Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telč se připravuje na muzejní konferenci

  14:03aktualizováno  14:03
Telč - Dějištěm akce evropského významu se od pátku stane Telč a Velká Lhota. Pět dní budou na Evropské konferenci protestantských muzeí rokovat historici z několika evropských zemí. "Jde o setkání přibližně šedesáti historiků, kteří působí v protestantských muzeích v celé Evropě," říká organizátor setkání Petr Melmuk.

"Tyto konference byly pořádány řadu let pouze ve Francii. V posledních letech se střídavě konají ve Francii a v dalších zemích. Zatím se konaly v Německu, Anglii, Itálii a Maďarsku," dodává.

Konference je rozdělena do několika pracovních bloků. V prvním z nich zazní série přednášek na téma Od Jana Husa k dnešku. "Protože poprvé zavítá konference do Česka, nemůže chybět téma z české historie," objasňuje přítomnost tohoto tématu Melmuk. Konference bude mít i další odborná témata: Muzeum a dějiny a Exil - exulanti a emigranti.

Všechna jednání proběhnou v přednáškovém sále Střední odborné školy v Telči. "Škola nám poskytne i technické zázemí k jednání a také využijeme její jídelnu, vysvětluje Melmuk. Významnou podporu konferenci poskytl i městský úřad a telčský zámek prostřednictvím svého ředitele Bohumila Norka.

Pro účastníky konference připravili organizátoři nejen "povinnou" prohlídku historického centra města a zámku, ale všichni budou mít možnost podívat se i do Slavonic nebo na zříceninu hradu Landštejna. Nedělní bohoslužby pak bude hostit evangelický areál ve Velké Lhotě u Dačic. Tam se uskuteční i odpolední koncert v kostele.

Na šestnáctý ročník konference se sjede množství zahraničních i domácích odborníků. Době od smrti Jana Husa až po Bílou Horu se bude věnovat přednáška profesora pražské Univerzity Karlovy Josefa Smolíka. Na něj pak naváže Eva Melmuková, která prosloví přednášku mapující historii do rozpadu Rakousko - Uherské monarchie. S moderní dobou seznámí účastníky Joel Pokorný a Vladimír Červený.

Neděle budou patřit bohoslužbám a pondělní konferenční blok se ponese v duch tématu Muzeum a dějiny. V jeho rámci se představí dvě muzea těsně spjatá s českou a moravskou protestantskou tradicí. O situaci Památníku bible kralické pohovoří kurátor Moravského zemského muzea v Brně Jiří Mitáček o Komenského muzeu v Přerově potom jeho ředitel František Hýbl.

"K tématu Exil - exulanti a emigranti se konference dostane v pondělí odpoledne," říká Melmuk. Edita Štěříková bude popisovat emigraci do Německa a o Jednotě bratrské pohovoří biskup Ochranovské Jednoty bratrské Theodor Gill. Komenskému se bude věnovat Jana Uhlířová, docentka Univerzity Karlovy a slovenské emigraci profesorka Viera Žbirková z Nitry. Karel Matějka a Daniel Heller se pak zaměří na křesťanské sbory a muzea V Polsku a na Ukrajině.

Hostem Evropské konference protestantských muzeí bude i profesor univerzity ve francouzském Grenoblu Pierre Bolle. Ten se bude věnovat problematice vztahu emigrace ze střední Evropy a francouzských protestantů. O současnoszti a perspektivách evangelické církve u nás pohovoří člen synodní rady této církve Joel Pokorný.

"Na závěr chceme účastníky ještě seznámit s hlavním městem," popisuje závěr významné akce Melmuk.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz