Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé věci ocení pouze skalní fanoušci, varuje kapela Tata Bojs

  4:06aktualizováno  4:06
Oblíbená skupina z Hanspaulky vydává reedice svých čtyř již rozebraných desek. Jednotlivá CD vycházejí v luxusním balení a s řadou bonusů, z nichž některé ocení zejména ti nejotrlejší příznivci.

Tata Bojs | foto: pro iDNES.cz Tomáš Martínek

Futuretro

Futuretro

Nápad ohlédnout se do vlastní historie přišel už před dvěma lety. "Tehdy jsme chtěli udělat výroční reedici desky Futuretro, od jejíhož natočení uběhlo deset let. Nakonec jsme to však nestihli," vypráví bubeník a zpěvák Tata Bojs Milan Cais.

Schramstli jsme ruku

Když letos přišla vydavatelská firma Supraphon s nápadem oprášit hned čtyři starší desky, o které je pořád zájem, ale na skladech už nejsou, kapela se toho hned chytla. "Nabídli nám prst a my jim schramstli celou ruku," říká Cais. Namísto obyčejné reedice se totiž Tata Bojs začali hrabat ve svých archivech a připravovat ke každému CD jeden nebo dva disky s různými bonusy pro fanoušky.

Biorytmy

Biorytmy

"Neměli jsme nic utříděné, tak jsme se dohodli, všichni přinesli, co měli poschovávané doma, a dali to na jednu hromadu. A z té jsme začali nová vydání připravovat," popisuje Milan Cais, který v té době sám dodělával grafiky pro speciální gramodesky s poslední nahrávkou Ležatá osmička. Přehrabování v archivech se proto ujal jeho parťák a baskytarista Mardoša. A v rozhodování, co všechno do bonusů zařadí, se kapela příliš neomezovala.

Zatímco různé demonahrávky a odlišné verze písniček zvukově dočistili a doupravili k vydání, u některých videozáznamů to možné nebylo. "Pár jich je v absolutně příšerné kvalitě, zejména z desky Kluci kde ste?. Jenže zase podle nás mají sběratelskou hodnotu," přiznává Milan Cais.

Nanoalbum

Nanoalbum

"Na druhou stranu jsme si uvědomili, že to jsou ty jediné záznamy, které jednotlivá období vzniku desek zachycují. A proto jsme se nakonec rozhodli je navzdory kvalitě použít, protože nikdy jindy bychom to už neudělali a jenom si je schovávali pro sebe. Věříme, že skalní fanoušci to ocení," říká Milan Cais. 

A měli by, protože kromě amatérských atmosfér z natáčení jsou na DVD i dříve nevydané koncertní záznamy, klipy, remixy a další materiály související se čtveřicí desek Futuretro, Biorytmy, Nanoalbum a Kluci kde ste?.

Všechny tyto nahrávky přitom v minulosti bodovaly v několika žebříčcích o nejlepší tuzemské porevoluční desky.

Kluci, kde ste?

Kluci, kde ste?

Sami Tata Bojs přípravu reedic pojali jako svoje vlastní vzpomínání. "Na spoustu věcí jsme už zapomněli. Při nahrávání alba Kluci kde ste? jsme třeba udělali soutěž mezi fanoušky - jaký hudební podklad použít pro text písničky Trilobeat. Teď ji mohou slyšet i v druhé verzi, ze které jsme zase později udělali písničku Splasklé vzpomínky," říká Milan Cais.

O tom, co kapela chystá do nejbližších měsíců, zatím nechce mluvit. Ale dá se tušit, že po vydávání starých desek a vinylu by to mohly být koncerty.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz