. Ale nové dohody jsou věcí CET 21. V případě "dvojky" tedy musí producenti jít za CET 21, tam jim řeknou, chceme, nebo ne, a budou-li mít zájem, chopí se projektu sami, nebo nám poví, ať vyjednáme podmínky.

V novém světle se ocitl i vleklý projekt zfilmování Hrabalovy předlohy Obsluhoval jsem anglického krále, na nějž existují dvojí práva. Jejich vlastníci se dohodli, že práva spojí - ale ta, jež patří televizi Nova, vyprší už za rok, zato platnost práv druhé strany je delší. Je v současné situaci možné, že Nova roztočí velkofilm, jen aby o miliony vložené do nákupu práv nepřišla?

Řekl bych, že dotyčná práva patří ČNTS, ale přesnější odpověď teď neznám. Dejte nám trochu víc času.

Podstatnou část programu tvoří nákup ze zahraničí. Jak se nyní vyvíjí, kdo vlastně pro Novu právě nakupuje?

To v tuto chvíli nemohu říci, ale zásob je ještě dost.

Zkuste aspoň obecnější úvahu: obstála by Nova na světovém audiovizuálním trhu jako ryze česká společnost?

Mohu říci jen svůj osobní názor: to by byl z hlediska nákupu konec. Budovat v mediální sféře roku 2000 cosi jako národní divadlo je nesmysl - není-li komerční televize součástí nadnárodního koncernu, k atraktivním programům se nedostane, zvláště působí-li na stejném trhu jiný nadnárodní konkurent.
A uvědomme si, k čemu směřuje vývoj: i v rámci Evropy se slučují magnáti jako německý Kirch s italským Berlusconim, vliv se soustředí tak v šesti velkých společnostech. Je nutné se někam začlenit, a přitom si vymoci míru místní nezávislosti.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz