Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takový komunální příběh

  10:06aktualizováno  10:06
Piškoty jsou veselé, bakterie přátelské, ale jakmile reklamní výkřiky skončí, televize povadnou. Dokonce i tehdy, mají-li v rukávu novinku s mnohoslibným názvem Politik a herečka. Tenhle televizní film podle scénáře Hermíny Frankové a v režii Juraje Herze uvedla ČT 1. Povrchně natočená historka mohla být alespoň žánrově trhlá, ale vybrala si tvář vážnou až závažnou.

Též se opatrně po česku držela na komunální úrovni: oba titulní hrdinové, kteří si padli do oka a do náruče, ujišťujíce přitom své okolí i diváky, že o sex tu vůbec nejde, byli ve svém oboru neznámými začátečníky. Propadne-li chudá studentka herectví kouzlu omšelého profesůrka pachtícího se po úřadu poslance, dá se hrát příjemná komedie, snad i crazy, ale sotva lyrická moralita. Ze zabitého nápadu navíc trčely stereotypy: hrdina vybíral mezi protivnou manželkou s pleťovou maskou a upřímným rudovlasým diblíkem, zlo šířili olezlý reportér bulváru, pokrytečtí funkcionáři a chlípný režisér, kdežto čistí milenci vítali jitro na ulici mlékem jako z raných knih Vladimíra Párala - ovšem bez jeho vědoucí ironie.

Zajímavější než smyšlený příběh hvězdičky jsou dokumenty o osudech skutečných hvězd, ať už jsou zabalené do amerického cyklu Hollywoodští rivalové na ČT 2, nebo do britského seriálu Velké lásky slavných na Primě. Americká řada si všímá fenoménů, mediálních obrazů a povahových rysů skládaných z výpovědí pamětníků, britská sleduje filmy, dobové umělecké směry a výroky hvězd, "drby" spíše jen zdrženlivě komentuje. Obojí má své pro a proti.

Sotva byl jeden český sitcom, cyklus To jsem z toho jelen, relativně slušně napsán podle zákonů žánru, změnil se kvůli nadnárodní evropské koprodukci v údajně "vyšší" druh, v "opravdický" seriál. A bohužel je to znát: ze slovních hříček ční nastavované dohrávání, podsouvání "hlubších" významů, psychologickosociální omáčka, nemluvě o vyčichlé zápletce shodné s Duchem českým. Bůhví proč hrajeme pořád podnikatelské retro, chytlavé snad před deseti lety. Pro koho se bude za dalších deset let reprízovat? V americké sérii Všichni starostovi muži se nepozná, za čí vlády popeláři, stávkující pro hrdé odznaky svého cechu, ničí intimní životy radních; v tom je nenáročný půvab sitcomů. Ani v Takové normální rodince neřešili trauma doby.

Sobotní souboj estrádních zábav dospěl k bodu zlomu. Nechť Vladimír Hron na ČT i Karel Šíp na Nově zruší své smlouvy a utvoří spolu nový tandem. Ve dvou by veselé pořady zvládli hladce a levně, jen by pravidelně střídali stanice, podobně jako politici kočují po rozličných debatách. Ti s sebou přece nevozí hejno tanečníků a zpěváků; tedy zatím.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

Najdete na iDNES.cz