Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takhle posedlý Bernhard začínal: básněmi

  10:49aktualizováno  10:49
Nejskandálnějším spisovatelem Rakouska je Thomas Bernhard. V únoru tomu bylo deset let, co vstoupila v platnost jeho závěť, v níž své nenáviděné, a přitom milované zemi a jím opovrhovaným obyvatelům sdělil, "že s nimi už nechce mít nic společného". Uznání Bernhardovi přinesla prozaická díla (Vyhlazení, Staří mistři, Mýcení) i divadelní hry; jednu z nich, Minetti, uvedlo minulý týden v české premiéře Národní divadlo.

Nesmlouvavý autor, jenž s ďábelsky lamentující posedlostí kroužil kolem všeho rakouského, filozofického, uměleckého či politického, však začínal jako lyrický básník, jak dokládá soubor básní Soumrak duší. Obsahuje kompletní sbírky In hora mortis a Pod okovy měsíce, které poprvé vyšly v roce 1958, a dále na čtyřicet básní, které vycházely v šedesátých letech.

Jaký je lyrický Bernhard? Představme si přecitlivělé vnímání, trochu sentimentu, přemíru smrti, smutku a zoufalství v epigonální přimknutosti k básníku Georgu Traklovi, přidejme biblickou evokaci a hledání Boha, v něhož se už nevěří a jehož chybění představuje největší z možných děsů - a naše představa o Bernhardovi-básníkovi bude téměř kompletní. Žádné spílání, spíše nazření bezejmenného smutku přírody v prázdném gestu odporu, jak stojí v první z básní sbírky Pod okovy měsíce: "Ten rok je jako před tisíci lety/ hledíme do lesa jak do stáje světa/ lžeme, pleteme košíky na jablka a hrušky/ spíme, zatímco naše špinavé boty/ chátrají před domovními dveřmi..."

Bernhardovy básně jsou jako putování Dantovým peklem v hledání ráje, ale průvodce Vergilia zde nenajdeme, a ráj už teprve ne. Lyrické já hledá Boha a touží po religiózní útěše či lásce, ale je realitou neúprosně zklamáváno a tlačeno k opaku: tvrdosti, chladu, chtěné lhostejnosti, "poslední den je polapen/ v džbánu piva a v zoufalství". Rozmlouvání s nepřítomným Bohem a netečnou přírodou, abstraktní motivy smrti, smutku a chladu získávají díky "čistotě" svého jazyka téměř dvacet let před Korekturou, bezesporu nejlepším Bernhardovým románem, význam pro tvář a formu pozdějších textů.

Na básních je nápadná i radikalita nahlížení světa, v níž Bernhard naplňuje žánr lyriky snad až přes míru stupňováním známých tematických (smrt, zoufalství, zmar) i formálních prostředků, čímž podléhá iluzi mnoha mladých autorů, že lyrika je nejsubjektivnějším tónem nejsoukromějších zkušeností. Spíše než k tvrzení o autorově intenzitě utrpení nebo opravdovosti jeho představ a pocitů poukazují jeho básně k hranicím poetické promluvy: Bernhard si totiž skrze lyrickou tvorbu otevřel možnost přiblížení se k zdánlivě objektivnějšímu románu, kde se mu podařilo dovést k souladu formální zákony a obsahovou nutnost výpovědi až na hranici dokonalosti.

Škoda jen, že do souboru nebyla zařazena skvělá sbírka Na zemi a v pekle z roku 1957, ale z logiky Mistrovy závěti vyplývá i jasné pravidlo pro publikování jeho děl: v Rakousku nesmějí vycházet vůbec, jinde jenom v autorem přesně stanoveném výčtu, a připravovat vlastní výbory je skoro nemožné. Sbírka Na zemi a v pekle by proto mohla vyjít pouze tehdy, pokud by vydavatel současně zařadil sbírku Ave Vergil, která vyšla až v roce 1980, ale vznikala v průběhu roku 1960.

Na závěr malou poznámku: v sebraných básních chybí původní věnování sbírky In hora mortis Gerhardu Lampersbergovi, "jedinému a skutečnému příteli", tehdejšímu mecenáši, který však o šestadvacet let později podal na svého chráněnce žalobu za nactiutrhání, neboť se poznal v jeho románu Mýcení coby opilý a přízemní trouba.


Thomas Bernhard: Soumrak duší
Básně. Přeložila Zlata Kufnerová, vydal Prostor 2001, 152 stran, cena a náklad neuvedeny.

Skandální rakouský spisovatel Thomas Bernhard.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz