Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takový byl tatíček Masaryk, děti

  10:48aktualizováno  10:48
Renátě Fučíkové vyšla bohatě ilustrovaná knížka o životních osudech prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

z knihy Renáty Fučíkové nazvané Tomáš Garrigue Masaryk | foto: reprodukce

Slovy autorky je to „prezidentská“ knížka, i když o šedivý strnulý pomník nejde. A navíc je to zřejmě první česká ilustrovaná biografie T. G. Masaryka určená dětem. Po Karlovi IV. se stala druhým titulem edice nakladatelství Práh Největší Češi.

„Myslím, že podobný nápad tu chyběl. Knížka je to nejen pro děti, ale nakonec také pro jejich rodiče, ozřejmuje některé dobové okolnosti a souvislosti, o kterých jsme se několik desetiletí nesměli učit. Masaryk byl ve své době adorován, posléze v jiném režimu zakazován, a teď všechny zajímají jen pikantnosti, jeho vztah k ženám,“ podotýká Renáta Fučíková (1964).

Při studiu se opírala zejména o publikace Ústavu T. G. Masaryka. S odkazem prvního československého prezidenta si nechtěla zahrávat, rozebírání pikantností podle ní do dětské knihy ani nepatří. Nicméně nezapírá - v některých ilustracích naznačuje obdiv žen k Masarykovi, jeho velké osobní kouzlo, kterému nejedna propadla.

Jen náznaky
Fučíková spíše představuje, než hodnotí, i když v některých případech se pocitům neubránila. Zmiňuje závist a nepřejícnost vůči stárnoucímu prezidentovi, promítá zde svůj názor na vzdělanou dceru newyorského podnikatele Charlottu Garrigue, která je vedle Masaryka hrdinkou její knížky, či na nevydařená manželství Masarykových dětí, které zůstaly ve stínu slavného otce.

Přitom cituje i některé méně známé epizody včetně té, jak Jan Masaryk v pátém ročníku gymnázia ukradl inspektorův cylindr a prodal ho flašinetáři - načež byl vyloučen ze všech českých gymnázií. Jako by tak trochu opakoval studentská léta svého otce, který na ředitele brněnského gymnázia z pocitu křivdy, navíc zdrcený z rozchodu s dívkou, vzal pohrabáč.

Taktéž následovalo vyloučení, díky řediteli brněnské policie mohl Masaryk pokračovat ve studiích ve Vídni. Autorka na konkrétních příkladech vykresluje jeho povahové rysy, schopnost vytvořit si bez ohledu na veřejné mínění vlastní názor, houževnatost, odvahu a pracovitost, které ho dovedly až k prezidentskému postu.

Jako novinový dvojlist
Zastavuje se u okamžiků osobního štěstí a profesních úspěchů stejně jako u těch obtížných - úmrtí Masarykových sourozenců krátce po narození, nedostatek finančních prostředků, s nímž se potýkal v počátku manželství, nepřátelské výpady v Hilsnerově aféře, smrt syna Herberta, manželky Charlotty.

Jedním z prvních obrazů knížky je ostatně Masarykovo rané setkání se sebevraždou, když jako malý kluk objevil v maštali oběšeného čeledína ze statku. To předznamenává i pozdější akademické zaujetí tímto fenoménem: Masaryk o sebevraždě přednáší, píše ve svých odborných článcích a roku 1878 předkládá akademickému senátu vídeňské univerzity habilitační práci Sebevražda jako hromadný společenský jev přítomnosti, která v upravené verzi vyšla i knižně.

Ani výtvarné pojetí Fučíkové není nijak ortodoxní. Inspirována Masarykovou citací o nutnosti ozdravit českou politiku třeba nakreslila lůžko s nemocným obklopeným ustaranými doktory: Josefem Kaizlem, Karlem Kramářem, Janem Herbenem a Masarykem.

Život na delší vyprávění
Zatímco u předcházejícího portrétu Karla IV. vycházela Renáta Fučíková ze středověkých iluminací, dojem z knížky o Masarykovi by měl evokovat rozevřený novinový dvojlist - určující jsou dobové fotografie, ale třeba i ornamenty. Jednotlivé oddíly tak lemují stále se měnící bordury, které čtenáře nenásilně směrují náladou a dekoracemi: najde tu slovácký folklor, secesní prvky či prvorepublikové art deco.

Fučíková nechtěla kopírovat, k výrazu té doby přidala svůj vlastní: do akvarelové, jemnější podoby přetavila i slavnou pérovku zachycující pravidelná setkání pátečníků u Karla Čapka.

Kniha obsahuje na dvě stě ilustrací, textová část je ve srovnání s předešlým titulem o něco obsažnější: autorka měla pocit, že Masarykův život, postoje a politické angažmá včetně dobového kontextu vyžadují podrobnější výklad.

RENÁTA FUČÍKOVÁ - Tomáš Garrigue Masaryk
Práh 2006, 40 stran, doporučená cena 269 korun.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz