Tata Bojs představují polaroidový vinylový singl.

Tata Bojs představují polaroidový vinylový singl. | foto: Supraphon

Něco si schováme na příště, říkají k nápadům na novou desku Tata Bojs

  • 0
Jídlo a pití, radioamatéři, městská hromadná doprava, mezilidské vztahy, meziplanetární lety, hlavolamy, vypočítává baskytarista Mardoša témata, která se kapele Tata Bojs honí hlavou před nahráváním nového alba. Křtít ho chtějí v listopadu.

O tom, že Tata Bojs začali pracovat na nové desce, se už nějaký čas ví. První ochutnávky, jak by mohla znít, už kapela vydala v prosinci v podobě singlů Antikvariát a S ní. V současnosti jsou muzikanti zavření ve zkušebně a hledají, jaký by měla mít nová nahrávka tvar.

S láskou k osmdesátkám

„Desku chystáme v naší klasické sestavě – prostě nás pět. Někdy v různých kombinacích, jak kdo může, ale čím víc se blíží termín studia, tak v plnější a plnější sestavě. Momentálně máme soustředění v naší zkušebně a od 9. května zamluvené studio Sono,“ říká baskytarista Mardoša. „Do té doby chceme mít v písničkách co nejvíce jasno, abychom věděli, co tam máme nahrávat,“ dodává jeden ze zakladatelů kapely.

Tata Bojs podle něj mají rozděláno patnáct písniček, které zatím popisuje jako polotovary. „Zkrátka hudební nápady, ke kterým už existuje hotový nebo alespoň rozdělaný text. Hudebních nástřelů bez textů máme spousty, stejně jako pár textů-sirotků. Něco jsou tedy značně rozdělané písně, něco naopak téměř hotové,“ přibližuje Mardoša stav, v němž se Tata Bojs nacházejí.

„Zřejmě nás ještě čeká drobná selekce. Nechceme dělat desku příliš dlouhou. Mně osobně se líbí albová stopáž 39–41 minut. Tak uvidíme, jak moc se k ní přiblížíme,“ říká baskytarista.

Zvukově by se podle něj deska měla ubírat po stopách posledních dvou singlů. Přestože si kapela žádné žánrové limity nedává. „Zatím je to spíš jen v našich hlavách, ale shodli jsme se, že víc než nějaké kytarové blázince by se nám líbil elektro sound osmdesátých let pohledem současnosti,“ říká Mardoša za celé Tata Bojs. „Občas se říká, že revival osmdesátek trval déle, než trvala celá osmdesátá léta. Možná bychom to mohli dotáhnout ještě dál, že bychom udělali revival tohoto revivalu. Ale kdo ví, jak deska nakonec bude znít a jak vyzní. Dneska je moderní ten, kdo ví, který z retro zvuků je momentálně v kurzu. To neřešíme. Bereme si, odkud chceme, a používáme to, jak chceme,“ dodává.

Výpravný křest

Na rozdíl od předchozího alba Ležatá osmička, kterou měl nejpevněji ze všech v kapele v rukou bubeník a zpěvák Milan Cais, byly tentokrát počáteční přípravy spíše na ostatních členech. „Kluci teď pracovali nějakou dobu beze mne, protože jsem dělal hudbu k filmu Malý pán. V porovnání s Ležatou osmičkou se tak situace trochu otočila, ale teď už do toho zase naskakuju,“ říká ktomu Cais.

„Témata nám tam také vyskakují všelijaká. Jídlo a pití, radioamatéři, městská hromadná doprava, mezilidské vztahy, meziplanetární lety, hlavolamy. A na spoustu se jich ještě nedostalo. Musíme si něco nechat na příště,“ doplňuje ho baskytarista Mardoša.

Jak deska bude znít, zda se na ní objeví hosté a další podstatné věci i detaily má ještě kapela čas doladit. Již teď je jasné, že křtít se bude 12. listopadu v pražském Fóru Karlín a že křest bude, jak už je u Tata Bojs zvykem, pojatý výpravně a výtvarně. „Láká mne, že v tomhle sále můžu dostatečně rozvinout fantazii, co se týče vizuální podoby koncertu,“ těší se Milan Cais. Vstupenky se prodávají v cenovém rozmezí od 390 do 1 190 korun.