Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tanečníkům slivovice chutnala

  15:13aktualizováno  15:13
Z l í n - Na závěr svého dvoudenního pobytu na Valašsku zavítali členové brazilského tanečníhou souboru Brasil Tropical i do vizovické likérky Jelínek. Po rychlé prohlídce přišlo na řadu ochutnávání vzorků z produkce likérky. Užitečné slovo slivovice si nikdo z tanečníků neopakoval, a tak si ho zřejmě ani nezapamatuje. V Brazílii se nedestiluje ovoce, ale cukrová třtina. Chuť lihovin bude zřejmě velmi blízká, protože po prvním náprstku slivovice každý pronesl slovo znějící skoro jako zaklínadlo: "Cachaca".
Podívejte se spoustu snímků ze zákulisí, předtavení i ochutnávání slivovice do fotogalerie.

Živočišnou divokost, velkolepou show, krásná polonahá těla vlnící se v tanečním rytmu - to všechno očekával každý, kdo si koupil vstupenku na představení Brasil Tropical. A to všechno viděl. Tanečníci metali salta na improvizovaném pódiu ve zlínském Velkém kině, dívky předváděly ve strhujícím tempu pozadí v úsporných bikinách pošitých blýskavými flitry a dlouhé nohy v pavučinkových punčochách.

Dvě hodiny lesku na scéně ovšem vyžadovaly dvojnásobný čas příprav v zákulisí. Ozvučení a svícení scény se zkoušelo už od čtyř hodin odpoledne. Vedoucí Brasil Tropical Evaldo Carneiro byl nervózní. Většina jeho choreografií počítá s tanečníky, kteří přicházejí z pravé i z levé strany jeviště. Velké kino má ale příliš malé šatny, do kterých se nevměstnají všechny kostýmy. Jako improvizovaná převlékárna tedy posloužila chodba z pravé strany promítacího plátna a choreografie se musely rychle upravit pro nástup pouze z jedné strany jeviště.

Dívkám zabralo jen líčení více než hodinu. Na obličej nanášely vrstvy makeupu, které překryly i nejmenší vrásky a nečistoty pleti. Celý trup si natíraly blýskavou třpytkou, která v záři reflektorů vysílala z jeviště do publika miniaturní prasátka. To vše pro větší oslnivost show, ve které se sedm párů střídalo v rychlých převlecích, jednou za fotbalový tým s roztleskávačkami, jednou za španělské metresy a ve velkém finále za karnevalové masky. Doprovází je živá hudba s bubeníkem, zpěvákem a hudebním klaunem v jedné osobě, kterého by okamžitě angažoval každý cirkus.

Když se publikum v půli koncertu dostává do varu, tleská a povzbuzuje tanečníky k lepším výkonům, najednou se jeviště propadne do tmy. Selhala technika. Elektrická síť nevydržela nápor blikajících barevných světel a vypadly pojistky. Tanečníci ještě chvíli metají kozelce ve tmě, ale pak i oni bezmocně vyklízejí pódium. Publikum píská, kuřáci odcházejí ze sálu, aby využili nenadálou, naplánovanou přestávku, která nakonec trvá téměř půl hodiny.

Kontakt jeviště s hledištěm byl ztracen. Hudební klaun i polonahé dívky se snaží znovu jej vytvořit, aby mohlo propuknout velké finále se společným tancem jeviště a hlediště. Jeho hrdinou se stal důchodce, kterému se dostalo privilegia tančit s primabalerínou souboru Sheilou. Na památku si odnesl několik otisků rtěnky na tváři a na pleši.

Na druhý den dívky "v civilu" nepůsobí ani výjimečně ani přitažlivě. Přesto si jejich návštěvu v provozu likérky Jelínek nenechal ujít nikdo, kdo aspoň na chvíli mohl nechat své práce. "Jé, ti jsou milí," rozplývá se nad ještě trochu unavenými členy souboru starší paní se stejnou něhou, jakoby pozorovala košík se štěňaty.

Tanečník brasilského souboru se s chutí napájí vizovickou slivovicí prakticky přímo od zdroje.

Členové souboru v civilu ani nevypadají, že by mohli po večerech tancovat na pódiích

Polonahé tanečnice při zkoušce před večerním vystoupením

Slivovice přímo od zdroje chutnala i štíhlým tanečnicím jihoamerického souboru

Příprava před vystoupením vždy zabere více času než vlastní program tanečního souboru Brasil Tropical

Kostýmy Brasil Tropical nejsou žádnou lacinou napodobeninou toho, co se nosí v Brazílii na karnevalech. Některé kusy se do fundusu souboru kupují hned po skončení tanečního reje v ulicích.

Kostýmy Brasil Tropical nejsou žádnou lacinou napodobeninou toho, co se nosí v Brazílii na karnevalech. Některé kusy se do fundusu souboru kupují hned po skončení tanečního reje v ulicích.

Líčení na večerní představení zabere až dvě hodiny

Kostýmy Brasil Tropical nejsou žádnou lacinou napodobeninou toho, co se nosí v Brazílii na karnevalech. Některé kusy se do fundusu souboru kupují hned po skončení tanečního reje v ulicích.

Důkladná a dlouhá příprava předchází vždy představení jihoamerických tanečnic
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz