Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tančí za lidská práva, Peking skřípe zuby

  14:37aktualizováno  14:37
V pražském Kongresovém centru ožily díky představení Shen Yun čínské příběhy. Kromě legend se tvůrci pořadu dotýkají i současných dějin a lidských práv. A Pekingu se to nelíbí.

Z představení Shen Yun | foto: Divine China

Představení Shen Yun souboru Divine Performing Arts zavítalo do Prahy na dva dny. První dvě vystoupení byla na programu včera, další dvě se konají dnes.

Z představení Shen YunČlenové newyorského souboru složeného z čínských umělců se věnují meditačnímu cvičení Falun Gong (čchi-kungová škola buddhismu vyjadřující hodnoty pravdivosti, soucitu a tolerance). V Číně však tuto praxi pro její narůstající popularitu komunistický režim zakázal a již několik let ji pronásleduje.

Čínské publikum tak velkolepé představení neuvidí. Co víc, čínské ambasády se pokusily narušit i několik evropských zastávek, mimo jiné i ve Švédsku a také na Slovensku, kam Shen Yun zavítalo v neděli.

"Vím o dopisech, které ambasáda poslala našim příznivcům, kde uvádí hanlivou propagandu proti Falun Gongu a snaží se postavit celé umělecké představení do protičínské a politické roviny," uvedl Marek Tatarko, předseda slovenské asociace Falun Gong.


Vzkaz pro Shen Yun

Jako konzervativní člověk jsem ctitelem tradic a podporuji udržování historických hodnot v kultuře, umění i dalších oblastech lidské činnosti. Tradice kultur Číny, Tibetu i Mongolska jsou jedny z nejdelších na světě, trvají již několik tisíc let a považuji za nesmírně důležité je uchovat i pro další generace. Proto podporuji i představení Shen Yun, které navrací prostřednictvím klasických příběhů původní hodnoty morálky a jsem rád, že představení tohoto souboru bude uvedeno i v Praze.

Přemysl Sobotka, předseda Senátu PČR

Stovka umělců v představení Shen Yun oživuje tradice čínské kultury. Scény bojového umění střídají výjevy klasických příběhů, multimediální projekci dokresluje zvuk padesátičlenného živého orchestru.

Z představení Shen Yun"Ta show jako by ani nebyla z tohoto světa. Oslnila mě krása představení, fantastické kulisy i veliký talent účinkujících," nadšeně komentovala představení přední americká cellistka Christine Walevska.

Shen Yun doporučuje i Obama
Choreografie etnických tanců doplňují akrobatické skoky, draci a hřmící bubny. Diváci se ocitnou v buddhistických chrámech, horách, mongolských stepích i čínských palácích. Unikátní součástí produkce jsou pestré a pečlivě navržené, ručně šité kostýmy.

Z představení Shen Yun"Je to prodchnuté takovým nadpozemským pocitem. Je v tom nadšení, a přece je to poklidné. Je to skutečná krása," říká Vanessa Harwoodová, bývalá sólistka Kanadského národního baletu.

Každé vystoupení doprovází komentář v čínštině a také v jazyce země, kde zrovna soubor vystupuje. "Na tento mimořádný zážitek budete jistě vzpomínat celý život,“ vzkazuje publiku jeden z nadšených diváků - senátor za stát Illinois a kandidát na prezidenta USA Barack Obama.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Najdete na iDNES.cz