Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takové normální knižní léto

  15:01aktualizováno  15:01
Ačkoli by se mohlo zdát, že léto přeje odpočinku, a tudíž i oddychovějším knihám, které dovolenkáři hltají v prostředí lesů, vod a strání, čeští nakladatelé na to většinou programově nesázejí. Zůstávají u své osvědčené produkce s tím, že jen omezují počet novinek. "V červenci jsou tržby vždycky nižší. Studenti, pro které máme slevy a tvoří důležitou část naší klientely, mizí z Prahy," tvrdí Viktor Stoilov z Torstu.
Na dvouměsíční období přichystal jen tři tituly, které svou tematikou i ediční úpravou spadají do oblasti "pro náročné": fotoreprinty Erotické revue a publikaci Člověk musí hořeti, rozhovor Aleše Palána a Jana Paulase s opatem želivského kláštera Bohumilem Vítem Tajovským.

"V souvislosti s létem zvažujeme tituly individuálně: třeba u svazku Světová pohoří Asie jsme naplánovali vydání na období před začátkem dovolených - tedy květen, červen. Ale nefunguje to tak, že bychom na léto výrazně posílili lehčí románovou produkci," tvrdí Denisa Novotná z koncernu Euromedia Group, který vlastní značky Knižní klub a Odeon.

Pro nakladatelství Argo je prázdninové období jako každé jiné, jen odbornější tituly letos zatím "dozrávají" v redakci. Ale ani to prý nemůže ředitel Milan Gelnar zobecnit. "Náš ediční profil není náchylný k sezonním výkyvům. Žádnou zvláštní přípravu na letní měsíce neděláme, vydáváme knihy bez většího útlumu. Trochu upřednostňujeme beletrii - nyní vychází například Saroyanův román Jeden den v odpoledni světa, novela Richarda Bacha Mimo sebe a dotisky Paula Coelha či Murphyho zákonů." Argo patří mezi ty, jichž se červencový pokles prodeje téměř netýká.

Ti, již na léto slyší

Na trhu ovšem existují i firmy, které se s letními fantaziemi čtenářů snaží dopředu kalkulovat. Jiří Buchal z BB artu kupříkladu osekává svou produkci o všechny náročnější tituly a svých šest tlustospisů vydal už v červnu. Kromě toho redukoval celkový počet novinek z dvaadvaceti na jedenáct měsíčně. "Kdybyste v létě vydali paměti Churchilla, neštěkne po nich pes. Přes léto vydávám jen vyloženou oddychovku - ženské romány, thrillery, detektivky." V BB artu už letos v létě vyšly dva romány pro ženy charakterizované jako "letní" - Barvy lásky a Dlouhé noční hovory. "Vezu se také po filmové reklamě," přiznává první muž BB artu. Na letní měsíce zařazuje tituly, jejichž filmové verze vstoupily nebo přijdou do kin - jmenujme Mumie se vrací, thriller Lara Croft - Tomb Raider či Pearl Harbor.

"Těžím z toho, že devadesát procent mých kolegů nevydává nové knihy," vysvětluje svou strategii Buchal, a dokonce tvrdí, že v létě BB art mívá o dvacet až pětadvacet procent vyšší tržby než v jiných měsících roku.

Stanislav Kadlec z Egmontu byl donedávna právě takovým prototypem nakladatele, který o prázdninách příliš nevydával, ale nyní změnil taktiku: "V červenci se nám dříve skoro nic neprodalo, což ale narušilo tok peněz. Takže letos měníme koncepci: vsadili jsme na literaturu pro teenagery a napjatě čekáme, jak se osvědčí." V červnu nakladatelství rozjelo řadu nešťastných příhod sourozenců Klause, Violet a Sunny Baudelairových z pera Lemony Snicketa či paperbackovou sérii příběhů malého čaroděje Randala Madoka Kruhy magie. Chystá se i další z cyklu cestopisných příruček pro mladé sviště, které doplňují mapy České republiky a kvůli nimž se ovšem vydání protáhlo z počátku července na srpen.

Asi největší radost mají z léta vydavatelé turistických průvodců - ti zbrojí už od března. "Před čtenářem musíme být vždycky napřed. Všechny tituly nasazujeme do distribuce už před létem, aby byly o prázdninách už v knihkupectvích a na stáncích," říká Bohumil Háj, spolumajitel vizovického nakladatelství ShoCart, které vydává mapy, atlasy a turistické průvodce zaměřené na tuzemský region. Vysoký odbyt má na začátku léta. Háj nicméně upozorňuje, že je třeba rozlišovat podle regionů a typů map - v létě slaví úspěch především cyklomapy, zatímco automapy se prodávají po celý rok.

Jakmile zaprší, jsou tu lidi

A co na to knihkupecká scéna? "Přes léto je větší zájem o beletrii, ale o masivní poptávce se nedá hovořit," podotýká Jan Kanzelsberger. Dokonce ani u odbornějších titulů nezaznamenává pokles: "Jsou to vyhraněné skupiny, které si tu knížku koupí, ať je léto, nebo zima." Mezi nejprodávanějšími knížkami letošního léta vyjmenovává Vieweghův Román pro ženy a J. K. Rowlingovou.

Také Mária Olšanská, spolumajitelka příbramského knihkupectví Olšanská & Hyšpler, nepociťuje větší změny spojené s letním obdobím: "Vždycky, když začne pršet, nahrnou se sem z Orlické přehrady davy lidí. Každoročně stoupne odbyt map, turistických průvodců. Taky levnější věci, které si s sebou můžete vzít k vodě. Ale jinak nemůžu říct, že by převážila jedna oblast literatury. Záleží na titulu, jak zapracuje reklama, protože lidi jsou hrozně chytlaví. Vemte si Klause - toho bychom jinak prodali tak dva tři kusy a takhle patří mezi bestsellery, podobně jako Vězenkyně od Maliky Oufkirové - ta už se dočkala dotisku."

Knihkupecké hlasy víceméně potvrzují slova Jaroslava Císaře ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů: "Lepší je být zaměřený na určité čtenářské skupiny po celý rok než se jen orientovat podle sezonních výkyvů."

Nejprodávanější tituly k 9. červenci

NAUČNÉ
1. Petr Hájek: Václav Klaus na rovinu (Rabbit & Rabbit)
2. A. Christopher, V. Mitrochin: Neznámé operace KGB (Academia)
3. Edmund Husserl: Idea fenomenologie (OIKOYMENH)
4. Raymond Aron: Opium intelektuálů (Mladá fronta)
5. P. Hanuška, Vl. Novotný: Česká literatura ve zkratce 4 (Brána)

BELETRIE
1. Michal Viewegh: Román pro ženy (Petrov)
2. Olga Sommerová: O čem sní ženy (HaK)
3. Helen Fieldingová: Deník Bridget Jonesové (Aurora)
4. Joanne Harrisová: Čokoláda (Knižní klub - Euromedia k.s.)
5. Danielle Steelová: Síla odvahy (Ikar)
DĚTSKÉ
1. J. K. Rowlingová: Harry Potter a vězeň z Azkabanu (Albatros)
2. Enid Blytonová: Tajemství opuštěného domu (Albatros)
3. Enid Blytonová: Hádanka prázdninového domu (Egmont ČR)

Žebříček byl sestaven podle údajů patnácti vybraných knihkupců

Zdroj: Svaz českých knihkupců a nakladatelů

Letní čtenář. Pro jedny nakladatele je docela běžným zákazníkem, jiní mu nabídku přizpůsobují tím, že vydávají zejména oddechové tituly, na něž prý publikum v létě slyší lépe.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

Najdete na iDNES.cz