Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archivní Arrowsmith se vrátí, pokud ČT znovu zakoupí práva

  12:48aktualizováno  12:48
Přepisy klasiků, do nichž Česká televize vložila nemalé peníze, nelze reprízovat. Po několika odvysíláních totiž vypršela zakoupená autorská práva. Avšak rýsuje se změna.

Jan Šťastný a Tereza Brodská v televizním přepisu románu Sinclaira Lewise Arrowsmith | foto: Česká televize

Není to jediný příklad, ale je nejkřiklavější. Ceněný dramatik a scenárista Jiří Hubač přepsal pro Českou televizi řadu děl významných světových autorů. Po premiéře a pár reprízách však snímky leží v archivu bez užitku. Nesmějí se totiž znovu nasadit, protože tehdy televize zakoupila jen krátkodobá vysílací práva. Až nynější vedení ČT začíná věc prověřovat a zvažovat, ke kterým titulům licenci dokoupí.

Quentin i Sinclair Lewis

Jen z Hubačovy dílny by připadaly v úvahu lékařské drama podle Jacobsonova románu Falešné obvinění, justiční Velký případ, napsaný podle předlohy Jeana Laborda, detektivka na motivy povídky Patricka Quentina Polední žár nebo jeden ze stěžejních projektů 90. let, třídílný Arrowsmith.

Jan Šťastný v televizním přepisu románu Sinclaira Lewise Arrowsmith

Jan Šťastný v televizním přepisu románu Sinclaira Lewise Arrowsmith

Stejnojmennou knihu napsal nositel Nobelovy ceny za literaturu Sinclair Lewis a hlavní roli v televizní trilogii tehdy vytvořil Jan Šťastný. Košatý příběh měl premiéru v roce 1997. Pak se opakoval ještě dvakrát a teď již osm let leží bez užitku v archivu.

Nicméně svitla mu alespoň naděje. "Když jsme nedávno zjistili, že Česká televize nemůže vysílat starší díla, která má v archivu, ale nevlastní na ně dlouhodobá vysílací práva, začali jsme všechny takové tituly prověřovat. Zároveň už připravujeme varianty, jak získat licenci k jejich dalšímu vysílání," potvrdila mluvčí ČT Michaela Fričová.

"Jde především o výpravné adaptace klasiků, jež se snažíme vrátit do vysílání, a nabídnout tak ověřenou kvalitu z původní tvorby ČT, do níž se navíc investovalo nemálo prostředků," dodává.

Podle Fričové se první úvahy týkají právě třídílného televizního filmu Arrowsmith, ale také Falešného obvinění nebo jiné z detektivek Patricka Quentina – Stínu viny, který pro obrazovku upravila Helena Sýkorová.

"Podobných děl v současnosti evidujeme v archivu asi pětadvacet. U všech zjišťujeme, kdo k nim vlastní autorská práva a budeme jednat o dalších možných reprízách," slibuje Fričová.

"Včetně Arrowsmith či Sartrova Keana jsem pro ČT od roku 1997 natočil asi jedenáct titulů, které se od té doby nedají vysílat. Kdybych to tehdy věděl, nedělal bych je. Nechápu, jak bylo možné uzavírat smlouvy pouze na tři vysílání, což je naprosté mrhání penězi i tvůrčími silami. Rád slyším, že se blýská na lepší časy," komentoval zprávu Hubačův častý spolupracovník, režisér Zdeněk Zelenka.

Dramatická díla podle nosných zahraničních předloh vládla Kavčím horám zejména v 90. letech, kdy vznikly i adaptace Milence lady Chatterleyové či Návštěvy staré dámy. Později se trend televizní tvorby obrátil k domácím seriálům.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz