Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tara Fitzgeraldová: Svěrák je chytrý

  21:13aktualizováno  21:13
Předpremiérový průměr dojatých reakcí na Svěrákův Tmavomodrý svět se prý pohyboval od dvou do pěti pláčů na osobu. I představitelka hlavní ženské role Tara Fitzgeraldová, která na včerejší pražskou premiéru přiletěla z Londýna, se vzápětí po projekci přiznala, že měla na krajíčku. "Ale držela jsem se, je přece jen divné, když vás lidi vidí brečet na vlastním filmu. Ale jinak si v kině zapláču hrozně ráda," říká křehká brunetka.

Před deseti lety ukončila herecké vzdělání na Drama Centre v Londýně. Nicméně za svou krátkou kariéru už hrála s elegánem Hughem Grantem v Angličanovi, který vylezl na kopec, s hrdinou Trainspottingu Ewanem McGregorem ve filmu Brassed Off a s krasavcem Delonem mladším v televizní Francouzově zátoce. Na divadelní scéně sesetkala s legendárními šarméry, jakými jsou Peter O´Toole či Ralph Fiennes. A po tom přišel Tmavomodrý svět, kde coby žena britského námořního důstojníka Susan propadne kouzlu českého letce alias Ondřeje Vetchého natolik, že se mu sama vrhne do náruče. "Tohle mi problém nedělalo, postavě Susan jsem naprosto věřila. Je dobře, že se konečně prolomilo to dávné klišé upjaté anglické lady, pro kterou podobné chování nepřipadalo v úvahu," říká.

"A samozřejmě mi pomohlo i to, že je Ondřej Vetchý velice přitažlivý muž," dodává už se smíchem. "Ovšem naprosto vážně před ním smekám proto, že měl dvojnásob těžkou úlohu - nehrál ve své mateřštině, což je pro nás, anglicky mluvící herce prakticky nepředstavitelné. Ani já jinou řeč neovládám a česky jsem se naučila jen Ahóój!" předvádí.

Na rozdíl od hollywoodských herců, kteří nedávno hrozili stávkou zasahující i do Británie, prý Fitzgeraldová při tuzemském natáčení ani jedinkrát neměla potřebu stěžovat si u svých hereckých odborů. "Všichni se tu ke mně chovali jako k princezně. A to myslím opravdu upřímně, bez lichotek, jaké se zpravidla říkají." Ani image režiséra Jana Svěráka coby usměvavého "slušňáka" nehodlá rozbíjet: "On je vážně perfekcionista, a to obdivuji. Na škole nás dřeli podle Stanislavského, ale to bylo na tom právě zajímavé. A podobnou zkušenost mám s Janem Svěrákem, který perfekci spojuje s poetičností, typickou pro vaši zemi. Navíc je chytrý," dodává s vědomím, že teď už se Svěrákem nebude vůbec k vydržení.

V Londýně už o Tmavomodrém světě vědí, Tara Fitzgeraldová všude vyprávěla, jak ambiciozní film v Praze vzniká. "Navíc spousta lidí viděla Kolju, což u filmů s titulky nebývá zvykem. Když o nich začnete vyprávět třeba na večeři, sotva tak jeden či dva Angličané vědí, o čem mluvíte, ale Kolja znamenal výjimku."

Po premiéře se britská herečka nevypraví do Londýna, nýbrž rovnou do Lucemburska, kde točí s jugoslávským režisérem film situovaný do Benátek šestnáctého století. "Je to příběh dvou židovských sester, které v dobách inkvizice musely změnit víru a pomáhaly dalším souvěrcům do bezpečí. Navíc do děje vstupuje milostná zápletka a mým partnerem tu bude americký herec John Turturro. Určitě ho taky znáte. Viďte, že je úžasný?" raduje se herečka, která se cítí Evropankou, ale Hollywood by neodmítla.

Rozhovor s herečkou přinese MF DNES a iDnes příští týden

Tara Fitzgeraldová

Tara Fitzgeraldová

Tara Fitzgeraldová

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz