Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Taková normální rodinka. Píše se kapitola třetí

  0:01aktualizováno  0:01
Ještě jsme netušili, čemu svět říká sitcom, a už jsme měli jeden z nejlepších: Takovou normální rodinku. Teď míří v nové podobě do kin.

Z filmu Taková normální rodinka | foto: Falcon

Každý je zná. Babička-detektivkářka sype arzen do kávy, příbuzné probodává jehlicí a rodinné trable od malování po svatbu zlehka řeší: "Děti moje, to přece není žádný problém!" Ony "děti" jsou zpívající dcera s mužem teráristou, vnučka Pavla s mužem Petrem a pravnuky raubíři a vnučka Kateřina, jejíž nápadník Zdeněk do rodiny zavleče svou tetičku, pro niž je třeba najít ženicha.

Kapitola první: Poldinky
Tak si je pamatuje už několik generací televizních diváků, ať se pro ně Taková normální rodinka stala oázou příjemné zábavy za šedé normalizace, nebo její půvaby objevovali až při reprízách či na DVD. Nyní se Taková normální rodinka přesouvá do kin, v nové podobě filmové komedie – a vlastně už v třetí verzi.

Málokdo totiž ví, že původně měl seriál jiného režiséra i hrdiny než ty, kteří roku 1971 dovedli námět Fan Vavřincové k televizní premiéře. Na počátku stál filmař Vladimír Drha. "V té době jsem dělal se Zdenou Hadrbolcovou televizní Babinec.

Taková normální rodinkaS nástupem nové politiky ho zrušili, stihli jsme pár dílů; byla to milá setkání na různá témata, jež uváděly hrané scénky. Jednou pořad probíral dívčí románky, inscenovali jsme Sextánku a jako hosta pozvali Fan Vavřincovou," vzpomíná Drha.

Spisovatelka s sebou přinesla námět. "A dramaturgyně mi řekla: Podívej se, jestli by z toho nešlo něco udělat, asi ne, ale mrkni na to. A já, mladý a lačný práce, jsem podle toho napsal povídku Ženich na želvách. Tuším, že jsem za ni dostal 320 korun," směje se režisér.

Měl komedii i točit, dokonce už zkoušeli – s jiným obsazením. "Hlavně Ljuba Hermanová v roli babičky byla úžasná. Jednou na zkoušku přišla Vavřincová, já utrousil, že je to jen taková ptákovinka, a Ljuba se na mě osopila: ‚Co to povídáš, vždyť tady sedí autorka!‘"

Jenže pak se projekt odložil. "A za čas mi volali, že to bude dělat pan Dudek a přepíše to. Dudek bylo slavné jméno, tak jsem to vzal jako jasnou věc, i když na textu nic nezměnili. Zůstaly i želvy Poldinky, pojmenované podle mého prapředka. Dnes už to ví jen pár pamětníků jako Valentina Thielová, která měla hrát jednu z dcer," uzavírá Drha první, neznámou kapitolu Rodinky.

Kapitola druhá: z nouze
O té druhé se ví dost. Původně vznikla jen jednorázová komedie, a ještě z nouze. "Z vinohradské scény nás režisér Jaroslav Dudek bral i do televize," líčí Zdeněk čili Jaromír Hanzlík.

"Dotočili jsme s ním zrovna spornou hru, netušili jsme, zda ji pustí. Vtom Dudkovi volali, nemá-li ještě něco na stole, že je volné studio. Tak vzal herce z předešlého kusu a točili jsme Rodinku, jen aby studio nestálo."

Taková normální rodinkaO tom, že příběh bude pokračovat, rozhodlo teprve přání diváků. "Dekorace se zbouraly, ale lidé si psali o další díly, až musela znovu sednout k psaní i Vavřincová. Rodinka mohla běžet i déle, kdyby televize nepřešla k budovatelským látkám," líčila zrod legendy představitelka Pavly Jana Štěpánková.

Postupně Vavřincová psala jen nárys děje a říkala hercům: Vy si dialogy doděláte. "Bavilo nás to, zvlášť když se přidali Jiřina Šejbalová a Oldřich Nový," vypráví Hanzlík o své seriálové tetě a jejím nápadníku účetním Koníčkovi.

O babičce Marii Rosůlkové se zase traduje, že nikdy nepřišla včas, zato vždy s originální omluvou. A malíře pokojů prý velmi zábavně hrál Pavel Landovský; záznam
se nedochoval, odbojného herce nahradil Jaroslav Moučka.

Černobílý sitcom z jediného prostředí se dočkal jen osmi dílů, zato spousty repríz i návratu na DVD, jež bylo předloni hitem Vánoc. Ve čtvrtek vejde do své další etapy: filmové.

Kapitola třetí: hájenka
Prosím, nesrovnávejte, nejde o remake ani pokračování, nýbrž nový příběh! Výzva, kterou tvůrci filmu Taková normální rodinka opakují, se míjí účinkem. Divák nalákaný na týž název srovnávat chtě nechtě musí, ač režisér a scenárista Patrik Hartl tvrdí, že zachoval jen "laskavý pozitivní humor napříč generacemi".

A také základní síť postav a vztahů. Takže co jsou zač novodobí Hanákovi? Už nežijí ve městě, nýbrž v hájence. Babička, podle Lilian Malkiny chuligánka, dál "vraždí", zato maminka Evy Holubové nezpívá.

Z filmu Taková normální rodinkaTatínek Jaromíra Dulavy opět miluje zvířata, Pavla s mužem alias Vanda Hybnerová s Lubošem Kostelným mají syny, ne však dvojčata – hrají je Adam Mišík a Štěpán Krtička. A Kateřina Moniky Zoubkové otěhotní se Zdeňkem Jiřího Mádla, jenž odstartuje celý děj: rodina si totiž vetřelce prověří řadou lstí a zkoušek.

"Všichni do něj šijí a on trpí," shrnul Mádl. Obměnu završí Zdeňkova matka Ivany Chýlkové a pan Poštolka, milovník vojenské techniky v podání Mariána Labudy. Herci se při natáčení bavili – a také se podle Holubové cítili jako "pospolitá rodinná smečka v ráji".

Což Hartla těší: "Snažil jsem se o film citovější, než se od situační komedie čeká. Aby diváci v téhle Takové normální rodince chtěli žít."
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Najdete na iDNES.cz