Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teď už víme, odkud rock´n´roll pochází a co znamená

  11:21aktualizováno  11:21
- Desetidílný dokument Historie rock'n'rollu, který odvysílala Česká televize, by se měl promítat i ve školách. Tuzemský posluchač dosud neviděl tak sugestivní, ucelenou a obsáhlou kroniku hudebního fenoménu, který zasáhl životní styl i politiku a bez něhož si nelze představit končící století. Bylo to patrné i ve srovnání s projektem Bigbít mapujícím československý rock: zatímco domácí dokumentaristé tvořili podobné dílo poprvé a nechali se logicky unést jeho hmotou, jejich kolegové z BBC více stříhali.

Dostali se víc nad rock'n'roll a to jim umožnilo rozplétat jeho prameny i souvislosti. Navíc měli velkou výhodu; byli přímo u zdroje. Domácí bigbít je - byť cloumal naší společností přinejmenším stejně jako rock'n'roll na Západě - pouze následnou reakcí na angloamerické hudební výboje.

KOLÉBKOU JE AMERIKA

Britové, kteří si s Američany vyměňovali rock'n'rollové inspirace i kapely jako pingpongové míčky a již dali této hudbě The Beatles, The Rolling Stones nebo New Order, by mohli mít námitky vůči vyššímu podílu zaoceánské muziky. Avšak zacílení cyklu je v pořádku: tato hudba vznikla v Americe a kromě Beatles, kteří rock'n'roll rozepjali přes celý vesmír pop-music, s ní v podstatě hýbali hlavně američtí černoši. "Hráli jsme rhythm and blues už hezky dávno. Pak to začali hrát běloši a říkali tomu rock'n'roll," řekl jeden z černošských muzikantů. Od jeho následovníků bral rock'n'roll omlazovací kúry soulu, funku, reggae či rapu; znovu se rodil z garáží či ulic. Právě na tyto klíčové sociálně-hudební momenty se cyklus soustředil, aniž podceňoval nebo vynechával beatnické spisovatele, dylanovské písničkářské filozofy, britské bluesrockové bohy, punkující rebelanty, novovlnné romantiky či zasněné elektronické čaroděje.

Dokumentaristé se správně vypravili za osobnostmi, které měnily rock'n'roll zevnitř. Získali od nich zajímavá svědectví. Například Little Richard hovoří o tom, jak ho bušení kol vlaku inspirovalo k rytmu rock'n'rollu, kytarista Dick Dale zase napodoboval hučení vlny při surfování.
"Bylo jasné, že je třeba bát se o chleba, že tohle je jako nový Elvis," prohlásil Brian Wilson (The Beach Boys) o americké ofenzivě The Beatles. "Byli jsme nůž v srdci celé té generace hippies," glosuje démonický Alice Cooper nástup skeptiků sedmé dekády. A velký manipulátor Malcolm McLaren, otec Sex Pistols, škodolibě dodává: "Anarchie byla dosud jen hra pro střední vrstvy, zábava pro vysokoškoláky. A já to přenes rovnou do nádhernýho světa popu." Seriál rovněž dokládá, jak rock'n'roll vyrostl v silné a vlivné médium, které nasávalo všemožné vnější podněty včetně výtvarného umění, divadla, televize či videa a jež napomohlo ke spojení i zdánlivě protichůdných stylů. "Zajímalo mě, co jsou zač ti funky kluci z Německa, zněli tak futuristicky, úplně mě pobláznili," vypráví tu o robotické skupině Kraftwerk jeden z newyorských otců rapu Afrika Bambaataa.

Dokumentaristé zvýraznili a popsali důležité tektonické zlomy rock'n'rollu, zvláště hudební třesk v šedesátých letech, kdy původně rasová hudba elektrizovala mládež a rychle se proměnila v multikulturní a celospolečenský fenomén. Na příkladu dvou zcela protichůdných, avšak časově nepříliš vzdálených festivalů ve Woodstocku ("Byl to obrovský piknik se scénickou hudbou") a Altamontu věrně zachytili změnu společenského klimatu od nadějného idealismu k temné skepsi. V Altamontu, který probíhal na místě bývalého závodiště, byl při vystoupení The Rolling Stones ubodán člověk. "Slunce žhnulo a byla tam cítit síra, snad ze spálených pneumatik. Bylo to jako v pekle," zněl postřeh očitého svědka.

DOKUMENTARISTICKÁ DOKONALOST

Rock'n'roll podstatně napomohl k přehodnocování společenských norem. Autoři seriálu správně zdůrazňují, že tato hudba má emancipační náboj. Tím, že vyrůstá z menšinových komunit (černoši, homosexuálové atd.), má tendenci své zázemí chránit a volat po jeho respektu ze strany většiny. Příkladů najdeme v seriálu dost, třeba v hrdém černošském vzdoru po vraždě pastora Martina Luthera Kinga nebo písních protiválečného hnutí.
Dokumentaristé nevynechali stinné stránky rock'n'rollu včetně drogové poživačnosti. "Byla tu marihuana a tehdy ještě legální LSD, které otevíraly dveře do netušených míst - a ty už pak nešlo zavřít," vystihli autoři seriálu slepou uličku takových experimentů.

Trvalé manželství s hudebním byznysem urychlilo rozmělňování stylů a hudbu de facto podřídilo průmyslovému marketingu.
"Ve vrcholných obdobích rock nabízel životní styl. V polovině sedmdesátých let se začal měnit na zábavní průmysl," shrnují tvůrci. Rock'n'roll snímali z mnoha úhlů a pozic. Jejich přesný pohled dovnitř tohoto fenoménu, zacílení na detail a globální pozorování zvnějšku od sebe takřka nelze oddělit. To je dokumentaristická dokonalost snad po všech stránkách.
Navíc v rychlém toku informací bylo dost místa pro výstižné hudební ukázky; k divácké atraktivitě také přispěl srozumitelný titulkový komentář v překladu Jarmily Třískové a Petra Nosálka.

Desetihodinová Historie rock'n'rollu jasně vysvětluje, kde se tato hudba vzala a co všechno znamená - toto vědomí souvislostí je nejcennější hodnotou cyklu. Od Little Richarda k elektronickým fantaziím britské skupiny The Orb vede přesvědčivě zdokumentovaná cesta.

Historie rock'n'rollu
Dokumentární seriál BBC z roku 1995

režie a produkce Hugh Thomson a Elizabeth Deaneová

ČT, tvůrčí skupina Petra Zvoníčka
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz