Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takoví jsme byli

  10:17aktualizováno  10:17
Seriál Šípková Růženka vrací České televizi diváky. O mnoho více se po dvou dílech konstatovat nedá - snad jen tolik, že scenárista Jan Míka se s předstihem trefil do módní vlny Ally McBealové, Bridget Jonesové a dalších hrdinek, které na rozdíl od svých družek z telenovel mají smysl pro sebeironii a aspoň čas od času zažívají i jiné trampoty než milostné fňukání.

Coby obranný val proti konkurenci komerčních stanic i jako způsob úniku se Šípková Růženka ujala. Ale v týdnu čekání, jak odpoví Amerika na útok teroristů, to není zrovna objevné slovo "ke dni". Ta role zbyla publicistice a dokumentu.

Na Nově v cyklu Na vlastní oči zazářilo detektivní pátrání po libyjské stopě, kde nedávný a netušený pobyt lidí spojovaných s terorizmem na zdánlivě klidné tuzemské půdě dosvědčovaly usměvavé ošetřovatelky z lázní. Ovšem co všechno se musí stát, abychom si takových témat všimli! Podobně skvělý italský dokument Jung (Válka) v zemi mudžáhidů odvysílaný mimo původní plán na ČT 1; ještě před půl rokem, kdy byl oceněn na festivalu filmů o lidských právech Jeden svět, zajímal pouze hrstku zasvěcených. A najednou zaznělo svědectví lékařů a jejich bezmocných pacientů z Afghánistánu s nevídanou silou.

Kupodivu, ač byly oba díly dokumentu vysílány náhlou programovou změnou a až po půl jedenácté večer, sledovalo je v průměru 297 tisíc dospělých, což znamenalo téměř pětinu všech lidí sedících právě u obrazovky. Podle Karla Zemana z výzkumu ČT je překvapivý i fakt, že převažovaly ženy, kdežto jindy tíhnou k dokumentům spíše muži. Z hlediska vzdělání dominovali lidé s maturitou a vysokoškolským vzděláním a podle věku diváci od 25 do 34 let.

Takoví jsme byli během týdne. A v sobotu? Svět je opravdu naruby. Dobročinný koncert Amerika: pocta hrdinům, který po ranním přímém přenosu opakovala večer ČT 2, jako by nepřišel ze země hollywoodských efektů. Náhle tu bylo setkání čisté, tiché, střídmé, kvůli bezpečnostním zárukám bez publika, ale také bez laserů, roztleskávačů, bez pompy, jen se svíčkami, s hosty vesměs v tmavém, nikoli však okázale smutečním úboru, s oscarovými herci, kteří civilně převyprávěli příběhy lidí z 11. září. Věcný, důstojný a bez zbytečností byl též český komentář. Dokonce i ten odhodlaný patos ve sborovém finále se dal unést - zněl totiž neškoleně, ba rozladěně, a proto upřímně.

Vše, co v příspěvku z Ameriky tentokrát chybělo, vynahradily souběžné sobotní estrády na ČT 1 a na Nově. Tanečky, převleky, kouzelnická čísla, imitace, juchání, pitvoření... Jako by se ono okřídlené heslo "Show musí pokračovat" přestěhovalo do Česka.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz