Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takové normální knižní léto

  15:01aktualizováno  15:01
Ačkoli by se mohlo zdát, že léto přeje odpočinku, a tudíž i oddychovějším knihám, které dovolenkáři hltají v prostředí lesů, vod a strání, čeští nakladatelé na to většinou programově nesázejí. Zůstávají u své osvědčené produkce s tím, že jen omezují počet novinek. "V červenci jsou tržby vždycky nižší. Studenti, pro které máme slevy a tvoří důležitou část naší klientely, mizí z Prahy," tvrdí Viktor Stoilov z Torstu.
Na dvouměsíční období přichystal jen tři tituly, které svou tematikou i ediční úpravou spadají do oblasti "pro náročné": fotoreprinty Erotické revue a publikaci Člověk musí hořeti, rozhovor Aleše Palána a Jana Paulase s opatem želivského kláštera Bohumilem Vítem Tajovským.

"V souvislosti s létem zvažujeme tituly individuálně: třeba u svazku Světová pohoří Asie jsme naplánovali vydání na období před začátkem dovolených - tedy květen, červen. Ale nefunguje to tak, že bychom na léto výrazně posílili lehčí románovou produkci," tvrdí Denisa Novotná z koncernu Euromedia Group, který vlastní značky Knižní klub a Odeon.

Pro nakladatelství Argo je prázdninové období jako každé jiné, jen odbornější tituly letos zatím "dozrávají" v redakci. Ale ani to prý nemůže ředitel Milan Gelnar zobecnit. "Náš ediční profil není náchylný k sezonním výkyvům. Žádnou zvláštní přípravu na letní měsíce neděláme, vydáváme knihy bez většího útlumu. Trochu upřednostňujeme beletrii - nyní vychází například Saroyanův román Jeden den v odpoledni světa, novela Richarda Bacha Mimo sebe a dotisky Paula Coelha či Murphyho zákonů." Argo patří mezi ty, jichž se červencový pokles prodeje téměř netýká.

Ti, již na léto slyší

Na trhu ovšem existují i firmy, které se s letními fantaziemi čtenářů snaží dopředu kalkulovat. Jiří Buchal z BB artu kupříkladu osekává svou produkci o všechny náročnější tituly a svých šest tlustospisů vydal už v červnu. Kromě toho redukoval celkový počet novinek z dvaadvaceti na jedenáct měsíčně. "Kdybyste v létě vydali paměti Churchilla, neštěkne po nich pes. Přes léto vydávám jen vyloženou oddychovku - ženské romány, thrillery, detektivky." V BB artu už letos v létě vyšly dva romány pro ženy charakterizované jako "letní" - Barvy lásky a Dlouhé noční hovory. "Vezu se také po filmové reklamě," přiznává první muž BB artu. Na letní měsíce zařazuje tituly, jejichž filmové verze vstoupily nebo přijdou do kin - jmenujme Mumie se vrací, thriller Lara Croft - Tomb Raider či Pearl Harbor.

"Těžím z toho, že devadesát procent mých kolegů nevydává nové knihy," vysvětluje svou strategii Buchal, a dokonce tvrdí, že v létě BB art mívá o dvacet až pětadvacet procent vyšší tržby než v jiných měsících roku.

Stanislav Kadlec z Egmontu byl donedávna právě takovým prototypem nakladatele, který o prázdninách příliš nevydával, ale nyní změnil taktiku: "V červenci se nám dříve skoro nic neprodalo, což ale narušilo tok peněz. Takže letos měníme koncepci: vsadili jsme na literaturu pro teenagery a napjatě čekáme, jak se osvědčí." V červnu nakladatelství rozjelo řadu nešťastných příhod sourozenců Klause, Violet a Sunny Baudelairových z pera Lemony Snicketa či paperbackovou sérii příběhů malého čaroděje Randala Madoka Kruhy magie. Chystá se i další z cyklu cestopisných příruček pro mladé sviště, které doplňují mapy České republiky a kvůli nimž se ovšem vydání protáhlo z počátku července na srpen.

Asi největší radost mají z léta vydavatelé turistických průvodců - ti zbrojí už od března. "Před čtenářem musíme být vždycky napřed. Všechny tituly nasazujeme do distribuce už před létem, aby byly o prázdninách už v knihkupectvích a na stáncích," říká Bohumil Háj, spolumajitel vizovického nakladatelství ShoCart, které vydává mapy, atlasy a turistické průvodce zaměřené na tuzemský region. Vysoký odbyt má na začátku léta. Háj nicméně upozorňuje, že je třeba rozlišovat podle regionů a typů map - v létě slaví úspěch především cyklomapy, zatímco automapy se prodávají po celý rok.

Jakmile zaprší, jsou tu lidi

A co na to knihkupecká scéna? "Přes léto je větší zájem o beletrii, ale o masivní poptávce se nedá hovořit," podotýká Jan Kanzelsberger. Dokonce ani u odbornějších titulů nezaznamenává pokles: "Jsou to vyhraněné skupiny, které si tu knížku koupí, ať je léto, nebo zima." Mezi nejprodávanějšími knížkami letošního léta vyjmenovává Vieweghův Román pro ženy a J. K. Rowlingovou.

Také Mária Olšanská, spolumajitelka příbramského knihkupectví Olšanská & Hyšpler, nepociťuje větší změny spojené s letním obdobím: "Vždycky, když začne pršet, nahrnou se sem z Orlické přehrady davy lidí. Každoročně stoupne odbyt map, turistických průvodců. Taky levnější věci, které si s sebou můžete vzít k vodě. Ale jinak nemůžu říct, že by převážila jedna oblast literatury. Záleží na titulu, jak zapracuje reklama, protože lidi jsou hrozně chytlaví. Vemte si Klause - toho bychom jinak prodali tak dva tři kusy a takhle patří mezi bestsellery, podobně jako Vězenkyně od Maliky Oufkirové - ta už se dočkala dotisku."

Knihkupecké hlasy víceméně potvrzují slova Jaroslava Císaře ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů: "Lepší je být zaměřený na určité čtenářské skupiny po celý rok než se jen orientovat podle sezonních výkyvů."

Nejprodávanější tituly k 9. červenci

NAUČNÉ
1. Petr Hájek: Václav Klaus na rovinu (Rabbit & Rabbit)
2. A. Christopher, V. Mitrochin: Neznámé operace KGB (Academia)
3. Edmund Husserl: Idea fenomenologie (OIKOYMENH)
4. Raymond Aron: Opium intelektuálů (Mladá fronta)
5. P. Hanuška, Vl. Novotný: Česká literatura ve zkratce 4 (Brána)

BELETRIE
1. Michal Viewegh: Román pro ženy (Petrov)
2. Olga Sommerová: O čem sní ženy (HaK)
3. Helen Fieldingová: Deník Bridget Jonesové (Aurora)
4. Joanne Harrisová: Čokoláda (Knižní klub - Euromedia k.s.)
5. Danielle Steelová: Síla odvahy (Ikar)
DĚTSKÉ
1. J. K. Rowlingová: Harry Potter a vězeň z Azkabanu (Albatros)
2. Enid Blytonová: Tajemství opuštěného domu (Albatros)
3. Enid Blytonová: Hádanka prázdninového domu (Egmont ČR)

Žebříček byl sestaven podle údajů patnácti vybraných knihkupců

Zdroj: Svaz českých knihkupců a nakladatelů

Letní čtenář. Pro jedny nakladatele je docela běžným zákazníkem, jiní mu nabídku přizpůsobují tím, že vydávají zejména oddechové tituly, na něž prý publikum v létě slyší lépe.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Najdete na iDNES.cz