Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Talentovaní umělci vybíhají z klatovských startovních bloků

  19:06aktualizováno  19:06
Studenti uměleckých škol mohou už šest let soutěžit se svými diplomovými pracemi v přehlídce Start Point, která vznikla díky iniciativě Galerie Klatovy/Klenová. Práce do soutěže vybírají nezávislé komise jednotlivých akademií, nyní je ve výstavě představují.

Poezie ticha z hudební 3D animace Michiky Isogai - Z přehlídky Start Point | foto: Jan Freiberg

V klatovské galerii U Bílého jednorožce, v barokním kostele sv. Vavřince a v sýpce na zámku Klenová se tak každoročně představují osobité a originální práce začínajících umělců.

Přehlídka pomalu získává renomé v zahraničí a každoročně narůstá počet zúčastněných akademií. Zatímco v prvních třech letech byla soutěž určena českým školám, letos se kurátorům výstavy Edith Jeřábkové a Pavlu Vančátovi podařilo zajistit účast 28 akademií
výtvarných umění ze 14 evropských zemí. Zda největší talent pochází z Drážďan, Mnichova,
Utrechtu či třeba Londýna, mohou návštěvníci hodnotit do 21. září.

Strach a zpěv
Vítězem letošního ročníku, kterého vybrala komise expertů, se stal Daniel Permanetter z Mnichova. V náročné zvukové instalaci Darknesss at the Break of Noon se divák ponořuje do iluzivního prostoru, v němž se nachází skutečný, na střechu obrácený automobil a hudba Boba Dylana.

Instalace vytváří atmosféru strachu uprostřed noci, těsně před havárií, či po ní. "Strach je snesitelnější ve dvou, pokud máte co zpívat," říká umělec.

V galerii U Bílého jednorožce vedle prací letošních absolventů, zaujme samostatná výstava
loňské držitelky ceny Start Point Petry Herotové. Výstava nazvaná Džudžingy, doprovozená katalogem, představuje sochy z navrstvených papírů různých odstínů bílé či sochy z barevných poznámkových bločků, které autorka opracovává a přetváří jejich zažitou formu.

"Džudžing je označení pro neurčitou věc. S bratrem jsme tak v dětství nazývali věci neurčitého tvaru, které jsme stavěli ze stavebnice," prozradila skrytý význam názvu výstavy Herotová.

Nový projekt navazuje na předešlý cyklus nazvaný Spinning, se kterým loni mladá umělkyně vyhrála hlavní cenu. Jako absolventskou práci vytvořila sloup z kreseb navrstvených až do výšky téměř 60 centimetrů s motivem detailu nohou na pedálech spinneru.

Letos určila porota i několik čestných uznání a kurátoři udělili Cenu Galerie Klatovy/Klenová. Z ocenění se mohl těšit například Charlie Tweed z londýnské umělecké školy Goldsmith. Jeho video z často nekvalitních videomateriálů vytváří uhrančivou vizi civilizace před apokalypsou. Působí jako návod na záchranu před katastrofou či teroristický instruktážní film.

Za pozornost stojí i oceněné kresby Michiko Isogai z helsinské akademie. Na rozdíl od Tweedova temného apokalyptického světa láká Isogai do světa snové poezie, zvláštního ticha a duševní vyrovnanosti. K výstavě Start Point vychází obsáhlý katalog se všemi zúčastněnými pracemi. Ty lze také najít na webu www.gkk.cz/startpoint.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz