Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tančí za lidská práva, Peking skřípe zuby

  14:37aktualizováno  14:37
V pražském Kongresovém centru ožily díky představení Shen Yun čínské příběhy. Kromě legend se tvůrci pořadu dotýkají i současných dějin a lidských práv. A Pekingu se to nelíbí.

Z představení Shen Yun | foto: Divine China

Představení Shen Yun souboru Divine Performing Arts zavítalo do Prahy na dva dny. První dvě vystoupení byla na programu včera, další dvě se konají dnes.

Z představení Shen YunČlenové newyorského souboru složeného z čínských umělců se věnují meditačnímu cvičení Falun Gong (čchi-kungová škola buddhismu vyjadřující hodnoty pravdivosti, soucitu a tolerance). V Číně však tuto praxi pro její narůstající popularitu komunistický režim zakázal a již několik let ji pronásleduje.

Čínské publikum tak velkolepé představení neuvidí. Co víc, čínské ambasády se pokusily narušit i několik evropských zastávek, mimo jiné i ve Švédsku a také na Slovensku, kam Shen Yun zavítalo v neděli.

"Vím o dopisech, které ambasáda poslala našim příznivcům, kde uvádí hanlivou propagandu proti Falun Gongu a snaží se postavit celé umělecké představení do protičínské a politické roviny," uvedl Marek Tatarko, předseda slovenské asociace Falun Gong.


Vzkaz pro Shen Yun

Jako konzervativní člověk jsem ctitelem tradic a podporuji udržování historických hodnot v kultuře, umění i dalších oblastech lidské činnosti. Tradice kultur Číny, Tibetu i Mongolska jsou jedny z nejdelších na světě, trvají již několik tisíc let a považuji za nesmírně důležité je uchovat i pro další generace. Proto podporuji i představení Shen Yun, které navrací prostřednictvím klasických příběhů původní hodnoty morálky a jsem rád, že představení tohoto souboru bude uvedeno i v Praze.

Přemysl Sobotka, předseda Senátu PČR

Stovka umělců v představení Shen Yun oživuje tradice čínské kultury. Scény bojového umění střídají výjevy klasických příběhů, multimediální projekci dokresluje zvuk padesátičlenného živého orchestru.

Z představení Shen Yun"Ta show jako by ani nebyla z tohoto světa. Oslnila mě krása představení, fantastické kulisy i veliký talent účinkujících," nadšeně komentovala představení přední americká cellistka Christine Walevska.

Shen Yun doporučuje i Obama
Choreografie etnických tanců doplňují akrobatické skoky, draci a hřmící bubny. Diváci se ocitnou v buddhistických chrámech, horách, mongolských stepích i čínských palácích. Unikátní součástí produkce jsou pestré a pečlivě navržené, ručně šité kostýmy.

Z představení Shen Yun"Je to prodchnuté takovým nadpozemským pocitem. Je v tom nadšení, a přece je to poklidné. Je to skutečná krása," říká Vanessa Harwoodová, bývalá sólistka Kanadského národního baletu.

Každé vystoupení doprovází komentář v čínštině a také v jazyce země, kde zrovna soubor vystupuje. "Na tento mimořádný zážitek budete jistě vzpomínat celý život,“ vzkazuje publiku jeden z nadšených diváků - senátor za stát Illinois a kandidát na prezidenta USA Barack Obama.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Jen tak nezmizím. Iva Janžurová bude hostem pořadu Za scénou

Iva Janžurová

Herečka, režisérka, dramatička. Iva Janžurová zvládá na divadle střídat rozličné profese a na plátnech by se snad brzy...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz