Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takový byl tatíček Masaryk, děti

  10:48aktualizováno  10:48
Renátě Fučíkové vyšla bohatě ilustrovaná knížka o životních osudech prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

z knihy Renáty Fučíkové nazvané Tomáš Garrigue Masaryk | foto: reprodukce

Slovy autorky je to „prezidentská“ knížka, i když o šedivý strnulý pomník nejde. A navíc je to zřejmě první česká ilustrovaná biografie T. G. Masaryka určená dětem. Po Karlovi IV. se stala druhým titulem edice nakladatelství Práh Největší Češi.

„Myslím, že podobný nápad tu chyběl. Knížka je to nejen pro děti, ale nakonec také pro jejich rodiče, ozřejmuje některé dobové okolnosti a souvislosti, o kterých jsme se několik desetiletí nesměli učit. Masaryk byl ve své době adorován, posléze v jiném režimu zakazován, a teď všechny zajímají jen pikantnosti, jeho vztah k ženám,“ podotýká Renáta Fučíková (1964).

Při studiu se opírala zejména o publikace Ústavu T. G. Masaryka. S odkazem prvního československého prezidenta si nechtěla zahrávat, rozebírání pikantností podle ní do dětské knihy ani nepatří. Nicméně nezapírá - v některých ilustracích naznačuje obdiv žen k Masarykovi, jeho velké osobní kouzlo, kterému nejedna propadla.

Jen náznaky
Fučíková spíše představuje, než hodnotí, i když v některých případech se pocitům neubránila. Zmiňuje závist a nepřejícnost vůči stárnoucímu prezidentovi, promítá zde svůj názor na vzdělanou dceru newyorského podnikatele Charlottu Garrigue, která je vedle Masaryka hrdinkou její knížky, či na nevydařená manželství Masarykových dětí, které zůstaly ve stínu slavného otce.

Přitom cituje i některé méně známé epizody včetně té, jak Jan Masaryk v pátém ročníku gymnázia ukradl inspektorův cylindr a prodal ho flašinetáři - načež byl vyloučen ze všech českých gymnázií. Jako by tak trochu opakoval studentská léta svého otce, který na ředitele brněnského gymnázia z pocitu křivdy, navíc zdrcený z rozchodu s dívkou, vzal pohrabáč.

Taktéž následovalo vyloučení, díky řediteli brněnské policie mohl Masaryk pokračovat ve studiích ve Vídni. Autorka na konkrétních příkladech vykresluje jeho povahové rysy, schopnost vytvořit si bez ohledu na veřejné mínění vlastní názor, houževnatost, odvahu a pracovitost, které ho dovedly až k prezidentskému postu.

Jako novinový dvojlist
Zastavuje se u okamžiků osobního štěstí a profesních úspěchů stejně jako u těch obtížných - úmrtí Masarykových sourozenců krátce po narození, nedostatek finančních prostředků, s nímž se potýkal v počátku manželství, nepřátelské výpady v Hilsnerově aféře, smrt syna Herberta, manželky Charlotty.

Jedním z prvních obrazů knížky je ostatně Masarykovo rané setkání se sebevraždou, když jako malý kluk objevil v maštali oběšeného čeledína ze statku. To předznamenává i pozdější akademické zaujetí tímto fenoménem: Masaryk o sebevraždě přednáší, píše ve svých odborných článcích a roku 1878 předkládá akademickému senátu vídeňské univerzity habilitační práci Sebevražda jako hromadný společenský jev přítomnosti, která v upravené verzi vyšla i knižně.

Ani výtvarné pojetí Fučíkové není nijak ortodoxní. Inspirována Masarykovou citací o nutnosti ozdravit českou politiku třeba nakreslila lůžko s nemocným obklopeným ustaranými doktory: Josefem Kaizlem, Karlem Kramářem, Janem Herbenem a Masarykem.

Život na delší vyprávění
Zatímco u předcházejícího portrétu Karla IV. vycházela Renáta Fučíková ze středověkých iluminací, dojem z knížky o Masarykovi by měl evokovat rozevřený novinový dvojlist - určující jsou dobové fotografie, ale třeba i ornamenty. Jednotlivé oddíly tak lemují stále se měnící bordury, které čtenáře nenásilně směrují náladou a dekoracemi: najde tu slovácký folklor, secesní prvky či prvorepublikové art deco.

Fučíková nechtěla kopírovat, k výrazu té doby přidala svůj vlastní: do akvarelové, jemnější podoby přetavila i slavnou pérovku zachycující pravidelná setkání pátečníků u Karla Čapka.

Kniha obsahuje na dvě stě ilustrací, textová část je ve srovnání s předešlým titulem o něco obsažnější: autorka měla pocit, že Masarykův život, postoje a politické angažmá včetně dobového kontextu vyžadují podrobnější výklad.

RENÁTA FUČÍKOVÁ - Tomáš Garrigue Masaryk
Práh 2006, 40 stran, doporučená cena 269 korun.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Haruki Murakami
RECENZE: Nový Murakami vystačí jen na půl hodiny, přesto je skvělý

Japonskému spisovateli Harukimu Murakamimu vychází v Odeonu další ilustrovaná povídka. Nese název Birthday Girl a přečtete ji za půl hodiny.  celý článek

Motiv z obalu českého vydání knihy Otrok
RECENZE: Otrok se podobá dílu Paula Coelha. Chybí mu humor

Jak moc jsme otroky vlastních negativních myšlenek, obav, problémů, křivd a provinění? Útlý bestseller Otrok spisovatele Ananda Dilvara nachází prostřednictvím...  celý článek

Americká komička Amy Schumerová ve svém pořadu
Amy Schumerová zve na svůj pohřeb. Pít se bude moskevská mula

Dialogem se svou vaginou začíná knihu málokterá spisovatelka. Jenže Amy Schumerová není ledajaká autorka. Je to především komička a herečka, která si zakládá...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
Programátor PLC - zajímavé projekty

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.