Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Taxi se opět řítí po marseilleských ulicích

  11:42aktualizováno  11:42
Francouzská akční komedie Taxi slavila před třemi lety velký komerční úspěch nejen v zemi svého vzniku. Celkem logicky se tedy dočkala v minulém roce druhého dílu, který opět vzešel z pera Luca Bessona. Režie se nyní ujal Gérard Krawczyk a ústředním bodem celého příběhu je opět taxikář Daniel a jeho supersportovní Peugeot.
Taxi taxi - foto 2

Taxi taxi - foto 2 - Fotografie z filmu Taxi taxi | foto: Intersonic

Japonský ministr obrany přilétá do Francie, aby otestoval know - how městské policie v boji proti teroristům a podepsal veledůležitou smlouvu s představiteli státu. Marseilleská a pařížská policie si pro ministra připraví na ukázku svých schopností vymyšlenou teroristickou akci. Ministra však unese skutečná japonská Yakuza.


TAXI, TAXI
(Taxi 2, Francie 2000)

Režie: Gérard Krawczyk
Scénář: Luc Besson
Kamera: Gérard Sterin
Produkce: Luc Besson
Hudba: Al Khemya
Hrají: Sami Naceri, Frédéric Diefenthal, Emma Sjöberg, Bernard Farcy
Žánr: akční komedie
Délka: 82 min.
Premiéra: 31. května 2001

Lilly přivede svým rodičům představit svého přítele - marseilleského taxikáře Daniela. Oba jsou brzy do celého dobrodružství kolem ministra zataženi jejím otcem, generálem armády, který v nouzi využije Danielova taxíku k cestě na letiště, kde má ministra očekávat. Netuší však, že Daniel nevlastní jen tak obyčejného Peugeota, ale upravené superrychlé auto, ve kterém se prohání po marseilleských ulicích rychlostí 240 km/h a připravuje tak místním policistům nejednu pernou chvilku.

Tentokrát, díky extrémně rychlé jízdě přiveze Daniel otce včas na letiště a vyslouží si tím u něj patřičný respekt. Obtížný úkol zachránit uneseného ministra dostanou mladý policista Émilien a policistka Petra, jeho přítelkyně. Mají tak šanci získat slávu a uznání pro své oddělení, bez pomoci Daniela a jeho bílého Peugeota
to však nezvládnou...

Normální Hollywood pod Eiffelovkou

Francouzská akční komedie Taxi měla v zemi tvůrců takový úspěch, že na druhý díl, v tuzemsku teď uváděný pod názvem Taxi, taxi, producenti ještě přihodili peníze. Tak vznikl nejnavštěvovanější film loňského roku ve francouzských kinech. Jaký je?

Předně nákladný; pozná se, že na akčních scénách se nešetřilo. Také dost upovídaný, takže konverzační tempo převzal namísto titulků český dabing. Stylem humoru je lidový, vyzkoušený, a tudíž vděčný. Přebírá vesměs spolehlivé situace a figurky, například zběsilou cestu hlavního hrdiny-taxikáře do porodnice, kdy maně předjíždí závodníky, postavu jeho směšně zupáckého nastávajícího tchána - vojáka duší a tělem jako z Pelíšků či partu nemotorných, líných, leč strejcovsky roztomilých policistů, u jejichž kolébky stáli zřejmě Četníci ze Saint Tropez.

Zápletka - únos japonského ministra a jeho záchrana z rukou mafie - představuje jen čistě účelovou výplň mezi tím hlavním: rychlou, opravdu profesionálně vymyšlenou a nasnímanou "jízdou" neboli honičkami na čtyřech kolech, při níž si francouzský automobilový průmysl udělal nápadně "nenápadnou" reklamu. Celkově vzato jde o zcela nepokrytou směs hollywoodské akční metodiky a francouzské konverzačky, dochucenou vtípky Policejních akademií od americké po českou. Pochopitelně nechybějí krásné ženy, k nimž autor scénáře Luc Besson přimíchal východní bojová umění: dobře totiž ví, kolik pohledů pod sukně takový zápas v karate odhalí. Z válečných crazy komedií si vypůjčil tanky pro mohutné finále a režiséru Gérardu Krawczykovi vymyslel i nesporné lahůdky jako "seskok" auta z letadla. Pod padákem se slavné taxi velebně snáší nad Paříží, v jejíchž uličkách, na mostech a kolejích pak dovrší sérii honiček. Pod Eiffelovkou, za zvuků rozmarné melodie s harmonikou, se pak akční legrace stěhuje na turistickou pohlednici.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz