Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Technika uhání vpřed, programoví tvůrci ji dýchavičně dobíhají

  16:54aktualizováno  16:54
Cannes - Moderní informační technologie předbíhají svým rychlým rozvojem chápání laické veřejnosti. Ovšem i profesionálové, kteří by měli chytré mašiny krmit obsahem, jsou o krok pozadu. Alespoň mezinárodní veletrh multimédií a interaktivních médií Milia '99, který minulý týden probíhal ve francouzském Cannes, ukázal, že technika nabízí novinky, k j ej i chž plnému využití tvůrcům "živé" náplně zatím často chybějí peníze a představivost.
Multimediální veletrh Milia vznikl před šesti lety v odezvě na nástup internetu a nosičů CD-ROM. V minulých ročnících se akce soustředila na výukový, informační, referenční, popřípadě rodinný a umělecký software; letos se rozrostla o kategorii počítačových her.
Důvody, proč byly právě hry, kterým je ve světě věnována řada jiných přehlídek, zde vzaty na vědomí, jsou jednoduché: obnášejí značný reklamní potenciál. Jde o obor, jehož prodejní obrat dosahuje ve Spojených státech velikosti tamního filmového průmyslu. A za druhé: tvůrci her - ať již jde o prostoduché střílečky či o objevitelské vesmírné výpravy - nejpružněji vstřebávájí technologické dostihy - i proto, že mají k dispozici hodně peněz.
Pochod techniky demonstrovala na letošní Milii například oficiální prezentace nového procesoru Pentium III firmy Intel, či nová generace počítačů Apple, doplněná o adekvátně svěží programové vybavení.
Samostatnou kapitolu představuje nástup digitální televize, které byl na veletrhu věnován značný prostor, a také televizních přijímačů umožňujících napojení na Internet. Výrobci různě modifikovaných systémů v současnosti vedou bitvy o trh, ale výsledek bude v principu vždy stejný - televize coby terminál pro příjem interaktivních programů. Připočtou-li se k tomu z druhé strany nejnovější počítače, jejichž multimediální schopnosti se naopak stále více blíží kvalitním televizím, vzniká zde obrovská poptávka po informacích a programech - po obsahu, který má novými kanály proudit.
A v tomto bodě letošní Milia nenabídla o nic méně rozpačitější odpověď než například před rokem. Ke klasickým televizním pořadům se připojuje různá obloha buď servisní (počasí, sportovní výsledky, dopravní informace), či zábavní (hry, kursy vaření), jenže stále chybí náplň, jejíž novost, či dokonce revolučnost by korespondovala s obdobnými skoky v technice.
Výrobci a firmy zaměřené na průzkum trhu tak sice i na Milii nabízeli odvážná prodejní čísla - například v Británii mají být na konci roku zhruba dva miliony digitálních přijímačů, ale při řeči o programové nabídce se vždy uchylují k mlhavé frázi o "nové interaktivitě".
Milia letos také potvrdila průlom nového nosiče DVD do světa filmového, hudebního i počítačového průmyslu.
Avšak rovněž u DVD platí, že technika je mnohdy v předstihu před stávajícími možnostmi svého využití. Jen filmový průmysl zdá se reagovat v "reálném" čase: velké zámořské společnosti vzaly kotouče DVD, tvarově totožné s klasickými "cédéčky", zasvé - v USA je v současnosti na tomto nosiči přístupno přes dva tisíce pět set filmových titulů a počet prodaných DVD přehrávačů meziměsíčně stoupá o třicet procent. Letos by pak filmové DVD kotouče měly výrazně nastoupit i v Evropě a výhledově se zdá, že obecně vytlačí videokazety.
Hudební průmysl se oproti tomu nemůže rozhodnout, kdy technologii DVD pustí do branže. A tvůrci počítačových multimédií zatím hledají způsob, jak s formátem DVD-ROM, jehož kapacita až desetinásobně předstihuje CD-ROM, účelně pracovat.
Informace o prvních DVD-ROM titulech kolovaly již na loňské Milii, ale přinejmenším evropští výrobci se zdráhali prorokovat, kdy se opravdu objeví na trhu. Letos je vše jinak: řada velkých firem má DVD tituly ve své nabídce a také již sotva kdo zpochybňuje, že právě DVD-ROM představuje - zvláště ve spojení s internetem - novou kapitolu v multimediálním byznysu.
Skutečností však je, že snad všechny DVD-ROM produkty, jež byly na Milii letos k vidění, jsou v podstatě jen modifikacemi programů již známých z formátů CD-ROM. Francouzská firma HaVaS Interactive tak například umístila na DVD-ROM svůj úspěšný titul o historii lidstva, který ve formátu CD-ROM zabral celých pět disků, londýnská firma Dorling Kindersley obdobně přesunula na DVD svůj multimediální atlas světa a pražská společnost Dr. LangGroup zase svůj výukový program angličtiny.
Kdy však začnou vznikat skutečně původní DVD-ROM tituly, a nejen vylepšené verze CD-ROM? Jednak tehdy, až bude na trhu dostatečně velký počet počítačů vybavených potřebnou technikou. Je zřejmé, že v USA, kde velké společnosti od loňských Vánoc montují DVD-ROM mechaniky do běžných počítačů, se tak stane velmi brzo. Druhou podmínkou je invence tvůrců, kteří pochopí, co jim DVD formát skutečně dovoluje. Milia ukázala, že zatím si nejlépe vedou autoři počítačových her, kteří dále zdokonalili, a jako by "prohloubili" trojrozměrnou grafiku svých her. Otázkou je, jak právě tyto přednosti DVD dokážou využít například producenti encyklopedií či jazykových a výukových programů. Tak, aby jejich programy nabízely multimediální komfort počítačových her, ale zároveň tím nepřejímaly jejich plošší a často takřka jako vejce vejci podobný obsah.
Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz