Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Talentovaní umělci vybíhají z klatovských startovních bloků

  19:06aktualizováno  19:06
Studenti uměleckých škol mohou už šest let soutěžit se svými diplomovými pracemi v přehlídce Start Point, která vznikla díky iniciativě Galerie Klatovy/Klenová. Práce do soutěže vybírají nezávislé komise jednotlivých akademií, nyní je ve výstavě představují.

Poezie ticha z hudební 3D animace Michiky Isogai - Z přehlídky Start Point | foto: Jan Freiberg

V klatovské galerii U Bílého jednorožce, v barokním kostele sv. Vavřince a v sýpce na zámku Klenová se tak každoročně představují osobité a originální práce začínajících umělců.

Přehlídka pomalu získává renomé v zahraničí a každoročně narůstá počet zúčastněných akademií. Zatímco v prvních třech letech byla soutěž určena českým školám, letos se kurátorům výstavy Edith Jeřábkové a Pavlu Vančátovi podařilo zajistit účast 28 akademií
výtvarných umění ze 14 evropských zemí. Zda největší talent pochází z Drážďan, Mnichova,
Utrechtu či třeba Londýna, mohou návštěvníci hodnotit do 21. září.

Strach a zpěv
Vítězem letošního ročníku, kterého vybrala komise expertů, se stal Daniel Permanetter z Mnichova. V náročné zvukové instalaci Darknesss at the Break of Noon se divák ponořuje do iluzivního prostoru, v němž se nachází skutečný, na střechu obrácený automobil a hudba Boba Dylana.

Instalace vytváří atmosféru strachu uprostřed noci, těsně před havárií, či po ní. "Strach je snesitelnější ve dvou, pokud máte co zpívat," říká umělec.

V galerii U Bílého jednorožce vedle prací letošních absolventů, zaujme samostatná výstava
loňské držitelky ceny Start Point Petry Herotové. Výstava nazvaná Džudžingy, doprovozená katalogem, představuje sochy z navrstvených papírů různých odstínů bílé či sochy z barevných poznámkových bločků, které autorka opracovává a přetváří jejich zažitou formu.

"Džudžing je označení pro neurčitou věc. S bratrem jsme tak v dětství nazývali věci neurčitého tvaru, které jsme stavěli ze stavebnice," prozradila skrytý význam názvu výstavy Herotová.

Nový projekt navazuje na předešlý cyklus nazvaný Spinning, se kterým loni mladá umělkyně vyhrála hlavní cenu. Jako absolventskou práci vytvořila sloup z kreseb navrstvených až do výšky téměř 60 centimetrů s motivem detailu nohou na pedálech spinneru.

Letos určila porota i několik čestných uznání a kurátoři udělili Cenu Galerie Klatovy/Klenová. Z ocenění se mohl těšit například Charlie Tweed z londýnské umělecké školy Goldsmith. Jeho video z často nekvalitních videomateriálů vytváří uhrančivou vizi civilizace před apokalypsou. Působí jako návod na záchranu před katastrofou či teroristický instruktážní film.

Za pozornost stojí i oceněné kresby Michiko Isogai z helsinské akademie. Na rozdíl od Tweedova temného apokalyptického světa láká Isogai do světa snové poezie, zvláštního ticha a duševní vyrovnanosti. K výstavě Start Point vychází obsáhlý katalog se všemi zúčastněnými pracemi. Ty lze také najít na webu www.gkk.cz/startpoint.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz